Så er Dimense-produkterne kommet i verdenshandelen

Så er Dimense-produkterne kommet i verdenshandelen

Roland DG Corporation har for nylig startet verdensomspændende salg og support af Dimense, den digitale printløsning til storformat med tredimensionel prægning

Dimense er udviklet og produceret af DG Dimense, som er et nyt joint venture etableret i Litauen i oktober 2023, og bag projektet står, producenten af bredformat inkjetprintere og printere/skærere, Roland DG Corporation.

- Ved at tilbyde den unikke merværdi, som Dimense skaber, til kunder over hele verden, vil vi fremskynde digitaliseringen af markedet for interiørindretning, siger Tony Miller, President for Roland DG's Global Sales and Marketing Division.

Dimense-løsningen består af Dimensor S-inkjetprinteren kombineret med et specielt medie, der skummer op, når det opvarmes, en struktureret blæk til at kontrollere skumdannelsen og CMYK-vandbaseret blæk, der er sikkert at bruge indendørs.

Efter print opvarmes mediet af printerens indbyggede varmelegeme, hvilket får områder, der ikke er belagt med strukturblæk, til at skumme op og bliver op til 1,5 millimeter tyk.

Dermed bliver det planlagte design realiseret på vellignende vis.

Denne innovative løsning muliggør on-demand output af grafik med en tredimensionelt udtryk

Dimense har udviklet en eksklusiv serie af PVC-frie medier, som er skånsomme over for både miljø og mennesker.

Medierne med flere overflader er tilgængelige, herunder mat, ruskind, sølvmetallic, guldmetallic, perlemor og kamæleon, hvilket gør det muligt at producere en lang række interiørdekorationer, herunder tapet og  ’point-of-purchase-materialer’.

- Når man maler tapet med ekstra prægningsudtryk over med almindeligt tilgængelige malinger, er det desuden muligt at skabe imponerende kunstneriske effekter, der er anderledes end digitaltryk, tilføjer Tony Miller.

Sortimentet omfatter også tekstilmedier, der er ideelle til indendørs skiltning, såsom silikonekantgrafik, lærreder, roll-up-bannere og POP.

På grund af deres overholdelse af sikkerhedsstandarder som AgBB og A+-certificering kan disse medier bruges sikkert i en række indendørs situationer.

- Det siges, at mindre end 5% af tapettryk er blevet digitaliseret, og denne industri forventes at accelerere. Der er også et voksende behov for at kommercielle faciliteter, kan giver folk uforglemmelige oplevelser, og for at kunne gøre kontorer og boligområder helt unikke.

- Digitale printløsninger vil spille en stadig mere aktiv rolle i indretningen af den slags interiører, siger Tony Miller.

Han kommer ind på at Dimense giver et unikt og specielt udtryk, der ikke bare skiller sig ud, men også kan fange folk ved at producere en virksomheds vision og historie, brand image og historie og produktkoncept.

- Vi ser frem til at udnytte vores globale salgs- og supportnetværk til at bringe den fine løsning ud på det globale interiørmarked.

-hawin

29/1 2024
  • Fra tryk til hylde

    Fra tryk til hylde

    tryk-og-print ›Udbredelsen i detailhandlen af emballage og etiketter med 2D-koder baseret på GS1 tager fart. Toby Hayhurst, fra Domino Printing Sciences giver sit bud på hvordan emballageproducenter kan imødekomme den stigende kundeefterspørgsel på emballage med de verificerede, kompatible 2D-koder
  • Fremtiden åbner sig for Billes

    Fremtiden åbner sig for Billes

    tryk-og-print ›Billes i Göteborg ruster sig til fremtidens produktion med stor investering i flere af Heidelbergs topmoderne løsninger 
  • Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    tryk-og-print ›Ved den første europæiske Dscoop-konference i syv år lancerer HP kommerciel tilgængelighed af HP Indigo 7K+, en ny Value Pack til HP Indigo 15K-kunder og ny workflow-automation under Nonstop Digital Printing-visionen
  • Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    tryk-og-print ›Heidelberger Druckmaschinen, Heidelberg, har udnyttet regnskabsåret 2025/2026 til at fremskynde sin omstilling til en mere bredt funderet teknologivirksomhed, som bruger sin ekspertise på flere områder, bl.a. forsvarsindustrien
  • Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    tryk-og-print ›HP har på årets FESPA lanceret sin nye HP DesignJet Z6 og Z9+ PostScript® Printer Series Plus Edition. Serien er udviklet til mindre og mellemstore virksomheder for at forenkle arbejdsgange i storformat
  • Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    tryk-og-print ›Hybridprinteren til krævende skilt- og displaymiljøer modtog den prestigefyldte EDP Award på FESPA Global Print Expo 2026
  • AddiThy vinder Plastprisen 2026

    AddiThy vinder Plastprisen 2026

    tryk-og-print ›Iværksættervirksomheden udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Torsdag modtog den Plastindustriens årlige pris
  • Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    tryk-og-print ›Huber Group Print Solutions præsenterer ny teknologi baseret på syntetisk harpiks til offsetblæk. Den skal sikre forbedringer i både præstation og kvalitet