Robotserie med lav egenvægt klarer tungere opgaver

Robotserie med lav egenvægt klarer tungere opgaver

KUKA lancerer i år KR FORTEC ultra med dobbelte ledarme, som kan håndtere en høj vægt uden selv at blive tungere. Det sparer på på energien og CO2-aftrykket, og særligt bilindustrien har efterspurgt sådan en løsning

For at kunne løfte op til 800 kg, har det tidligere været nødvendigt at rykke en robot-klasse op med hensyn til nyttelast. Men en  højere klasse betyder ikke kun, at robotterne bliver tungere og bruger mere energi, de koster også mere både i indkøb og vedligeholdelse.

KUKAS nye KR Fortec ultra-serie, KR800 er designet ud fra et bæredygtighedsperspektiv med redueret brug af stål til fremstillingen. 

Designet, der kaldes 'double up', gør det muligt at øge løftekapaciteten i forhold til robottens egenvægt, samtidigt med, at stivheden og nøjagtigheden fortsat er meget høj. 

-Den lave egenvægt betyder, at der bruges mindre energi, hvilket er en fordel både økonomisk og ud fra et bæredygtighedsperspektiv, siger Micael Amandusson, Channel Manager hos KUKA Nordic.

Elbilsproducenterne i særligt fokus 
Han fortæller, at bilindustrien er en af de industrier, der har efterlyst denne serie.

Det skyldes blandt andet den stigende elbilsproduktion , som betyder, at OEM-erne - dvs. produktleverandødrerne - har måttet begynde at håndtere flere tunge komponenter end tidligere, for eksempel de kraftige batterier. Bilindustrien er samtidig en branche, der er mere i fokus end andre, når det handler om at reducere sit klimaaftryk.

KUKA FORTEC ultra-serien kommer i flere varianter, hvor KR 800 er den mest kraftfulde. KR 480 løfter lidt mindre vægt, men har til gengæld en rækkevidde på op til 3,7 meter. Hertil kommer KR 640 og KR 560 -robotter med forlænget akse 3 og høje inertimomenter som speciale.

Robotterne i serien behøver kun tre former for vedligeholdelse:olieskift, visuel inspektion og smøring af kabelsættet og lejerne i nivelleringssystemet.

Omkostningerne til reservedele er også lave. 'Mean time before failure' for serien er 400.000 timer, men skulle der ske noget, er tilgængeligeheden af reservedele god, da KUKA så vidt muligt bruger de samme dele i støbegods, motorer og gear til de forskellige robotter i serien.

-Generelt får man et rigtig godt regnestykke med hensyn til total cost of ownership (TCO), disse robotter er de bedste i sin klasse, set ud fra det synspunkt, siger Micael Amandusson.

Om KUKA Nordic AB
KUKA er et globalt automationsselskab med et salg på omkring 3,3 milliarder euro og omkring 14.000 medarbejdere.

Virksomheden tilbyder sine kunder alt fra robotter og celler til fuldt automatiserede systemer og leverer til markeder som eks.  bilindustrien, elektronik, generel industri, forbrugsvarer, e-handel/detailhandel and sundhedspleje.

KUKA Group har hovedkontor i Augsburg.

-lipe

21/2 2023
  • FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    maskiner ›Fleksibelt arbejde med energiforbrug, tilpasning af driften og mulighed for alternative vandkilder i produktionen er nogle af emnerne når Nordens største fødevaremesse åbner tirsdag i Herning
  • 50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    maskiner ›DAN Palletiser markerer på tirsdag sit jubilæum med fortsat stor tro på fremtiden. For kunderne vokser stadigt, og det samme gør virksomheden som en del af Nordens største automationshus, BILA
  •  Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    maskiner ›Et teknologisk alderstjek vil både begrænse mindreåriges køb af varer som alkohol, tobak og nikotin og lette medarbejdernes opgaver i butikkerne, siger Coop og De Samvirkende Købmænd (DSK)
  • Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    maskiner ›Den nye model i Master 6003 gravure-trykpressefamilien reducerer mængden af farve og dermed også forbruget af opløsningsmidler
  • Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    maskiner ›Kravene til genanvendelse af tekstiler bliver øget, og nu har STADLER Group udviklet en integreret sorteringsløsning, som samler en række patenterede processer i ét og samme anlæg hos italienske IGERS
  • Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    maskiner ›Hygiejne og rengøring stiller høje krav til døre og porte i fødevareindustrien og medicinalindustrien. Men selv om de på mange områder har samme fokus på renhed og sikkerhed, er miljøerne forskellige – og det afspejler sig også i Door Systems produktudbud
  •  - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    maskiner ›På årets FoodTech giver sammenslutningen EHEDG de besøgende både dybere viden og helt konkrete forslag til hygiejnisk produktionsudstyr. Bl.a. med over 50 klare retningslinjer, en fysisk læringsstation og indlæg om robotter i produktionen mm.
  • DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    maskiner ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion