Brevet i stærkt jule-comeback

Brevet i stærkt jule-comeback

Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning

Op mod jul finder danskerne oftere pen og papir frem. Ifølge en ny opgørelse fra dao sendte danskerne sidste år 50 procent flere breve i december end en gennemsnitlig måned resten af året. 

Tendensen ser ud til at fortsætte i år med allerede 29 procent flere brevforsendelser hos dao i november sammenlignet med årets foregående måneder.

Trend- og livsstilsekspert Mads Arlien-Søborg peger på, at brevtrenden særligt drives af unge som en reaktion på digital overmætning.

- Mange ældre benytter naturligt ikke digital post, men det er værd at bemærke, at den analoge trend i høj grad drives frem af yngre generationer, siger Mads Arlien-Søborg og tilføjer:

- Unge søger et modspil til den digitale overmætning, hvor handlinger som at sende et håndskrevet brev eller fordybe sig i et printmagasin bliver bevidste valg. Nærvær og fordybelse er efterspurgte værdier i en hektisk og skærmdrevet hverdag, og det er ikke mindst vigtigt ved højtider som julen.

Danskere mellem 18 og 34 år sender to til tre gange så mange breve som andre aldersgrupper, viser en analyse foretaget af A&B Analyse for dao ved udgangen af 2023. Analysen er baseret på svar fra 1001 danskere over 18 år.

Dao er klar til at løfte opgaven
Dao har leveret aviser i hele Danmark i mere end 100 år, magasiner siden 2007, breve siden 2011 og pakker siden 2012. 

Netop nu er både brevforsendelser og pakker i højsæson hos distributionsselskabet, som står klar til at løfte opgaven landet over. 

På pakkesiden forventer daos salgsdirektør Lars Balsby en fordobling af volumen i pakkeshops.

- Vinterens kulde og mørke kan gøre afstandene mellem os større, og mange oplever et håndskrevet brev i postkassen som mere personligt end en digital besked. 

- Derfor vender betydeligt flere forbi vores røde postkasser i de lokale daoSHOPs eller tilkøber hjemmeafhentning af breve, siger Lars Balsby og tilføjer:

- Vi har kapacitet og infrastruktur parat til at omdele breve og pakker alle dage – også julenat – og på pakkesiden har vi også også indført ’nabohjælp’, så vores daoSHOPs kan aflaste hinanden ved spidsbelastning i højsæsonen.

-hawin

18/12 2025
  • Barrierekoncept til skræddersyede løsninger

    Barrierekoncept til skræddersyede løsninger

    emballage ›UPM og Felix Schoeller lancerer en skræddersyet, fiberbaseret barriereløsning til fleksibel fødevareemballage
  • Ny kampagne sætter affaldssortering i fokus

    Ny kampagne sætter affaldssortering i fokus

    emballage ›Det er afgørende for både vores miljø og klimaftryk, at vi holder Danmarks ressourcer i kredsløb ved at genanvende. Sådan lyder budskabet fra organisationerne bag en ny kampagne med overskriften ”Affaldssortering er kærlighed”
  • Interaktivt værktøj viser plastbesparelser

    Interaktivt værktøj viser plastbesparelser

    emballage ›Virksomheden Sidel tilbyder nu et online måleredskab, hvor kunderne kan beregne besparelser på forskellige emballageformer og -typer - og dermed også omkostninger og miljøpåvirkning
  • Forbedret holdbarhed til plantebaserede fødevarer

    Forbedret holdbarhed til plantebaserede fødevarer

    emballage ›Fem danske virksomheder og Teknologisk Institut tester i nyt forskningsprojekt en række teknologier til at forlænge holdbarheden af plantemad uden konserveringsmidler. Pakketeknologi er en del af projektet
  • Smurfit Westrock styrker sin position i Ecuador

    Smurfit Westrock styrker sin position i Ecuador

    emballage ›Emballagevirksomheden Smurfit Westrock, med aktiviteter i 40 lande i Latinamerika, Nordamerika, EMEA og APAC, har gennemført et opkøb af den ecuadorianske producent af bølgepapemballage, Cartomanabí
  • Heavy Metal slår et slag for pant

    Heavy Metal slår et slag for pant

    emballage ›Det finske band, Lordi står bag årets musikalske opfordring til at få alle svenskere til at pante. Se og hør videoen med nummeret Pantamera
  • Kommunale gebyrer er lotteri for producenter

    Kommunale gebyrer er lotteri for producenter

    emballage ›Der er meget store forskelle kommunerne imellem, når det kommer til gebyrer for de såkaldte bringeordninger. Det viser en ny analyse, som den kollektive ordning Emballageretur har lavet og derfor efterlyser organisationen nationale standarder på området
  • Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    emballage ›UPM Specialty Materials og Paramelt har i fællesskab udviklet et biobaseret og papirbaseret emballagekoncept til fødevarer, som har stærk fedtbeskyttelse og forbedrede egenskaber for holdbarheden