Schur Technology bakker op om årets Food Tech Messe i Herning

Schur Technology bakker op om årets Food Tech Messe i Herning

For en virksomhed, der er vant til at bruge rigtig meget tid på messer, har 2020 været et ekstra trist år. Men nu melder Schurs mærkningsafdeling sig klar, når MCH slår dørene op til Nordeuropas største fagmesse for fødevareteknologi

Food Tech vil til efteråret 2020 igen danne rammerne for masser af oplevelser, inspiration, netværk og vidensdeling inden for fødevareteknologi. Og naturligvis bliver messen afholdt med fuld opmærksomhed på alle de nødvendige COVID-19 restriktioner.

På en af standene finder man Danmarks førende totalleverandør inden for mærkningsløsninger – Schur Marking. Her står besætningen på standen klar til at præsentere en bred palette af produktnyheder og serviceydelser.

Oplev to stærke produktnyheder

Hjulene har absolut ikke stået stille inden for mærkningsindustrien, og direktør for Schur Marking, Lars Bang, glæder sig også til den kommende messedeltagelse:

- Vi kommer med to meget stærke produktnyheder, som vi glæder os til at vise messedeltagerne. Den ene er intet mindre end en verdensnyhed. Det er en ny blækprinter fra POLYtij, som er IP65 certificeret. Det betyder, at den er bygget til at kunne klare de fugtige forhold, der ofte kan være i en fødevareproduktion, hvilket tidligere har givet udfordringer med HP-kassetteteknologi. Derudover er det nu muligt at anvende en BPA-fri blæk til denne printer, fortæller Lars Bang og fortsætter:

- Den anden nyhed er en videreudvikling af et allerede velafprøvet og teknologisk stærkt produkt. Vores samarbejdspartner, Videojet, har længe haft realtime etiketprinter med direkte påsætning på markedet, som kan printe henholdsvis 2” og 4”. De kommer nu med en 6” printeri deres 9550 model. Det er interessant, da 6” er et krav for etikettering til paller, men der endnu ikke har været en printer til at imødekomme den størrelse. Det er derfor to produkter, som vi glæder os meget til at vise frem.

Nu med mulighed for abonnementsordning

En stor del af fundamentet for Schur er et stærkt kundefokus og et ønske om at udvikle sig med tiden. Dette skinner også igennem i Schur Marking, hvor man nu står klar med et helt nyt tilbud til kunderne: Mærkning på abonnementsordning.

Lars Bang uddyber her:

- Vi har arbejdet på et nyt koncept til vores kunder, hvor det nu bliver muligt at købe mærkning via en fast månedlig ydelse. Helt konkret betyder det, at vi stiller al udstyr og blæk til rådighed, og kunden kun skal betale et fast beløb hver måned for antallet af mærkninger i produktionen. I abonnementsordningen er det også muligt at inkorporere forskellige servicepakker alt efter behov.

- Det er lidt, som vi kender det fra mobilabonnementer, hvor du også betaler for mængden af data samt kan tilkøbe forskellige tjenester. Vi tror på, at det kan være en attraktiv løsning for især mindre virksomheder eller start-ups, som ikke har lyst til at gå på kompromis med udstyr mensamtidig ikke ønsker at binde for meget kapitali selvsamme udstyr.

Ud over de nævnte løsninger vil Schur Marking også medbringe et udpluk af deres allerede kendte produkttilbud samt uddybende information om de forskellige servicemuligheder.

Ydermere vil den øvrige del af Schur være repræsenteret med produkter og medarbejdere fra blandt andet Schur Labels og Schur®Star. Maskinafdelingen fra Schur Technology vil også være til stede.

Messen løber af stablen 29.- 30. september samt 1. oktober.

-hawin

 

Om Schur og Schur Marking

Schur Marking er en del af Schur, som har næste 175 års erfaring i at arbejde med emballage. Schur koncernen er en dansk familiedrevet virksomhed, som tilbyder løsninger inden for emballage, pakkemaskiner, mærkning og labels.

25/8 2020
  • Introducerer ny inkjetpresse online 

    Introducerer ny inkjetpresse online 

    tryk-og-print ›Fujifilm præsenterer sin nye Jet Press 1160CF i EMEA-regionen ved en live online-event. Her kan man høre mere om den nye inkjetpresse, der supplerer Fujifilms eksisterende Jet Press 1160CFG, der blev lanceret på drupa 2024
  • Nilpeter og Multietiquetas styrker samarbejdet med ny FB-14-installation

    Nilpeter og Multietiquetas styrker samarbejdet med ny FB-14-installation

    tryk-og-print ›Partnerskabet strækker sig over flere generationer og er baseret på fælles værdier, familieejerskab og en fælles dedikation til kvalitet, innovation og langsigtet succes. Og så er samarbejdet en drivkraft  der fremmer labelinnovationen i Mexico
  • Nye modeller øger kreativiteten for brugerne

    Nye modeller øger kreativiteten for brugerne

    tryk-og-print ›Roland DG introducerer to VersaSTUDIO-printere for at udvide mulighederne for sine kompakte print/cut- og ''direct-to-object-enheder''
  • DM i 3D-print og AM Summit 2025 udspiller sig på HI-messen

    DM i 3D-print og AM Summit 2025 udspiller sig på HI-messen

    tryk-og-print ›Der skal dystes i avanceret 3D-print-teknologi, når HI-messen senere på året danner ramme om DM i 3D-print for erhvervsskoleelever. Mesterskabet er en del af messens 3D TECH-område, der blandt andet også rummer Dansk AM Hub, som andetsteds på messen som noget nyt forestår AM Summit
  • Fjern momsen: Fysiske bøger i fokus i ny rapport

    Fjern momsen: Fysiske bøger i fokus i ny rapport

    tryk-og-print ›En række centrale anbefalinger skal styrke læselysten hos børn og unge – blandt andet gennem flere bogkøb til skolebiblioteker og en fjernelse af momsen på trykte bøger. Grakom glæder sig over, at det trykte medie spiller en hovedrolle i arbejdsgruppens anbefalinger
  • UV-innovation over hele linjen

    UV-innovation over hele linjen

    tryk-og-print ›Fra 3. til 5. juni 2025 præsenterer hubergroup Print Solutions sit brede udvalg af fremtidsorienterede UV-printløsninger på IST UV Days 2025 i Nürtingen
  • HP præsenterer ny chatbot til trykproduktion

    HP præsenterer ny chatbot til trykproduktion

    tryk-og-print ›HP Nio er navnet på kunstig intelligens-agenten, der er en af flere nye funktioner i HP’s software og platforme. Den skal gøre det nemmere for trykkerier at automatisere arbejdsgange
  • Canon afslører flere nyheder i sin storformatportefølje på FESPA

    Canon afslører flere nyheder i sin storformatportefølje på FESPA

    tryk-og-print ›Tjek Canons seneste storformatnyheder ud på FESPA Global Print Expo 2025 i Berlin og oplev hvordan Arizona-, Colorado- og imagePROGRAF-printerne trykker på en række forskellige materialer