Kød- og mejerisikkerhed styrket

Kød- og mejerisikkerhed styrket

For at imødekomme fødevaresikkerhedskravene i kød-, fisk-, fjerkræ-, mejeri-, plante- og konditioneringsindustrien, vil Fortress Technology på Scanpack 2022 afsløre, hvordan dens ultra-hygiejniske pumpepipeline-metaldetektor og røntgenrørledning håndterer krydskontaminering

På Scanpak-messen, der afholdes i Gøteborg  fra den 4. til 7. oktober 2022, viser Fortress Technology sine løsninger til fødevareindustrien. 

En af de vigtigste udfordringer, som den skandinaviske fødevareindustri står over for i dag, er at opretholde produktiviteten og samtidig give forbrugerne sikre og ikke-kontaminerede forarbejdede fødevarer af høj kvalitet. 

God fremstillingspraksis, der overholder HACCP-regulativstandarderne, kræver nu, at processorer forhindrer fysiske farer i opstrøms-forløbet, før de går ind i forsyningskæden.

For at undgå skader på varemærkets omdømme er Fortress Technologys nyeste maskiner med metaldetektor og røntgenrørledning designet til at hjælpe processorer med at inspicere fødevarer med høj viskositet. 

Ved at optimere hygiejnestandarderne hjælper begge pipeline-maskiner også med at forhindre krydskontaminering og spredning af bakterier, der kan forårsage sygdom. 

Begge maskiner er specielt velegnede til inspektion af produkter som kød- og plantebaserede pølser, broter, gravier, sirup og andre smagspræparater juice, frugt- og grøntsagskoncentrater, mælk, smør og cremer, olier og endda blød dyrefoder. 

Overvindelse af sanitære udfordringer
Da bakterier multipliceres med en fordobling hvert 20. til 30. minut afhængigt af forholdene, og foretrækker høje proteinholdige fødevarer i flydende form, har Fortress-pipeline-systemer jævnere overflader.  Det giver færre steder, hvor bakterier og vanddråber kan akkumulere. 

Det har tidligere været notorisk vanskeligt at få adgang til og rengøre fødevarerørledninger.  Begge rørledningssystemer er IP69K-certificerede og USDA-certificerede.  Det betyder, at de kan modstå barske behandlingsmiljøer og kan spules under højt tryk efter hvert produktskift. 

Ved at opgradere strukturen har Fortress reduceret den eksterne overflade på sin Pipeline Metal Detector med mere end 60 %. Ved at føre konnektorerne gennem en indkapslet enhed er der også færre områder, hvor der kan ophobes bakterier under gentagne skylninger.

Gennemsnitlige rengøringstider bør nu tage et par minutter, forklarer Fortress Technologys Export Manager Kati Hope. 

- Hvis sanitetsmedarbejdere har åbne områder og glatte overflader at arbejde med, kan de få mere effektiv adgang til at rengøre udstyr for at reducere maskinens nedetid eller fremskynde overgangen fra et produkt til et andet.

-hawin

 

 

9/8 2022
  • FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    maskiner ›Fleksibelt arbejde med energiforbrug, tilpasning af driften og mulighed for alternative vandkilder i produktionen er nogle af emnerne når Nordens største fødevaremesse åbner tirsdag i Herning
  • 50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    maskiner ›DAN Palletiser markerer på tirsdag sit jubilæum med fortsat stor tro på fremtiden. For kunderne vokser stadigt, og det samme gør virksomheden som en del af Nordens største automationshus, BILA
  •  Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    maskiner ›Et teknologisk alderstjek vil både begrænse mindreåriges køb af varer som alkohol, tobak og nikotin og lette medarbejdernes opgaver i butikkerne, siger Coop og De Samvirkende Købmænd (DSK)
  • Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    maskiner ›Den nye model i Master 6003 gravure-trykpressefamilien reducerer mængden af farve og dermed også forbruget af opløsningsmidler
  • Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    maskiner ›Kravene til genanvendelse af tekstiler bliver øget, og nu har STADLER Group udviklet en integreret sorteringsløsning, som samler en række patenterede processer i ét og samme anlæg hos italienske IGERS
  • Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    maskiner ›Hygiejne og rengøring stiller høje krav til døre og porte i fødevareindustrien og medicinalindustrien. Men selv om de på mange områder har samme fokus på renhed og sikkerhed, er miljøerne forskellige – og det afspejler sig også i Door Systems produktudbud
  •  - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    maskiner ›På årets FoodTech giver sammenslutningen EHEDG de besøgende både dybere viden og helt konkrete forslag til hygiejnisk produktionsudstyr. Bl.a. med over 50 klare retningslinjer, en fysisk læringsstation og indlæg om robotter i produktionen mm.
  • DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    maskiner ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion