Svenskerne hæver panten på drikkevareemballage

Svenskerne hæver panten på drikkevareemballage

I Sverige stiger panten på drikkevarebeholdere af PET og aluminium her i 2025, hvilket gør det endnu mere attraktivt for forbrugerne at sortere materialerne korrekt til gavn for klimaet og miljøet

Det svenske ”Deposit- and Return Systems”- (DRS) selskab, Returpack hæver panten fra 1 til 2 svenske kroner på aluminiumsdåser og små PET-flasker og fra 2 til 3 svenske kroner på store PET-flasker.

- Det svenske pantsystem er blevet verdensførende takket være 40 års tæt samarbejde mellem Returpack, producenter og forhandlere samt engagerede forbrugere.

- Det gør en betydelig forskel for miljøet og klimaet. Ved at øge pantbeløbet giver vi systemet endnu et løft, siger Tomas Kjellker, CEO for Returpack.

I 2023 blev 2,7 milliarder drikkevareemballager pantet og returneret til genbrugskredsløbet, hvilket svarer til en pantprocent på 88,5 %.

Tallene for 2024 er ved at blive bearbejdet og forventes at blive endnu højere. Målet for den svenske DRS er at forblive stabil over 90 procent, hvilket giver betydelige miljøfordele.

I 2023 sparede DRS i Sverige 180.000 tons kuldioxid, hvilket svarer til et helt års udledning fra en mellemstor svensk by. DRS sparer også energi og er med til at sikre, at jomfruelige råstoffer som olie og bauxit forbliver uberørte i jorden.

Stor tillid til den svenske DRS
Genbrug og mere ressourceeffektiv materialestyring står højt på dagsordenen i Europa og Sverige. I de senere år er der indført nye regler og direktiver for sortering og genanvendelse for at øge genanvendelsen og reducere affaldet.

Forbrugernes engagement er afgørende, og Returpack har 40 års erfaring med at opbygge et robust retursystem med høj bevidsthed og stærk tillid.

Returpacks forbrugerundersøgelser viser, at der er en høj grad af tillid til pantsystemet.

Bevidstheden om pantsystemets positive indvirkning på miljø og klima har længe været den stærkeste drivkraft for pant, hvor op til 85 procent af de adspurgte er enige.

I den seneste undersøgelse er betydningen af pantbeløbet som drivkraft dog steget.

- Tilbagebetalingen er den lille merværdi, der får returordningen til at fungere så godt.

- Nu skruer vi op for det ved at øge pantbeløbet på alle emballager, så det bliver endnu mere attraktivt for forbrugerne at gøre det rigtige, siger Katarina Lundell, CMO hos Returpack.

En omfattende proces
Det er en omfattende proces at hæve pantbeløbet. Det svenske pantsystem omfatter i øjeblikket over 11.000 artikler, hvis etiketter og emballage skal opdateres af producenterne.

Disse emballager skal derefter testes, kontrolleres og registreres i Returpacks system for at sikre, at materialet er egnet til genanvendelse i nye drikkevarebeholdere.

Pantmaskinerne skal også opdateres, så de kan håndtere de nye pantbeløb. Denne kontrollerede tilbagetrækning adskiller pantsystemet fra andre former for genbrug.

Det gør DRS til et cirkulært system, hvor materialet indgår i et kredsløb og bliver til ny drikkevareemballage.

De nye emballager kommer på det svenske marked i løbet af anden halvdel af 2025.

-hawin

16/1 2025
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien
  • Lettere at bruge for flere fingre

    Lettere at bruge for flere fingre

    emballage ›To forskellige låg-løsninger vandt førstepræmier i årets PackNorth emballagekonkurrence. Fælles for dem er forbrugervenligheden