Ny danmarksmester i grafisk teknik

Ny danmarksmester i grafisk teknik

Nickolai Vestergaard Andersen fra Storvorde har vundet DM i Skills 2022 for grafiske teknikere. Lørdag blev han hyldet af Poul Nyrup Rasmussen, tidligere Statsminister og formand for EuroSkills 2022, i Høng

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills lørdag med kåringen af danmarksmestrene på 49 erhvervsuddannelser.

Her kunne Nickolai Vestergaard Andersen lade sig hylde som Danmarks bedste grafisk tekniker. Han er i lære hos Flexoprint A/S og går på TechCollege.

- Jeg havde ikke helt forventet at vinde Danmarksmesterskabet i grafisk teknik, men det var selvfølgelig dejligt. Især fordi min mor er med i dag. Hun er mega stolt. Så nu skal vi fejre det med champagne, fortalte en glad Nickolai.

Vindere blev hyldet
Ved afslutningsceremonien deltog statsminister Mette Frederiksen med en videohilsen til deltagerne, hvor hun bl.a. understregede deres betydning for den grønne omstilling.

- Det I kan, er helt afgørende for den grønne omstilling. En grøn omstilling som er nødvendig i Danmark og i verden. [...] Danmark har brug for, at der er mange flere unge, der gør som jer, lød det fra statsminister Mette Frederiksen.

Poul Nyrup Rasmussen, tidligere statsminister og formand for EuroSkills 2025 overrakte trofæer til vinderne. Han benyttede også muligheden for at hylde deltagerne for deres indsats.

- I dag hilser jeg på stjernerne. For det er I jo. I er ungdommens stjerner […] I er stjerner i jeres eget liv. I er rollemodeller. For alle de unge, der er i tvivl. Når de ser jer folde jer ud, så tænker de: ”Sådan vil jeg også være, sådan vil jeg også gøre”, sagde Poul Nyrup Rasmussen.

Se alle industriens danmarksmestre
Industrien har ved DM i Skills 2022 været repræsenteret med fagene automatiktekniker, industritekniker, karrosseritekniker, klejnsmed, personvognsmekaniker, lastvognsmekaniker, entreprenørmaskinmekaniker, procesoperatør samt grafisk tekniker og mediegrafiker.

Se vinderne i alle industriens fag her

Derudover har publikum haft mulighed for selv at prøve kræfter med demonstrationsfagene flytekniker, finmekaniker, teknisk designer, værktøjsmager, skibsmontør og landbrugsmaskinmekaniker.

Danmarks største uddannelsesevent
DM i Skills, Danmarksmesterskaberne for unge på erhvervsuddannelser, holdes en gang årligt. Med flere end 300 deltagere fra 49 fag og op mod 70.000 besøgende er det Danmarks største uddannelsesevent.

Næste DM i Skills holdes i Fredericia i 2023.

3/5 2022
  • Fujifilm viser fremtidens løsningner

    Fujifilm viser fremtidens løsningner

    tryk-og-print ›Nyheder inden for analog og digital etiketproduktion og foredrag fra brancheeksperter, partnere og slutbrugere er blandt indslagene på Fujifilms stand på Labelexpo 2025
  • Først i Norden med den nye HP Indigo 6K+

    Først i Norden med den nye HP Indigo 6K+

    tryk-og-print ›Emballageproducenten, Boxes & Labels investerer i Nordens første HP Indigo 6K+ digital press, og tager dermed skridtet mod en endnu mere effektiv og fleksibel etiketproduktion
  • Agfas Orca klar til drift

    Agfas Orca klar til drift

    tryk-og-print ›Inkjet-printeren til storformat, SpeedSet Orca er færdigtestet hos The Delta Group og begynder daglig drift samme sted. For producenten Agfa er det lidt af en milepæl
  • Brug indersiden

    Brug indersiden

    tryk-og-print ›Moderne emballage skal både beskytte og sælge de varer den pakker ind. En ny lakløsning hubergroup gør det nemmere at lade kreativiteten udfolde sig på materialet – også på indersiden
  • Agfa indgår partnerskab med Artwork Systems Nordic

    Agfa indgår partnerskab med Artwork Systems Nordic

    tryk-og-print ›Artwork Systems Nordic, som er en dansk distributør af grafiske løsninger, tilbyder nu hele sortimentet af Anapurna bredformatinkjetprintere og tilhørende blæk i Danmark, Sverige og Norge
  • Canon forbedrer funktionerne i PRESS V1000-printeren

    Canon forbedrer funktionerne i PRESS V1000-printeren

    tryk-og-print ›Med erfaringerne fra mere end 700 installationer har printeren fået nye hardware- og firmwareopgraderinger, herunder en vakuumfodret papirbakke, en opdateret brugergrænseflade og kompatibilitet med tilbehør til håndtering af lange ark
  • HP lancerer den nye digitale etiketpresse Indigo 6K+

    HP lancerer den nye digitale etiketpresse Indigo 6K+

    tryk-og-print ›Trykpressen er designet til at imødekomme branchens stigende krav til effektivitet, automatisering og miljøbevidsthed i et marked, der er præget af bl.a. stigende kompleksitet og behovet for hurtig omstilling. Den får sin debut på Labelexpo Europa i næste måned,
  • Introducerer ny inkjetpresse online 

    Introducerer ny inkjetpresse online 

    tryk-og-print ›Fujifilm præsenterer sin nye Jet Press 1160CF i EMEA-regionen ved en live online-event. Her kan man høre mere om den nye inkjetpresse, der supplerer Fujifilms eksisterende Jet Press 1160CFG, der blev lanceret på drupa 2024