Selvklæbende materialer i fokus på Interpack

Selvklæbende materialer i fokus på Interpack

Etiketter kan være med til at opfylde bæredygtighedskrav til emballager. Derfor udstiller HERMAs afdeling for selvklæbende materialer for første gang selvstændigt på messen i maj med bl.a. en ny grøn guide

De vigtigste krav i den nye EU-emballageforordning træder i kraft til august, og det øger presset på handling i hele værdikæden, understreger HERMA.

Derfor sætter den tyske specialist i emballage og produktmærkning på Interpack i Düsseldorf fokus på etiketter som problemløsere, når det gælder om at opfylde kravene til bæredygtig emballage.

Det bliver første gang, virksomhedens afdeling for selvklæbende materialer optræder selvstændigt som udstiller, og på messestanden demonstrerer HERMA hvordan forskellige bæredygtighedskrav kan implementeres i overensstemmelse med specifikke behov ved hjælp af den nye interaktive GreenGuide. 

Det digitale værktøj guider besøgende på en struktureret måde gennem kriterier som genanvendelighed, materialekompatibilitet og lovkrav i PPWR.  Etiketudskrivere, emballageudviklere og -designere og mærkevareproducenter får dermed et solidt grundlag for beslutningstagning vedrørende anvendelsesspecifikke, optimerede løsninger.

- Vores mål er at gøre den kompleksitet, der følger af PPWR, håndterbar, siger Harald Wallner, direktør for internationalt salg hos HERMA, og fortsætter:

- Med GreenGuide skaber vi gennemsigtighed og fremhæver konkrete alternativer, der kan implementeres i dag – fra genanvendelige klæbemidler til materialereducerede koncepter.


Genanvendelsesvenlige, trykfølsomme klæbemidler som nøgleteknologi

Frem for alt er genanvendelsesoptimerede trykfølsomme klæbemidler på dagsordenen – og er derfor i fokus på HERMA-standen, og det permanente og alsidige trykfølsomme klæbemiddel 72Hpw vil spille en afgørende rolle. 

- Denne allrounder er ikke kun en økonomisk løsning til en bred vifte af standardløsninger, såsom clear-on-clear-anvendelser. Det er også allerede certificeret som genanvendeligt i forskellige materialekombinationer til forskellige materialestrømme: til PET i 80 °C-vaskeprocessen og til HDPE i 40 °C-koldvaskeprocessen. Desuden er både PP- og PE-filmetiketter, der bruger 72Hpw, blevet klassificeret som fuldt kompatible med den stive HDPE-genanvendelsesstrøm. Det betyder, at det pågældende klæbemateriale understøtter både lovkrav og industrielle genanvendelsespraksisser, forklarer HERMA.

Ressourcebesparende, omkostningseffektiv mærkning

Etiketter er allerede i dag en yderst effektiv mærkningsløsning, men de rummer stadig yderligere potentiale for bæredygtighed.

På messen viser HERMA nogle af de varianter, som kan være med til at reducere materiale og spild og

producenten præsenterer også to selvklæbende materialer, der har bestået den kritiske regnormstest i henhold til den australske standard AS 5810.

- Når det gælder hjemmekompostering af emballagematerialer, er denne standard nærmest guldstandarden. På grund af de strenge krav betragtes den som den højeste miljøstandard for emballage på verdensplan, lyder det fra HERMA

Interpack foregår i Düsseldorf fra den 7. til den 13. maj.

-lipe


17/3 2026
  • Designet til brugervenlighed

    Designet til brugervenlighed

    etiketter-og-maerkning ›Tetra Paks kliklåg, Lightwing 30 gør det let at åbne og lukke drikkekartonen og er samtidig en sikker lukkemekanisme. Derfor er låget nomineret til en pris
  • Skøbelige delikatesser i ny indpakning

    Skøbelige delikatesser i ny indpakning

    etiketter-og-maerkning ›Fazers håndfyldte Mignon-chokolader i ægte æggeskaller har skiftet de æggebakkelignende kartoner ud med et nyt emballagedesign udviklet af Pyroll Packaging Group
  • Datomærkning på børnetøj skal forlænge brugstiden

    Datomærkning på børnetøj skal forlænge brugstiden

    etiketter-og-maerkning ›En del af Coops børnetøjsmærke, Friends' nye efterårskollektion har datomærkning, der viser tøjets produktionsår. Det skal inspirere kunderne til holde liv i tøjet i stedet for at købe nyt
  • UPM udvider barriereteknologi til etiketter

    UPM udvider barriereteknologi til etiketter

    etiketter-og-maerkning ›For første gang anvender virksomheden sin teknologi fra emballagepapirer til fedtbestandige overfladebelægninger på en ny type etiketter uden PFAS
  • Dana Lim styrker satsningen i Baltikum

    Dana Lim styrker satsningen i Baltikum

    etiketter-og-maerkning ›Andrius Skaržauskas er ansat som ny Country Manager for Litauen, Letland og Estland, hvor han skal være med til at indfri virksomhedens vækstambitioner i regionen
  • LED-etiketpresse får debut i Las Vegas

    LED-etiketpresse får debut i Las Vegas

    etiketter-og-maerkning ›Dominos N410 LED-etiketpresse får sin nordamerikanske debut på Printing United Expo 2026, der afholdes den 23.–25. september i Las Vegas, Nevada, USA
  • Styrket forskning i miljøfarlige stoffer

    Styrket forskning i miljøfarlige stoffer

    etiketter-og-maerkning ›Forskere fra seks universiteter går sammen om at styrke viden om, hvad PFAS, mikroplast, opløsningsmidler mm. - og kombinationen af dem - på længere sigt betyder for vores sundhed og natur. Konference er første skridt
  • Guide til større RFID-ekspertise

    Guide til større RFID-ekspertise

    etiketter-og-maerkning ›The Label Academy udgiver RFID-bog, der skal ruste forarbejdningsvirksomheder til at opbygge og udforske teknologien bag mærkningsteknologien