Dansk erstatning for pasteurisering med på drinktec-messe

Dansk erstatning for pasteurisering med på drinktec-messe

Lyras, der har udviklet en energi-og vandbesparende erstatning til pasteurisering, står klar med smagsprøver på raslyseret øl, når en af verdens førende messer indenfor drikkevarer og flydende fødevarer åbner 12. september i München

Sidste gang, messen blev afholdt, fik den besøg af mere end 76.000 gæster fra mere end 170 lande. I år forventes endnu flere besøgende.

-Vi glæder os til at fortælle hele verden om vores teknologi, som kan nedsætte fødevareindustriens CO2-udslip ved at spare 60 til 90 procent af energiforbruget i forhold til traditionel pasteurisering.

 Rasmus Mortensen, CEO, Lyras

-Raslysering, som er baseret på UV-lys, sparer også 60 til 80 procent af forbruget af vand i forhold til traditionel pasteurisering i fødevareindustrien. Kvaliteten af drikkevaren eller den flydende fødevare er den samme eller ligefrem bedre, fordi tekstur og smag ikke lider under den opvarmning, som ”gammeldags pasteurisering kræver, forklarer Rasmus Mortensen, CEO, Lyras.

Prisbelønnet og populær blandt investorer og fødevareproducenter
Lyras har haft et godt år, hvor virksomheden i foråret blev udnævnt til EY Entrepreneur Of The Year 2021 i kategorien Social Entrepreneurship – Future Impact.

Samme uge landede firmaet et trecifret millionbeløb i en investeringsrunde ført an af Bagger-Sørensen Equity A/S .

Kort efter blev Lyras inviteret med i et eksklusivt dialogforløb med en af verdens største organisationer indenfor mælkeproduktion, Dairy Farmers of America (DFA).
Lyras’ banebrydende raslyseringsteknologi, der inaktiverer mikroorganismer i uigennemsigtige væsker ved hjælp af UV-lys, kan bruges til produktion af fx juice, iste, sodavand, valle og saltlage. I øjeblikket undersøger virksomheden også brug af raslysering til ølbrygning.


Teknologien er solgt til virksomheder i USA, Australien og Spanien og er lige nu ved at blive installeret på danske og svenske mejerier.
For nylig blev metoden valgt til sikring af et af verdens dyreste mejeriprodukter, nemlig proteinet lactoferrin, som blandt andet bruges i modermælkserstatning til spædbørn. Det var den australske fødevareproducent Beston Global Food Company, som i en periode har sikret sig eneret i Australien og New Zealand til den energisparende teknologi.

Messen drinktec foregår 12.-16. september i München. Lyras kan træffes på stand B3 404.

Fakta om Lyras og raslysering 
Lyras har udviklet den banebrydende teknologi, raslysering, der inaktiverer mikroorganismer i drikkevarer og andre uigennemsigtige væsker ved hjælp af UV-lys. Teknikken er langt mindre energikrævende end traditionel pasteurisering, der kræver at produktet varmes op og køles ned igen. Raslysering benytter en UV-lyskilde, kombineret med et lysfilter, der koncentrerer en bestemt type UV-lys, som drikkevarer eller væsker ledes forbi i en kontrolleret bevægelse, så alt belyses. Hermed inaktiveres bakterier og sporer effektivt samtidig med, at drikkevaren eller væsken bevarer vitaminer og proteiner, uden at ændre produktets smag. Teknikken kan også bruges på juice, iste øl og mange andre flydende væsker og fødevarer.

Ordet raslysering
Ordet pasteurisering kommer fra opfinderen Louis Pasteur. Lyras’ teknologi til at inaktivere bakterier og sporer med UV-lys i stedet for energikrævende opvarmning er før blevet kaldt for ”koldpasteurisering”. Men fordi ordene ”kold” og ”pasteurisering” er modstridende, bruges nu i stedet ordet raslysering. Ordet er skabt af de tre første bogstaver i navnet Rasmus Mortensen, opfinder af teknologien, og ordet lys.

-lipe

9/9 2022
  • FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    maskiner ›Fleksibelt arbejde med energiforbrug, tilpasning af driften og mulighed for alternative vandkilder i produktionen er nogle af emnerne når Nordens største fødevaremesse åbner tirsdag i Herning
  • 50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    maskiner ›DAN Palletiser markerer på tirsdag sit jubilæum med fortsat stor tro på fremtiden. For kunderne vokser stadigt, og det samme gør virksomheden som en del af Nordens største automationshus, BILA
  •  Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    maskiner ›Et teknologisk alderstjek vil både begrænse mindreåriges køb af varer som alkohol, tobak og nikotin og lette medarbejdernes opgaver i butikkerne, siger Coop og De Samvirkende Købmænd (DSK)
  • Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    maskiner ›Den nye model i Master 6003 gravure-trykpressefamilien reducerer mængden af farve og dermed også forbruget af opløsningsmidler
  • Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    maskiner ›Kravene til genanvendelse af tekstiler bliver øget, og nu har STADLER Group udviklet en integreret sorteringsløsning, som samler en række patenterede processer i ét og samme anlæg hos italienske IGERS
  • Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    maskiner ›Hygiejne og rengøring stiller høje krav til døre og porte i fødevareindustrien og medicinalindustrien. Men selv om de på mange områder har samme fokus på renhed og sikkerhed, er miljøerne forskellige – og det afspejler sig også i Door Systems produktudbud
  •  - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    maskiner ›På årets FoodTech giver sammenslutningen EHEDG de besøgende både dybere viden og helt konkrete forslag til hygiejnisk produktionsudstyr. Bl.a. med over 50 klare retningslinjer, en fysisk læringsstation og indlæg om robotter i produktionen mm.
  • DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    maskiner ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion