Genbrug af etiketliner med silikone
Ved at afleverer silikoniseret etiketpapir til genbrug, kan cirka 250.000 ton affald undgås i Europa. Målet er et lukket kredsløb
ETIKETTER Gammelt underlagspapir bliver til nyt underlagspapir: Klæbematerialeproducenten HERMA afleverer nu silikoniseret underlagspapir, som ikke skal bruges længere, til en genbrugsproces, der rent faktisk finder sted – og opfordrer her sine kunder til at være med.Virksomheden fra Filderstadt i Tyskland har siden 2011 arbejdet tæt sammen med genbrugsvirksomheden Cycle4green, som i 2009 har udviklet en speciel metode til udskillelse af silikone. Den østrigske papirproducent Lenzing, som har stor erfaring med papirgenbrug, fremstiller bl.a. fint papir og specialpapir af det. Dette papirs kvalitet adskiller sig ikke fra produkterne, der er baseret på træfibre. Det tidligere underlagspapir forvandles til etikettepapir af høj kvalitet – eller til underlagspapir igen.
- Dermed kommer vi ret tæt på ’Vugge-til-vugge’-princippet og opnår et mere eller mindre lukket stofkredsløb, understreger HERMAs direktør Dr. Thomas Baumgärtner. Den mest almindelige form for genbrug af papir eller kunststof har hidtil været skuffende, da de nye produkter for det meste har været af meget ringere kvalitet end udgangsmaterialet. Og for silikoniseret papir har der indtil slet ikke været mulighed for oparbejdning. - Det har været særligt ærgerligt, fordi disse glassinepapirer er et stærkt materiale af høj kvalitet.
Et stort potentiale
Siden 2011 har HERMA afleveret mellem 100 og 200 ton silikoniseret papir til denne ’ægte’ genbrugsproces. I hele Europa dannes der omkring 250.000 ton affald af silikoniseret papir ifølge Cycle4greens informationer. Den største del opstår selvfølgelig hos etikettetrykkerierne og især hos slutbrugerne af etiketter.
Cycle4green afhenter materialet fra en minimummængde på 5 ton overalt i Europa, hvor affaldet opstår – uden omkostninger. Betingelsen er dog, at affaldet er sorteret korrekt. - Denne idé er meget overbevisende, fordi den er økologisk og økonomisk fornuftig og medfører, at værdifulde ressourcer skånes, og affaldsmængden reduceres. Og jo flere virksomheder, der deltager, jo større bliver fordelene, forklarer Dr. Baumgärtner. - Vi forsøger, så godt vi kan, at få vores kunder til at deltage – og møder stor interesse.
-jk