Antidug og øget hyldepræstation

Antidug og øget hyldepræstation

Plus Pack lancerer ny innovativ Ready2Cook-serie med SmartClick-låg som skaber klar præsentation af maden og med sit dobbelte låsesystem forebygger spild

Plus Pack introducerer en ny Ready2Cook-serie i aluminium med SmartClick-låg, som omfatter fire beholdere og fire låg.

I en pressemeddelelse skriver emballageproducenten at konceptet giver en flot præsentation af maden, ekstra beskyttelse mod spild og understøtter målene for cirkulær emballage.

Dermed er løsningen også skræddersyet til at imødekomme den stigende efterspørgsel efter friske færdigretter i detailhandlen.

- Med SmartClick-lågene har vi skabt den ideelle kombination af præsentation og ydeevne - en cirkulær løsning, der ikke kun præsenterer maden elegant, men også har et smart antispild-design, der opbevarer den sikkert, siger Marianne Babiel Kjær, group product manager hos Plus Pack.

De nye aluminiumsbeholdere kommer i, hvad Plus Pack selv kalder en unik oval-rektangulær form inspireret af Plus Packs Bistro-serie.

Hvert format er udstyret med nyudviklede, helt klare rPET-låg med en dobbeltlåsfunktion. Antidug-egenskaberne sikrer synlighed og produktpræsentation – og øger dermed ”shelf appeal”.

Innovativt lågdesign
SmartClick-lågene introducerer et dobbeltlåssystem med en sikker klik-snap-mekanisme som en helt ny funktion.

Ifølge Plus Pack sikrer systemet en tæt lukning og minimerer risikoen for spild. Med bare to klik sidder låget sikkert fast på beholderen, hvilket gør transport og opbevaring sikrere og nemmere.

Ready2Cook-beholderne er fremstillet af ubelagt, uendeligt genanvendeligt aluminium.

Lågene er fremstillet af genanvendt PET (rPET) med mindst 40 % genanvendt indhold - 25 % post-consumer og 15 % post-industrielt affald.

Både låg og beholder er monomaterialer og fuldt genanvendelige efter brug, hvilket understøtter en cirkulær økonomi.

Fordelene ved produktet omfatter:

- Sikkert dobbeltlåsesystem til forebyggelse af spild

- Antidug-ultraklare låg giver fuld synlighed af produktet

- Genanvendelige monomaterialer: aluminiumsbeholder og rPET-låg

- Ovn-, mikrobølge- og grillkompatibel

- Fire nye unikke emballageformater, der skiller sig ud i køledisken

I omtalen af produktet skriver Plus Pack endvidere at man med lanceringen fortsætter udviklingen af innovative emballageløsninger og på den måde hjælper detailhandlen med at imødekomme den stigende efterspørgsel efter praktisk og genanvendelig fødevareemballage.

-hawin

 

 

11/6 2025
  • Pap- og papiraftalerne er på plads

    Pap- og papiraftalerne er på plads

    emballage ›Vana har indgået aftaler om genanvendelse på alle emballageaffaldsfraktioner og på transport af emballageaffaldet. Dermed er Vana helt klar til at håndtere producentansvaret for emballage for medlemsvirksomhederne
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K 2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage