Visutech i nyt samarbejde med FujifilmJohan Lidström, Vice President & COO hos Visutech.

Visutech i nyt samarbejde med Fujifilm

Leverandøren af digitale produktionsløsninger til den grafiske industri, Visutech udvider sit produktudbud gennem et samarbejde med Fujifilm

Samarbejdet omfatter en bredere vifte af tjenester, fra service til forbrugsvarer, og printteknologier.

Ved at integrere Fujifilm i sin portefølje, vil Visutech på endnu bedre vis være i stand til at opfylde sine kunders behov og tilbyde en komplet løsning til det grafiske marked.

Visutech bestræber sig på at være en lydhør partner i en branche, hvor der hele tiden eksisterer forskellige behov og krav.

Visutech udvider nu sit sortiment med flere teknologier for at kunne tilbyde flere løsninger til forskellige behov og applikationer til den bedste pris, rentabilitet og kvalitet.

Ved at udvide sit sortiment af forbrugsvarer og digitale og analoge produktionsløsninger vil Visutech være i stand til at tilbyde nye og endnu mere komplette løsninger til sine kunder med fokus på miljøvenlige og omkostningseffektive alternativer.

Visutech bliver på den måde i stand til at tilbyde en bred portefølje af Fujifilm-produkter, herunder forbrugsvarer, farve, printbars, inkjet- og tonermaskiner.

Visutech er med sin pan-nordiske tilstedeværelse og lokale medarbejdere i Sverige, Norge, Danmark og Finland godt positioneret til effektivt at betjene og støtte flere kunder i regionen.

Gennem et centralt logistikcenter, der er strategisk placeret, og som betyder hurtig levering til hele området, kan Visutech sikre smidige og effektive leverancer.

For at styrke sin position yderligere investerer Visutech endvidere i sit democenter ved at installere flere spændende teknologier.

Visutechs værdsatte Digital Academy er nu fyldt med nye træningsprogrammer, der skal inspirere og øge kundernes viden inden for den grafiske industri.

Med fokus på miljø, anvendelse og rentabilitet fortsætter Visutech sit tætte samarbejde med kunder og markedet i det hele taget for at tilbyde innovative løsninger, der imødekommer nye krav og muligheder i den grafiske industri.

- Vi er meget begejstrede for det nye partnerskab med Fujifilm, som vil gøre det muligt for os at udvide vores udvide vores produktsortiment og tilbyde vores kunder en endnu bredere vifte af tjenester og printteknologier.

- Ved at integrere Fujifilm i vores portefølje, kan vi endnu bedre opfylde vores kunders varierende behov og tilbyde en komplet løsning til det grafiske marked, siger Johan Lidström, Vice President & COO hos Visutech.

-hawin

 

 

31/8 2023
  • Også troldmænd trykker med Roland DG

    Også troldmænd trykker med Roland DG

    tryk-og-print ›Det engelske trykkeri, Sticker Wizard opstod som lidt af en succeshistorie, under Covid-19-nedlukningen. Roland DG’s trykmaskiner hjalp godt på vej
  • Inkjet-ark-printere klar i andet kvartal

    Inkjet-ark-printere klar i andet kvartal

    tryk-og-print ›Canon har netop meldt ud at man lancerer de to nye nyeste inkjet-arkproduktionsprintere, varioPRESS iV7 og varioPRINT iX1700 i andet kvartal 2026
  • Bedre psykisk arbejdsmiljø giver økonomisk gevinst

    Bedre psykisk arbejdsmiljø giver økonomisk gevinst

    tryk-og-print ›Et forbedret psykisk arbejdsmiljø kan potentielt give samfundet en samlet årlig gevinst på cirka 5,5 milliarder kroner, viser ny forskning
  • Heidelbergs kundeportal viser vej til den digitale fremtid

    Heidelbergs kundeportal viser vej til den digitale fremtid

    tryk-og-print ›Specialiserede apps i Heidelbergs cloudbaserede ”Customer Portal” hjælper kunderne med at effektivisere og styre trykproduktionen. Mere end 3.000 trykkerier bruger allerede systemet
  • Perma Press styrker sin produktion

    Perma Press styrker sin produktion

    tryk-og-print ›Producenten af varmetransfer og varmetryk, Perma Press fortsætter med at styrke sin produktion ved at udskifte sin HP Indigo 5900 med en HP Indigo 7900
  • Bähren styrker sig på etiketfronten

    Bähren styrker sig på etiketfronten

    tryk-og-print ›Bähren Pharma Packaging investerer i sin første MPS Flexo-trykpresse for at udvide sine kapaciteter inden for farmaceutiske etiketter
  • BOBST automatiserer metallisering

    BOBST automatiserer metallisering

    tryk-og-print ›Virksomhedens nye generation af EXPERT-maskiner, K5 styres af AI, sparer på kemien og kan bl.a. påføre ultratynde metalfolier på papir til lettere emballager
  • FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    tryk-og-print ›Bølgepap og Tekstil får hver sit særområde, når messen i Barcelona i maj næste år samler bl.a. print- og skiltebranchen under sloganet: Globalt mødested for eksperter