Roland DG tilbyder nu 24 måneders produktgaranti på alle maskiner

" /> Roland DG tilbyder nu 24 måneders produktgaranti på alle maskiner

" />
Storformat udvider produktgaranti

Storformat udvider produktgaranti

Roland DG tilbyder nu 24 måneders produktgaranti på alle maskiner

STORFORMAT Med omgående virkning tilbyder Roland DG forbedrede garantibestemmelser for nye og eksisterende slutbrugere, der nu vil får mulighed for at vælge en fuld 24 måneders produktgaranti.

 

De nye garantibestemmelser dækker alle køb fra 1. september 2011 og fremefter inden for printere, skæreplottere, graveringsmaskiner, 3D scannere og fræsere. Blot skal maskinerne være opfyldt af fem betingelser, se nedenfor.

 

Roland DGs autoriserede forhandlernetværk i Skandinavien, Polen, de baltiske stater, CIS og Rusland har ansvaret for at implementere den nye udvidede garanti i henhold til bestemmelser udstukket af Roland DG Care, der er Roland DGs serviceafdeling.

 

Tidligere tilbød Roland DG en standard 12 måneders produktgaranti til alle slutbrugere. Men nu er det mulig for slutbrugere at dække sin Roland DG maskine i 24 måneder fra installationstidspunktet forudsat at: 


- Roland DG maskinen kører med originale dele og original blæk (sidstnævnte gældende for printere)

- Maskinen bliver serviceret af en autoriseret forhandler i henhold til Roland DGs regler om vedligeholdelse

- Servicebesøg bliver foretaget hver 6. måned

- Alle anbefalede dele bliver skiftet efter hvert servicebesøg

- Maskiner der ikke lever op til disse punkter er kun omfattet af 12 måneders standardgaranti.


"Ved at tilbyde 24 måneders garanti, støtter vi op om kvaliteten og holdbarheden af vores produkter, samt vores service og omdømme, og hvad der er mere vigtigt, så hjælper vi vores slutbrugere igennem produktets levetid ved at beskytte deres totalinvestering (Total Cost of Ownership) samt forbedre deres forretning og profit", udtaler Michael Møller, Roland DG Care Manager hos Roland DG North Europe A/S.

 

"Vores autoriserede forhandlernetværk er velkvalificerede i at servicere vores produkter, og vi anbefaler vores slutbrugere til at kontakte deres autoriserede forhandler og søge råd og oplysninger om vores nye udvidede garanti" slutter Michael Møller.

 

-jk

 

30/1 2012
  • Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    tryk-og-print ›Øget produktivitet og printkvalitet er ambitionen de 12 nye TM- og TX-modeller, Canon Europe lancerer til tekniske og professionelle storformatprintløsninger
  • Fagligt løft hos Heidelberg

    Fagligt løft hos Heidelberg

    tryk-og-print ›Danske HK-Privat-medlemmer blandt trykkere og bogbindere var for nyligt på succesfuldt kursus i Heidelbergs ”Home of Print”
  • Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    tryk-og-print ›Hubergroup Print Solution udvider sit nitrocellulosefrie blæksystem med den egenudviklede Gecko CyclOne til tryk på både for- og bagsider og laminering
  • Kalle har fået en ven

    Kalle har fået en ven

    tryk-og-print ›Det svenske fødevareikon Kalles Kaviar samarbejder med Friends-organisationen om at gøre skolestarten tryggere for børn. Det kan nu ses konkret på "kompis-tuberne" i de svenske butikker
  • Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    tryk-og-print ›Med den nye ChromaStar, til intelligent produktion af spotfarver, styrker Heidelberg sin position som systemintegrator og full-service provider hos emballagetrykkerierne. ChromaStar gør det nemlig muligt for trykkerierne at øge produktiviteten og sænke omkostningerne
  • Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    tryk-og-print ›Wintipak er leverandør af aseptiske emballagemateriale-løsninger til flydende fødevarer. Nu styrker virksomheden sine teknologiske kompetencer gennem en betydelig investering i udstyr fra Heidelberg
  • To Red Dot Awards til Canon

    To Red Dot Awards til Canon

    tryk-og-print ›To af Canon Groups grafiske produktionsprintere, varioPRINT iX1700 inkjet produktionsprinter og Colorado XL storformat hybridprinter har begge modtaget den prestigefyldte Red Dot Design Award: Product Design 2026
  • Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    tryk-og-print ›Det hamborgbaserede trykkeri, Siepmann Printing sætter kurs mod fremtiden ved at integrere offset- og digitaltryk i ét samlet arbejdsforløb med Heidelbergs Prinect