Herma stempler ind på LogiMATHerma eco med stempelapplikator har premiere på LogiMAT 2026. Løsningen er særligt økonomisk til etikettering ovenfra i stationær tilstand.

Herma stempler ind på LogiMAT

Herma viser for første gang sin nye etiketteringsløsning, Herma eco med stempelfunktion, på LogiMAT 2026. Løsningen er velegnet til etikettering ovenfra på kasser og gør processen både enkel og omkostningseffektiv

Herma udstiller på LogiMAT 2026-messen, som bliver afholdt i Stuttgart fra den 24. til 26 marts. 

Der kan man opleve etiketteringssystemet, Herma eco sammen med en såkaldt stroke-applikator. Løsningen sørger for, at etiketten stemples direkte ned på produktet ovenfra, mens maskinen står stille. Det giver en økonomisk løsning til mange standardopgaver.

- Herma eco har været stærkt efterspurgt lige fra starten. Til almindelige opgaver er den svær at slå, når det gælder pris, funktioner og ydeevne. 

- Vi har sat en ny standard for, hvad man kan forvente af en prisvenlig etiketteringsløsning, siger Philipp Ott, salgsdirektør for nationale og OEM etiketteringsmaskiner hos Herma.

Han fortsætter:

- Det næste naturlige skridt var at udvide anvendelsesmulighederne. Samtidig viser det endnu en gang, hvor fleksible Herma-systemerne er, tilføjer han.

Stor fleksibilitet i etiketteringen
På messen demonstrerer Herma den nye løsning live på sin stand, hvor en komplet etiketteringslinje er sat op.

Her kan besøgende se, hvordan løsningen kan bruges til næsten alle typer etiketteringsopgaver. 

Herma eco vises også i sin klassiske version, hvor etiketter sættes på, mens produktet er i bevægelse.

Et andet højdepunkt på messen er Herma 500, som er en af virksomhedens topmodeller. Den udmærker sig ved høj ydeevne, stor brugervenlighed og stor fleksibilitet og kan tilpasses stort set alle hastigheder, installationer og etiketbredder.

Korte leveringstider
Med Hermas onlinekonfigurator kan maskinbyggere og systemintegratorer selv sammensætte en Herma 500 – enten alene eller sammen med en Herma-ekspert. 

Her kan man vælge blandt andet maskinens bredde, kørselsretning, frigørelsessystemer, hastighed samt type af afvikler og opruller.

Grundmodellen og betjeningen er den samme i alle varianter. Det giver korte leveringstider, nem integration, høj driftssikkerhed og tilfredse brugere. 

Til logistikopgaver kan Herma 500 desuden nemt udstyres med en standard termotransferprinter til print af variable data.

Tilpas efter behovene
Herma Print & Apply-systemerne spiller også en vigtig rolle inden for logistik. 

Her kan komponenter som printenhed, dispenser og opruller placeres i næsten alle retninger, hvilket gør det let at integrere systemet i eksisterende produktionslinjer.

De gennemtestede standardkomponenter i Hermas modulopbyggede system sikrer pålidelig etikettering – også i krævende miljøer. 

Samtidig er det nemt at justere eller udbygge løsningen, hvis behovene ændrer sig, uden at det kræver store nye investeringer.

-hawin


2/2 2026
  • Skøbelige delikatesser i ny indpakning

    Skøbelige delikatesser i ny indpakning

    etiketter-og-maerkning ›Fazers håndfyldte Mignon-chokolader i ægte æggeskaller har skiftet de æggebakkelignende kartoner ud med et nyt emballagedesign udviklet af Pyroll Packaging Group
  • Datomærkning på børnetøj skal forlænge brugstiden

    Datomærkning på børnetøj skal forlænge brugstiden

    etiketter-og-maerkning ›En del af Coops børnetøjsmærke, Friends' nye efterårskollektion har datomærkning, der viser tøjets produktionsår. Det skal inspirere kunderne til holde liv i tøjet i stedet for at købe nyt
  • UPM udvider barriereteknologi til etiketter

    UPM udvider barriereteknologi til etiketter

    etiketter-og-maerkning ›For første gang anvender virksomheden sin teknologi fra emballagepapirer til fedtbestandige overfladebelægninger på en ny type etiketter uden PFAS
  • Dana Lim styrker satsningen i Baltikum

    Dana Lim styrker satsningen i Baltikum

    etiketter-og-maerkning ›Andrius Skaržauskas er ansat som ny Country Manager for Litauen, Letland og Estland, hvor han skal være med til at indfri virksomhedens vækstambitioner i regionen
  • LED-etiketpresse får debut i Las Vegas

    LED-etiketpresse får debut i Las Vegas

    etiketter-og-maerkning ›Dominos N410 LED-etiketpresse får sin nordamerikanske debut på Printing United Expo 2026, der afholdes den 23.–25. september i Las Vegas, Nevada, USA
  • Styrket forskning i miljøfarlige stoffer

    Styrket forskning i miljøfarlige stoffer

    etiketter-og-maerkning ›Forskere fra seks universiteter går sammen om at styrke viden om, hvad PFAS, mikroplast, opløsningsmidler mm. - og kombinationen af dem - på længere sigt betyder for vores sundhed og natur. Konference er første skridt
  • Guide til større RFID-ekspertise

    Guide til større RFID-ekspertise

    etiketter-og-maerkning ›The Label Academy udgiver RFID-bog, der skal ruste forarbejdningsvirksomheder til at opbygge og udforske teknologien bag mærkningsteknologien
  • Trykfarve af kafferester viser kommercielle muligheder

    Trykfarve af kafferester viser kommercielle muligheder

    etiketter-og-maerkning ›Finsk udviklingsprojekt har omdannet biprodukter fra kafferistning til farvestoffer til industrielle trykfarver. Nu har de bestået test på papirposer