Reproflex og Reprocentret indgår partnerskabDirektør i Reprocentret Thomas Christensen (tv.) og Rasmus Brix Dall, CEO i Reproflex.

Reproflex og Reprocentret indgår partnerskab

Prepress virksomheden Reproflex Scandinavia har købt Reprocentret. Ejerne og ledelsen i Reprocentret fortsætter i nuværende roller. Thomas Christensen, Lars Møller og Ib Andersen fra Reprocentret bliver samtidig en del af ejerkredsen i Reproflex Scandinavia

Højkvalitetsemballage bliver i højere og højere grad en afgørende faktor i forhold til forbrugerne, og kravene til avancerede emballage- og etiketløsninger stiger fortsat. Professionel håndtering af de underliggende data og trykpladerne til produktion er derfor afgørende for mange virksomheder.

Reproflex Scandinavia A/S er en professionel leverandør af data, prepress og digitalt producerede trykplader til emballage- og etiketindustrien.

Virksomheden har gennem de sidste syv år været igennem en meget positiv udvikling. Reprocentret A/S er en særdeles anerkendt leverandør af grafisk arbejde og trykplader, og har haft stærkt fokus på innovation senest med investering i nyt udstyr fra Esko Graphics.

De to selskaber supplerer hinanden utroligt godt og man har besluttet at formalisere partnerskabet via en transaktion, hvor Reproflex Scandinavia køber Reprocentret.

Rasmus Brix Dall, CEO i Reproflex, udtaler:

- Vi har kendt Reprocentret igennem mange år, og vi er overbeviste om, at vi fælles kan servicere vores kunder endnu bedre fremadrettet med en bredere produktpalette, samt produktion i både Kolding, Vejle og Randers.

Thomas Christensen, direktør i Reprocentret er enig i betragtningerne.

- Vi er rigtig glade for at kunne indgå i et partnerskab med Reproflex Scandinavia, og ser frem til at kunne servicere vores kunder med et bredere og stærkere fundament. Begge selskaber er drevet med en ambition om at levere høj kvalitet og kundeservice – vi er glade for også at kunne garantere vores kunder dette i fremtiden, siger direktør i Reprocentret Thomas Christensen.

Begge virksomheder vil operere under navnet Reproflex Scandinavia og dækker nu hele værdikæden – fra design, foto, artwork, prepress, proofing, farvestyring og til klichéproduktion.

Virksomheden tilbyder individuelle flexoløsninger, herunder både Kodak Flexcel NX, ESKO Full HD Flexo, Sleeves samt avancerede løsninger med Extended Gamut Printing.

Den samlede gruppe fortsætter med produktion og mere end 80 medarbejdere fordelt på de tre eksisterende lokationer.

-hawin

10/12 2020
  • Bähren styrker sig på etiketfronten

    Bähren styrker sig på etiketfronten

    tryk-og-print ›Bähren Pharma Packaging investerer i sin første MPS Flexo-trykpresse for at udvide sine kapaciteter inden for farmaceutiske etiketter
  • BOBST automatiserer metallisering

    BOBST automatiserer metallisering

    tryk-og-print ›Virksomhedens nye generation af EXPERT-maskiner, K5 styres af AI, sparer på kemien og kan bl.a. påføre ultratynde metalfolier på papir til lettere emballager
  • FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    tryk-og-print ›Bølgepap og Tekstil får hver sit særområde, når messen i Barcelona i maj næste år samler bl.a. print- og skiltebranchen under sloganet: Globalt mødested for eksperter
  • Automatisk pladeproduktion - fra palle til trykpresse

    Automatisk pladeproduktion - fra palle til trykpresse

    tryk-og-print ›Med lanceringen af Compact Pallet Loader og Compact Bender tager Heidelberg endnu et skridt mod fuldautomatisk produktion af trykplader og bidrager dermed til en mere effektiv, kontaktfri og skalerbar håndtering af offsetplader
  • Gravure i fuldt flor

    Gravure i fuldt flor

    tryk-og-print ›Bobst oneECG til gravure giver fleksibel emballage et luksuriøst look og gør det muligt at trykke en bred vifte af metalliske farver med et standardfarvesæt. Dermed kan trykkerier reagere effektivt på de aktuelle udfordringer
  • Åtta45/Exakta i overhalingsbanen

    Åtta45/Exakta i overhalingsbanen

    tryk-og-print ›Åtta45/Exakta fortsætter sin udvikling og styrker sin maskinpark ved at investere i den nye HP Indigo 120K Digital Press
  • Fokus på emballage og sporbarhed

    Fokus på emballage og sporbarhed

    tryk-og-print ›Kunder og forhandlere fra hele verden deltog fornyligt i HSA Systems' Open Days-arrangement. Her var der fokus på emballage, sporbarhed og inkjet-teknologi
  • HP udvider sin Latex-portefølje

    HP udvider sin Latex-portefølje

    tryk-og-print ›Ny generation af storformatprintere skal sammen med et opgraderingssæt til eksisterende printere og nye funktioner i PrintOS-platformen, gøre kundernes produktion mere effektiv