Jysk opfører logistisk knudepunkt i Holland

Jysk opfører logistisk knudepunkt i Holland

I foråret 2022 begynder Jysk opførelsen af et nyt distributionscenter i Lelystad, Holland, der kan se frem til mere end 350 nye arbejdspladser, når distributionscentret er færdigt

Selv om der stadig er fuldt gang i byggeriet af Jysk niende store europæiske distributionscenter i Escer i Ungarn, har Jysk længe kigget efter den perfekte placering til distributionscenter nummer 10.

Den opgave er nu afsluttet, og den 4. juni underskrev Jysk kontrakten på en 25 hektar stor grund i Lelystad i Holland. Her vil Jysk investere cirka 1,5 milliarder kroner i et nyt distributionscenter, som skal tages i brug i 2024.

- Vi er meget tilfredse med placeringen i Lelystad. Det er meget tæt på havnen i Flevokust, som er et logistisk knudepunkt i Holland, hvilket gør det nemt at transportere vores produkter til og fra distributionscentret, forklarer Executive Vice President Logistics i Jysk, Allan K. Kjærgaard.

Det nye distributionscenter i Lelystad skal levere produkter til Jysk-butikker og kunder i Holland, Belgien, Storbritannien og Irland, og ud over at tilbyde hurtigere og bedre leveringsservice er det også godt for miljøet, da det reducerer antallet af kørte lastbil kilometer med cirka seks millioner kilometer per år.

Mange medarbejdere

Med det nye distributionscenter følger mere end 350 nye arbejdspladser, når det er fuldt operationelt, hvilket er en stor fordel for lokalområdet.

- Vi er meget sikre på, at vi kan rekruttere kvalificerede medarbejdere i lokalområdet og ser frem til at udvikle projektet sammen med de lokale myndigheder på en måde, der gavner både Jysk og Lelystad, siger Allan K. Kjærgaard.

Rådmand Adam Elzakalai fra den lokale kommune ser også frem til opførelsen af et Jysk distributionscenter.

- Vi byder Jysk varmt velkommen. Jysk er et stort aktiv for Lelystad. Flevokust Havn er et havnerelateret logistisk knudepunkt i centrum af Holland og et perfekt sted for en pioner-virksomhed som Jysk, siger Adam Elzakalai.

Jysk forventer at påbegynde opførelsen af det nye distributionscenter i foråret 2022, planen er, at det skal tages i brug i sommeren 2024.

-hawin

21/6 2021
  • Vandforkæmper vinder stor pris

    Vandforkæmper vinder stor pris

    emballage ›Bo Lindhardt hædres for vedholdende indsats for robust drikkevand og for at samle vandforsyninger og forskning i InSa-Drikkevand
  • Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    emballage ›Smurfit Westrock Scandinavia har netop vundet tre WorldStar Awards for sine innovative emballageløsninger
  • Tredje generation træder til

    Tredje generation træder til

    emballage ›Den familieejede Polykemi Group gennemførte sit længe planlagte generationsskifte ved årsskiftet. Grundlæggerens sønner, Ola Hugoson og Lars Hugosson, har nu givet stafetten videre til næste generation
  • Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    emballage ›Employer-branding, rekruttering og uddannelse er hovedtemaerne på Grakoms konference i Middelfart, den 29. januar 2026
  • DS Smith styrker sine fragtaftaler

    DS Smith styrker sine fragtaftaler

    emballage ›DS Smith har indgået nye fragtaftaler med Frode Laursen og Freja Transport & Logistics. Aftalerne trådte i kraft den 1. januar 2026
  • Hjælp brevene godt i hus

    Hjælp brevene godt i hus

    emballage ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Brevet i stærkt jule-comeback

    Brevet i stærkt jule-comeback

    emballage ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Emballagemessen er pakket og klar

    Emballagemessen er pakket og klar

    emballage ›Packaging Innovations & Empack 2026 bliver afholdt i midten af februar i Birmingham UK og byder på et indblik i den faglige udvikling der præger hele emballageindustriens forsyningskæde – og der er rift om billetterne