DAN Palletiser opfylder alle krav hos svensk gelatineproducent

DAN Palletiser opfylder alle krav hos svensk gelatineproducent

GELITA i Sverige er tilfreds med at have valgt dansk automation til at sikre effektiv og præcis palletering af flere tusinde ton gelatine årligt.Investeringen har øget produktionskapaciteten og optimeret leveringstiden, fordi maskinen kan laste flere paller på kortere tid. Se video:

Den 30 år gamle pallelaster fra en lokal leverandør var blevet pensionsmoden hos fremstillingsvirksomheden GELITA i den skånske by Klippan.

Derfor ledte virksomheden efter en ny og moderne palleteringsløsning: Kravene var mange: Den skulle være kompakt i størrelsen, let, fleksibel og effektiv at anvende til at palletere sække i forskellige mål. Og så skulle der også kunne sættes flueben ved et godt arbejdsmiljø og opfyldelse af alle sikkerhedsstandarder.

Imens GELITA screenede markedet og var i kontakt med både Imeco og en spansk leverandør uden foreløbig at finde det, de søgte, fik afdelingschefen Lars Jonsson, i GELITA, et telefonopkald. Det var Simon Rune Sørensen, COO hos DAN Palletiser, der ringede fra Vemmelev på Sjælland i Danmark. Nu skulle det vise sig, at GELITA havde fundet, præcis hvad de søgte fortæller teknisk chef Peter Stjerna:

Simon Rune Sørensen satte os i kontakt med referenceanlæg, så vi kunne se andre installationer i Sverige. Der fik DAN Palletiser rigtig gode referencer. Det betyder noget, at det var andre svenskere, der havde gode erfaringer med leverandøren, for man arbejder jo forskelligt og har forskellige kulturer og kvalitetsstandarder i hvert land. DAN Palletiser skilte sig ud: De kom med en helt færdig løsning, og prisen var på niveau med de andre. De kunne sikre hurtig support både onsite og online. Vi var nervøse for at vælge en løsning, hvor teknisk support skulle flyves ind fra eksempelvis Italien eller andet land i Europa. Ikke mindst under corona kunne det have været besværligt. 

Mere lean produktionslayout
DAN Palletiser gik i gang med at designe og bygge Gelitas løsning i Vemmelev. Den færdige løsning blev FAT-testet og demonstreret for GELITA live over Teams og i video, som DAN Palletiser sendte til kunden.


- FAT-testen var afgørende for os. Vi har kunder, der har vældigt høje krav til pallernes udseende, sækkene må absolut ikke gå i stykker under transport. Testen viste, at vi kunne levere det, vi ønskede, herunder også at ændre sækkemønster, hvis vi får nye kunder, der ønsker det andet mønster, fortæller Lars Jonsson,afdelingschef hos GELITA. Han fremhæver også, at GELITA har styrket arbejdsmiljøet med den moderne pallelaster, fordi den er sikrere, mere brugervenlig og meget støjsvag.

-lipe

3/3 2021
  • FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    FoodTech samler eksperter i vand- og energioptimering

    maskiner ›Fleksibelt arbejde med energiforbrug, tilpasning af driften og mulighed for alternative vandkilder i produktionen er nogle af emnerne når Nordens største fødevaremesse åbner tirsdag i Herning
  • 50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    50 år og over 1000 anlæg til ind- og udland

    maskiner ›DAN Palletiser markerer på tirsdag sit jubilæum med fortsat stor tro på fremtiden. For kunderne vokser stadigt, og det samme gør virksomheden som en del af Nordens største automationshus, BILA
  •  Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    maskiner ›Et teknologisk alderstjek vil både begrænse mindreåriges køb af varer som alkohol, tobak og nikotin og lette medarbejdernes opgaver i butikkerne, siger Coop og De Samvirkende Købmænd (DSK)
  • Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    maskiner ›Den nye model i Master 6003 gravure-trykpressefamilien reducerer mængden af farve og dermed også forbruget af opløsningsmidler
  • Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    maskiner ›Kravene til genanvendelse af tekstiler bliver øget, og nu har STADLER Group udviklet en integreret sorteringsløsning, som samler en række patenterede processer i ét og samme anlæg hos italienske IGERS
  • Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    maskiner ›Hygiejne og rengøring stiller høje krav til døre og porte i fødevareindustrien og medicinalindustrien. Men selv om de på mange områder har samme fokus på renhed og sikkerhed, er miljøerne forskellige – og det afspejler sig også i Door Systems produktudbud
  •  - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    maskiner ›På årets FoodTech giver sammenslutningen EHEDG de besøgende både dybere viden og helt konkrete forslag til hygiejnisk produktionsudstyr. Bl.a. med over 50 klare retningslinjer, en fysisk læringsstation og indlæg om robotter i produktionen mm.
  • DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    maskiner ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion