Dansk Træemballage efterlyser justeringer

Dansk Træemballage efterlyser justeringer

Dansk Træemballage mener, at den aktuelle implementering af det udvidede producentansvar for emballage rammer dansk produceret træemballage urimeligt hårdt og skævvrider konkurrencen

Producenten af træemballage til det skandinaviske marked, Dansk Træemballage, mener, at de nye producentansvarsregler rammer træemballage skævt. 

Emballageproducenten forklarer i en pressemeddelelse, at betalingsansvarett efter de nye regler i praksis bliver afgjort alene ud fra, om der står navn eller logo på emballagen, og altså ikke ud fra hvem der faktisk har bestemt emballagens design.

Temmelig ofte, hedder det videre, bærer træemballagen nemlig ikke kundernes kunders logo, selv om det er kunderne som alene afgør emballagens udformning.

Derfor ender regningen for det udvidede producentansvar hos producenten af træemballagen, og det mener Dansk Træemballage strider mod intentionen om, at betalingen skal følge den aktør, der har størst indflydelse på udformningen.

- Vi bakker op om producentansvaret - men implementeringen er skæv. I træemballage bestemmer kunderne størrelse, styrke og udformning, mens navn og logo sjældent påføres.

- Derfor ender regningen hos producenten af emballagen. Det er hverken rimeligt eller effektivt, siger Christian Bisgaard Jensen, adm. direktør i Dansk Træemballage.

Koster over 60 mio. kr.
Ifølge Dansk Træemballage vil de nye satser koste virksomheden over 60 mio. kr. om året, samtidig med at en almindelig palle bliver cirka 20 procent dyrere.

Satserne bygger, ifølge aktøren, på et meget spinkelt datagrundlag og skelner ikke tilstrækkeligt mellem rent, genanvendeligt træ (typisk paller) og blandet træaffald. Det fordyrer unødigt og svækker danske virksomheders konkurrenceevne.

Samtidig eksporteres hovedparten af de paller, Dansk Træemballage leverer via kunder. Men producenten skal stadig betale gebyret og efterfølgende søge refusion, mens importeret emballage ofte slipper billigere.

Resultatet er øget administration, højere omkostninger for danske virksomheder og en konkurrencefordel for udenlandske aktører. Samtidig er det uklart, hvilke krav der stilles til dokumentation.

Straffer genbrugsløsninger
- Vi risikerer at straffe løsninger, der kan genbruges og genanvendes, og samtidig belønne import, der ikke bærer samme byrder. Det giver mere bureaukrati, højere priser - og i sidste ende færre danske arbejdspladser, siger Christian Bisgaard Jensen.

Derfor foreslåt virksomheden justeringer:

Lad betalingen følge designansvaret - i tråd med den politiske aftale om producentansvar (2022).

Differentier gebyrer efter miljøpåvirkning og kompleksitet, så rent træ ikke behandles som blandet affald.

Regn importeret emballage med på lige vilkår, så konkurrenceforvridning undgås.

Opdatér datagrundlaget bag satserne, så gebyrerne afspejler faktiske omkostninger og materialestrømme, hedder det.

-hawin

8/9 2025
  • Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    emballage ›Et lille - men hyppigt anvendt - produkt i fibermaterialer bidrager til at reducere Region Hovedstadens CO2-udledning
  • Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    emballage ›Sammen med ny foldekarton til krævende farma- og fødevare emballager lancerer Metsä Board løsning til kundespecifikke arkformater på det europæiske marked
  • Retursystemet slår rekord

    Retursystemet slår rekord

    emballage ›Dansk Retursystem håndterer i dag 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er en tredobling på 10 år, hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Systemet sikrer, at nye produkter nemt kommer på det danske marked, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen
  • Arla starter den årlige tyvejagt

    Arla starter den årlige tyvejagt

    emballage ›En mælkekasse kan holde 20 år, men på grund af langfingrede danskere, må mejeriproducenten hvert år fremstille op til 270.000 nye. Nu kan tyvene være med til at donere penge til børns madvaner ved at levere kasserne tilbage
  • Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    emballage ›Henkel annoncerer et nyt barrieremateriale specielt udviklet til papiremballager til f.eks. chokolade, is og snacks
  • Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    emballage ›Aftalen markerer et fælles skridt mod at styrke KD Emballages fortsatte udvikling og samtidig understøtte Stok Groups ambition om at opbygge en af Skandinaviens førende emballageplatforme
  • Strategisk millioninvestering i Grenaa

    Strategisk millioninvestering i Grenaa

    emballage ›En ny højteknologisk produktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild på DS Smiths danske fabrik i Grenaa
  • Plastindustrien vil have materialeneutralt producentansvar

    Plastindustrien vil have materialeneutralt producentansvar

    emballage ›Regeringens forslag om at nedsætte gebyr på f.eks. glasemballager, undrer brancheforeningen. -Materialevalget skal træffes på et fagligt og miljømæssigt grundlag, siger den miljøpolitiske chef