Gryende optimisme blandt eksportkunderDen to-farvede etiketprinter cab XC er skræddersyet til fremstilling af holdbare kemiske faremærkning efter de nye CLP-regler.

Gryende optimisme blandt eksportkunder

Norris Print-Tech A/S har haft et forrygende rekordår og forventer øget fokus på nødvendigheden af at have en totalleverandør

ERHVERV Mens december måned nærmer sig den søde juletid, er det samtidig tid til at gøre status over året, der er gået og kikke frem mod 2014.
PackMarkedet har bedt en række danske virksomheder fortælle om deres forventninger til det nye år samt om de har nye tiltag på vej.

Vi har netop talt med Norris Print-Tech A/S fra Sofiendalsvej i Aalborg, der siden 1986 har arbejdet med stregkoder, etiketter og datafangst:

Hvilke forventninger har I til jeres marked i 2014?
- Vi forventer fortsat vækst i takt med den gryende optimisme blandt vores mange eksporterende kunder, fortæller Jørgen Barkholdt, marketingchef for Norris Print-Tech. – Vi har en forventning om en vækst i lejet mellem 10 og 20%.

Norris Print-Tech leverer professionelle løsninger med etiketprintere, stregkodescannere og håndterminaler (industrielle PDA'er), software, etiketter og thermo transfer farvebånd og betragtes som Danmarks største og mest kompetente serviceorganisation inden for sit felt.

Ser I frem til noget bestemt i det nye år?
- Ja, vi ser frem til et øget fokus på og anerkendelse fra markedets side af, at det er nødvendigt at have en kompetent totalleverandør med sig, der magter at binde løsningerne sammen, siger Jørgen Barkholdt. - Vi betragter totalleverance som det i længden klart mest rentable alternativ for kunderne, fremfor at vælge at shoppe rundt i markedet efter enkeltkomponenter, mener marketingchefen.

Hvad var virksomhedens største succesoplevelse i 2013?
- Det var de mange små og store projektsucceser i løbet af året, der samlet har givet os et forrygende rekordår, slutter Jørgen Barkholdt af fra Norris Print-Tech, Aalborg.

Norris Print-Tech A/S har i alt 24 ansatte, der rådgiver, supporterer og servicerer over hele landet. Hovedkontoret ligger som sagt i Aalborg og virksomheden har tekniske konsulenter med base i Nordsjælland og Storkøbenhavn. Norris Print-Tech ejes af grundlæggeren Jørgen Norris via Norris Holding A/S.

-jk


17/12 2013
  • Skøbelige delikatesser i ny indpakning

    Skøbelige delikatesser i ny indpakning

    etiketter-og-maerkning ›Fazers håndfyldte Mignon-chokolader i ægte æggeskaller har skiftet de æggebakkelignende kartoner ud med et nyt emballagedesign udviklet af Pyroll Packaging Group
  • Datomærkning på børnetøj skal forlænge brugstiden

    Datomærkning på børnetøj skal forlænge brugstiden

    etiketter-og-maerkning ›En del af Coops børnetøjsmærke, Friends' nye efterårskollektion har datomærkning, der viser tøjets produktionsår. Det skal inspirere kunderne til holde liv i tøjet i stedet for at købe nyt
  • UPM udvider barriereteknologi til etiketter

    UPM udvider barriereteknologi til etiketter

    etiketter-og-maerkning ›For første gang anvender virksomheden sin teknologi fra emballagepapirer til fedtbestandige overfladebelægninger på en ny type etiketter uden PFAS
  • Dana Lim styrker satsningen i Baltikum

    Dana Lim styrker satsningen i Baltikum

    etiketter-og-maerkning ›Andrius Skaržauskas er ansat som ny Country Manager for Litauen, Letland og Estland, hvor han skal være med til at indfri virksomhedens vækstambitioner i regionen
  • LED-etiketpresse får debut i Las Vegas

    LED-etiketpresse får debut i Las Vegas

    etiketter-og-maerkning ›Dominos N410 LED-etiketpresse får sin nordamerikanske debut på Printing United Expo 2026, der afholdes den 23.–25. september i Las Vegas, Nevada, USA
  • Styrket forskning i miljøfarlige stoffer

    Styrket forskning i miljøfarlige stoffer

    etiketter-og-maerkning ›Forskere fra seks universiteter går sammen om at styrke viden om, hvad PFAS, mikroplast, opløsningsmidler mm. - og kombinationen af dem - på længere sigt betyder for vores sundhed og natur. Konference er første skridt
  • Guide til større RFID-ekspertise

    Guide til større RFID-ekspertise

    etiketter-og-maerkning ›The Label Academy udgiver RFID-bog, der skal ruste forarbejdningsvirksomheder til at opbygge og udforske teknologien bag mærkningsteknologien
  • Trykfarve af kafferester viser kommercielle muligheder

    Trykfarve af kafferester viser kommercielle muligheder

    etiketter-og-maerkning ›Finsk udviklingsprojekt har omdannet biprodukter fra kafferistning til farvestoffer til industrielle trykfarver. Nu har de bestået test på papirposer