Papirmangel og energitillæg presser trykkerierne

Papirmangel og energitillæg presser trykkerierne

Danske trykkerier mødes med massive prisstigninger på papir i form af uanmeldte energitillæg, og samtidig er der en betydelig mangel på papir i hele Europa. Trykkerierne er i en knibe, hvor de er nødt til at betale de uretmæssige energitillæg i et forsøg på at leve op til deres forpligtelser overfor kunderne

Den grafiske branche er ramt af alvorlig mangel på papir. Samtidig stiger priserne også på allerede indgåede kontrakter på levering af papir. Det medfører, at trykkerierne skal betale mere for papiret end aftalt med leverandøren, og dermed også mere end det deres tilbud til kunderne er baseret på.

Prisstigningerne kommer i form af et energitillæg, der bliver pålagt efter, at trykkerierne gennem de seneste uger allerede er blevet mødt med en bølge af prisstigninger begrundet med netop stigende energiomkostninger samt stigende råmaterialer og logistikomkostninger.

- Danske trykkerier er fanget i en skruetvinge. På den ene side mødes de i stigende grad af energitillæg og skal betale mere for deres papir end aftalt. På den anden side har de aftalt en pris med deres kunder, siger Thomas Torp, administrerende direktør i GRAKOM, der repræsenterer kommunikationsindustrien.

Ud over de stigende omkostninger til papir er trykkerierne allerede selv ramt af de stigende energi-, logistik-, transport- og andre råvareomkostninger og hele problemet forstærkes af den markante mangel på papir i hele Europa.

- Papirmanglen medfører, at leverancerne af papir i forvejen er stærkt forsinkede eller at trykkerierne kun får en delleverance. Hvis trykkerierne nægter at betale det uanmeldte energitillæg, risikerer de, at de slet ikke får leveret papir. Trykkerierne kan heller ikke skifte papirleverandør, fordi det giver endnu længere udsigter til at få papir, siger Thomas Torp.

Manglen på papir, forsinkede leverancer, stigende priser og det ny energitillæg kan få konsekvenser for kunderne:

- Der kan opstå tilfælde, hvor trykkerierne ikke har mulighed for at leve op til deres forpligtelser over for deres kunder, fordi trykkerierne ikke har noget papir at trykke på. Tilsvarende kan kunderne risikere, at deres tryksager bliver forsinkede, siger Thomas Torp.

Derfor opfordrer GRAKOM sammen med den europæiske grafiske organisation Intergraf til, at de europæiske papirproducenter lever op til deres kontrakter og ophører med at kræve uanmeldte energitillæg, som videreføres til trykkerierne.

Problemerne på papirmarkedet er ikke kun et dansk fænomen. Således melder trykkerier rundt omkring i hele Europa om tilsvarende udfordringer.

Presset opstår som følge af, at energipriserne er steget markant gennem den seneste tid, hvilket øger papirproducenternes omkostninger ved papirproduktion. På grund af papirmanglen har det kun små konsekvenser for papirproducenterne, når de ikke overholder deres kontrakter, da hverken papirleverandører eller trykkerier har andre steder at købe papir.

Samtidig har papirproduktionen været lav gennem en længere periode på grund af svigtende efterspørgsel under corona-epidemien. Der er derfor ingen lagre at tære på.

-hawin

29/10 2021
  • Brother vil overtage Mutoh Holding

    Brother vil overtage Mutoh Holding

    tryk-og-print ›For at komme ind på markedet med industriel print på bredformat har Brother budt hvad der svarer til knap 1,5 milliarder danske kroner for den ligeledes japanske Mutoh Holding
  • To nye løsninger til bon-print

    To nye løsninger til bon-print

    tryk-og-print ›Koehler Paper og printerspecialisen SEWOO har samarbejdet om højkvalitetsprint på både konventionelt termopapir og det mere miljøvenlige Blue4est®-alternativ
  • Ny type foldekarton fra Stora Enso

    Ny type foldekarton fra Stora Enso

    tryk-og-print ›Den finsk-svenske emballageproducent introducerer Performa Lumi med ekstra hvidhed og glat, grafisk trykflade
  • Rekord i fastelavns-spild

    Rekord i fastelavns-spild

    tryk-og-print ›Too Good To Go tilbyder i øjeblikket særlige lykkeposer, hvor indholdet udelukkende består af fastelavnsboller. Alene i uge 4 blev der reddet 705 poser fra affaldscontainerne
  • Mindre oplag og flere trykopgaver

    Mindre oplag og flere trykopgaver

    tryk-og-print ›Heidelberg udvider sit sortiment af digitale trykmaskiner med Jetfire 75 i B2-format. Den lever op til efterspørgslen på mere fleksibilitet og mere automatisering i driften
  • Hubergroup er GIO-klar

    Hubergroup er GIO-klar

    tryk-og-print ›Trykfarveproducenten, Hubergroup bekræfter fuld overholdelse af trykfarveforordningen, GIO, for emballageprodukter allerede et år inden den træder i kraft
  • Grakom-debat om fremtidens arbejdskraft

    Grakom-debat om fremtidens arbejdskraft

    tryk-og-print ›Den 29. januar 2026 i Middelfart afholder Grakom konference om fremtidens arbejdskraft i den grafiske branche. Employer-branding, rekruttering og uddannelse er hovedtemaerne
  • Én samlet organisation

    Én samlet organisation

    tryk-og-print ›Nilpeter samler alle aktiviteter i Latinamerika under én samlet organisation, der nu opererer under navnet Nilpeter Latam