Trioworld Nyborg indgår aftale om køb af vedvarende energiElkøbsaftalen, en Power Purchase Agreement (PPA), vil dække en tredjedel af det årlige strømforbrug for Trioworld Nyborg og lyder på 7,5 GWh pr år.

Trioworld Nyborg indgår aftale om køb af vedvarende energi

Med en tiårig elkøbsaftale bidrager Trioworld Nyborg til opførelsen af en ny Better Energy solcellepark på Lolland

Trioworld Nyborg er en del af Trioworlds Industrial Film division. Divisionen producerer plast emballering til industrivirksomheder inden for petrokemi, byggeri, gartneri, skovbrug, mv.

Udover at producere emballagefilm har Trioworld Nyborg også faciliteter til recirkulering af plast.

Det giver virksomheden en stabil kilde til værdifulde råmaterialer, der er afgørende for dens overordnede strategi: at vise vejen til cirkulære plastløsninger.

Ved at indgå en Power Purchase Agreement, PPA, med Better Energy dækkes en stor del af Trioworld Nyborgs årlige energiforbrug af vedvarende energi.

Reduktionen af udledningerne fra produktionen i Danmark hjælper Trioworld med at komme tættere på at opfylde sin målsætning om at blive Net-zero i 2050.

- Trioworld Nyborg er en vigtig del af vores Industrial Film division, som gør os i stand til at levere plastløsninger med genanvendte materialer til kunder på tværs af sektorer, siger Carsten Valentin, President for Industrial Film divisionen hos Trioworld.

- Derfor er det en milepæl, at en stor del af den strøm, Trioworld Nyborg indkøber er grøn, og det bliver den gennem PPA’en med Better Energy.

Ny grøn strøm til det danske elnet
Trioworld Nyborg har, sammen med flere andre virksomheder på tværs af forskellige sektorer, bidraget til, at en 55 hektar stor solcellepark placeret tæt på Hoby i Lolland Kommune nu producerer vedvarende energi.

Solcelleparken forventes at producere strøm 70 GWh svarende til forbruget hos cirka 43.000 danskere.

- Vi er stolte over at byde Trioworld Nyborg velkommen som Better Energy-partner. Deres engagement er medvirkende til at levere en betydelig mængde ny grøn energiproduktion, siger Mikkel Thorup, direktør for elkøbsaftaler hos Better Energy.

- Vi ser flere og flere organisationer med betydelige produktionsaktiviteter indgå i samarbejder med Better Energy omkring PPA'er for på den måde at dække store del af deres energiforbrug med grøn energi.

- Trioworld Nyborgs valg har direkte betydning for mængden af ny vedvarende energi i det danske elnet.

-hawin

13/9 2023
  • Gods i bevægelse som fokusområde

    Gods i bevægelse som fokusområde

    emballage ›På emballagemessen Empack er beskyttelse og håndtering under transport et af fokusområderne i næste måned
  • Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    Emballagen måler madens reelle holdbarhed

    emballage ›Svenske Innoscentia har udviklet en sensorteknik, som kan vise forbrugerne, om den emballerede fødevare stadig er spiselig - og spare enorme summer
  • Næsten fuldt hus på returlåg

    Næsten fuldt hus på returlåg

    emballage ›Hele 99,73 procent af de fastgjorte plastlåg på pantflasker sidder der stadig, når flaskerne returneres. Det er en stigning på knap ti procentpoint, siden de fastgjorte låg blev indført i 2024, viser nye tal fra Dansk Retursystem
  • Luksusemballager til fremtidens forventninger

    Luksusemballager til fremtidens forventninger

    emballage ›Messen London Packaging Week præsenterer under temaet Discovery i næste måned traditionelle nye mærker, der er designet til stigende krav fra både forbrugere og myndigheder
  • Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    emballage ›Storøhage Kartofler i Odsherred er en af de fødevareproducenter, som gennem et leverandørprogram får hjælp til at spare både plast, penge og CO2
  • Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    emballage › Begge virksomheder er specialiseret i emballageløsninger til medicinal- og sundhedssektoren, og med overtagelsen af den græske emballagespecialist fortsætter Faller Packaging sin strategiske ekspansion i Europa
  • DS Smith roser emballageforordningen

    DS Smith roser emballageforordningen

    emballage ›EU's PPWR regler, som netop er trådt i kraft, er en grøn mulighed og et nødvendigt skifte for at nedbringe de stigende mængder af emballager, mener producenten
  • Dansk pantrekord i juli

    Dansk pantrekord i juli

    emballage ›Hedebølgen kan aflæses direkte ved pantautomaterne. Aldrig før er der pantet så mange flasker og dåser på én måned. I juli 2026 satte danskerne ny rekord ved at pante 247 mio. emballager. Det er en stigning på 10 % i forhold til juli 2025