Xeikon lancerer ny inkjet etikettrykmaskine på drupa

Xeikon lancerer ny inkjet etikettrykmaskine på drupa

Xeikon kaster lys over den seneste evolution inden for Panther inkjet-teknologien og annoncerer samtidig lanceringen af en ny 1200 dpi digital inkjettrykmaskine til etiketter på drupa

Den ny femfarvede inkjet trykmaskine, Xeikon PX3300HD er udviklet til produktion af højkvalitetsetiketter.

Den har en trykbredde på 330 mm og hastigheder på op til 70 m/min, selv når der trykkes med hvid med høj opacitet.

Derudover bruger Xeikon PX3300HD en nyudviklet blækserie, PX-Cure LED HD, for at sikre perfekt hærdning.

Det skriver producenten af trykmaskiner, Xeikon i en pressemeddelelse, hvori det også hedder, at trykmaskinen understøtter trykkeriernes målsætninger for bæredygtighed.

- Da inkjet-teknologien fortsat modnes, er der et klart behov for at opdatere Xeikons Panther-portefølje med en mulighed for højere opløsning for at imødekomme specifikke kundeønsker.

- Derfor introducerer vi nu en 1200 dpi-motor som supplement til det eksisterende 600 dpi-produktsortiment, siger Jeroen Van Bauwel, Director Solution Design.

Han fortsætter:

- Den nye Xeikon PX3300HD udvider trykkeriernes muligheder og giver dem værktøjerne til at opnå fremragende kvalitet ved endnu højere produktivitetsniveauer på en TCO-venlig måde.

Xeikon PX3300HD er en lille trykmaskine, der udmærker sig ved at producere holdbare fuldfarvelabels til forskellige markeder og dækker op til 88 % af Pantone-farverne inden for Delta E 2 (stigende til 94 % inden for Delta E 3).

For at opfylde de specifikke krav til motoren med højere opløsning har Xeikon udviklet en ny PX-Cure LED HD-blæk.

Den matcher de mere bæredygtige fordele ved den nyligt introducerede PantherCure UV LED-serie til Xeikons 600 dpi inkjetpresser.

Dermed skaber den besparelser i energiforbruget, sørger for øjeblikkelig opvarmning med en mere smidig drift og 10 gange længere lampelevetid sammenlignet med traditionelle UV-buelamper, hvilket resulterer i mindre spild.

Den nye trykmaskine kombinerer høj billedkvalitet og opløsning med høj produktivitet og bruger Xerox W-Series industrielle inkjet-printhoveder med dedikerede bølgeformer og screeningssoftware udviklet af Xeikon.

Desuden er PX3300HD fuldt forberedt til hybridprint for at øge produktiviteten, med mulighed for at tilføje Xeikons modulære inline LCU'er (Label Converting Units) og en stor afvikler til lange produktionskørsler uden afbrydelser.

Xeikon PX3300HDs effektive printworkflow bliver drevet af den kraftfulde Xeikon X-800 DFE (Digital Front End), der skaber hurtigere eksekvering af opgaverne og just-in-time-levering.

Farvestyring er en integreret del af softwaren: Hver X-800 leveres med en Pantone-licens, så kunderne nemt kan konvertere alle de nyeste Pantone-farver til deres presse og substrater.

Derudover tilbyder den grundlæggende trykkonfiguration effektiv driftsstøtte med et inline-kamera til kvalitetsinspektion, der er inkluderet som standard.

Denne funktion justerer registrering, ’stitching’ og kompensation for manglende dyser.

Det bliver alt sammen målt og korrigeret på en fuldautomatisk måde, og hjælper også med at afhjælpe løbende problemer med at finde kvalificeret personale til at køre pressen, samtidig med at printhovedernes levetid forlænges, og der sikres en ensartet høj kvalitet.

Van Bauwel konkluderer:

Udvidelsen af Xeikons inkjet-kapacitet er en utrolig spændende udvikling for kunderne.

- Det giver dem en meget omkostningseffektiv og yderst konkurrencedygtig mulighed for at skalere deres forretning, så de kan levere løsninger med enestående produktivitet og kvalitet til luksusmarkedssegmenterne.

- Vi er godt i gang med testkørsler hos flere kunder kunder, og vi starter salget på drupa.

- Jeg vil gerne opfordre alle deltagere til at finde vej til hal 11, stand A01, for at opleve PX3300HD 1200 dpi-pressen køre live og samtidig diskutere hvordan de griber fremtidens inkjetproduktion af etiketter og emballage an med Xeikon. 

-hawin

 

1/5 2024
  • HP lancerer to nye industritrykmaskiner

    HP lancerer to nye industritrykmaskiner

    tryk-og-print ›PageWide T4250 HDR og PageWide T500M HD, er de to ny trykmaskiner fra HP og er udviklet til en bred vifte af trykopgaver inden for både bogproduktion, direct mail og kommercielt tryk
  • Agfa udvider sin Anapurna Ciervo inkjetprinter-serie

    Agfa udvider sin Anapurna Ciervo inkjetprinter-serie

    tryk-og-print ›Agfa har tilføjet en 2,5 m Anapurna Ciervo H2500 inkjet-printer til sit sortiment af hybridprintere. Den nye printer supplerer den større Anapurna Ciervo H3200, og giver den samme alsidighed og ydeevne i et mere kompakt format
  • Hurtig succes og ROI-rekord med digitale etiketter

    Hurtig succes og ROI-rekord med digitale etiketter

    tryk-og-print ›Gallus afslører to af sine seneste kundesucceser, der viser vigtige driftseffektiviteter, TCO-fordele og lønsomhedsforbedringer, der er gjort mulige med den nye Gallus One
  • hubergroup lancerer ny Dynamica Ink-serie

    hubergroup lancerer ny Dynamica Ink-serie

    tryk-og-print ›Den nye farveintense nemt-indstillelige serie præsenteres bl.a. som kobolt- og oliefri og skræddersyet til at opfylde de skiftende krav til moderne, kommercielt højkvalitetstryk
  • Smurfit Westrock OnWell udvider forretningen

    Smurfit Westrock OnWell udvider forretningen

    tryk-og-print ›Producenten af displays til detailhandlen og andet POS-materiale, Smurfit Westrock OnWell styrker sin position på markedet via en flytning til større lokaler og en strategisk satsning på digital trykproduktion
  • - Danmark skal være førende i brugen af 3D print

    - Danmark skal være førende i brugen af 3D print

    tryk-og-print ›Dansk AM Hub har de seneste syv år løftet brugen af industriel 3D-print i dansk erhvervsliv. Industriens Fond bevilger nu yderligere 30,5 mio. kr. som skal gøre Danmark til verdensmestre i på området og gavne både den grønne omstilling og bundlinjen
  • Koenig & Bauer Durst har åbnet VariJET 106-kundecenter

    Koenig & Bauer Durst har åbnet VariJET 106-kundecenter

    tryk-og-print ›Virksomhederne er gået sammen om et kombineret test- og democenter i Radebeul i Tyskland. Her kan kunderne både se og afprøve digital-, offset- og postprint-produktion på et enkelt sted i en hal dedikeret til VariJET 106 hybridpressen til foldeæsker
  • Endnu en HP Indigo 7900 hos Addbrand i januar

    Endnu en HP Indigo 7900 hos Addbrand i januar

    tryk-og-print ›Med investeringen i endnu en HP Indigo 7900 leveret at Visutech øger den svenske producent at tryksager, Addbrand, kapaciteten og effektiviteten