HP og Scribos samler kræfterne mod forfalskninger

HP og Scribos samler kræfterne mod forfalskninger

Forfalskede varer til en værdi af omkring 120 milliarder euro importeres alene til EU hvert år. Med den kopibeskyttede, serialiserede ValiGate® Direct-Print QR-kode fra SCRIBOS, som kan printes direkte på etiketter eller på produktemballage ved hjælp af standard printprocessen, kan den samlede løsning nu nemt bruges på HPs digitale trykmaskiner verden over

Af Lisbeth Petersen

Ifølge Europols og Den Europæiske Unions Kontor for Intellektuel Ejendomsret, EUIPOs seneste trusselsvurdering om ejendomsret, er omfanget af piratkopiering og varmemærkeforfalskninger bekymrende. 

Rapporten konklucerer, at online og offline distribution af forfalskede 'under standard'-varer under COVID var en af de kriminelles hovedaktiviteter, og det viser, hvor vigtigt det er for brandownere at beskytte sig selv og sine produkter mod forfalskning og misbrug. 

Blandt de gode nyheder er så, at de seneste års tekniske fremskridt og udvikling muliggør nye tiltag i kampen mod varemærkeforfalskning. For eksempel de forfalskningssikrede ValiGate® Direct Print-mærker fra SCRIBOS, som er en førende leverandør af løsninger til bekæmpelse af forfalskninger. Mærkerne kan printes direkte på etiketter eller produktemballagen ved hjælp af en standard printproces.

Serialiserede koder kan scannes uden app
SCRIBOS, som er en førende leverandør af digitale printløsninger og tryk, er gået sammen med HP Indigo for at styrke kampen mod kriminelle forfalskninger og netværk og for at fremme brugen af meget sikre QR-koder. 

Brugen af koderne er i de senere år etableret som en hurtig og nem måde at beskytte analoge produkter og publikationer til den digitale verden. 

QR-koder kan dog nemt kopieres og bruges normalt som statiske links til individuelle hjemmesider eller produktinformation, for eksempel på restauranter. for at vise digitale menuer.
Evolutionen, de såkaldte serialiserede QR-koder, åbner op for nye muligheder såsom track and trace eller tilbagekaldelser, ved at være udstyret med unikke serienumre. Beskyttelse mod forfalskning er dog stadig ikke mulig med denne form for QR-kode. 

Kun de forfalskningssikre, serialiserede ValiGate® QR-koder fra SCRIBOS, som nemt kan scannes uden en app, opfylder alle kravene til pålideligt at identificere originaler til enhver tid. Derudover forhindrer digitale tvillinger, såsom det at have beskyttede serienumre, forfalskning, muliggør individuelle tilbagekaldelseshandlinger og tillader personlig kommunikation med forbrugere.

-SCRIBOS tilbyder nu et plug-in til HP Indigo-softwaren og printpresserne, som tillader kontrolleret udskrivning af forfalskningssikre koder på tusindvis af HP-printpresser verden over. En testversion, inklusive en hurtig startguide til at oprette og udskrive 1.000 kopibeskyttede ValiGate® QR-koder, er tilgængelig på efterspørgsel - gratis. Koderne kan kvalitetstjekkes med en app og verificeres på en SCRIBOS 360 demo cloud-godkendelsesplatform. Dette giver en trykkeoplevelse, hvor nemt det er at oprette, udskrive og levere kopibeskyttede QR-koder, forklarer de to samarbejdspartnere.

ValiGate® gør alt dette muligt uden brug af tilfældige mønstre eller fingeraftryksteknologi, ved at bruge hele QR-koden til at indlejre det patenterede kopibeskyttelsesmønster, som SCRIBOS udviklede med viden fra dets holografiske sikkerhedsfunktioner. ValiGate® er ikke begrænset til QR-koder, men kan også kombineres med andre 2D- og 1D-koder, eller den kan endda bruges som en fri version integreret i emballagedesignet.

2/3 2023
  • Bähren styrker sig på etiketfronten

    Bähren styrker sig på etiketfronten

    tryk-og-print ›Bähren Pharma Packaging investerer i sin første MPS Flexo-trykpresse for at udvide sine kapaciteter inden for farmaceutiske etiketter
  • BOBST automatiserer metallisering

    BOBST automatiserer metallisering

    tryk-og-print ›Virksomhedens nye generation af EXPERT-maskiner, K5 styres af AI, sparer på kemien og kan bl.a. påføre ultratynde metalfolier på papir til lettere emballager
  • FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    tryk-og-print ›Bølgepap og Tekstil får hver sit særområde, når messen i Barcelona i maj næste år samler bl.a. print- og skiltebranchen under sloganet: Globalt mødested for eksperter
  • Automatisk pladeproduktion - fra palle til trykpresse

    Automatisk pladeproduktion - fra palle til trykpresse

    tryk-og-print ›Med lanceringen af Compact Pallet Loader og Compact Bender tager Heidelberg endnu et skridt mod fuldautomatisk produktion af trykplader og bidrager dermed til en mere effektiv, kontaktfri og skalerbar håndtering af offsetplader
  • Gravure i fuldt flor

    Gravure i fuldt flor

    tryk-og-print ›Bobst oneECG til gravure giver fleksibel emballage et luksuriøst look og gør det muligt at trykke en bred vifte af metalliske farver med et standardfarvesæt. Dermed kan trykkerier reagere effektivt på de aktuelle udfordringer
  • Åtta45/Exakta i overhalingsbanen

    Åtta45/Exakta i overhalingsbanen

    tryk-og-print ›Åtta45/Exakta fortsætter sin udvikling og styrker sin maskinpark ved at investere i den nye HP Indigo 120K Digital Press
  • Fokus på emballage og sporbarhed

    Fokus på emballage og sporbarhed

    tryk-og-print ›Kunder og forhandlere fra hele verden deltog fornyligt i HSA Systems' Open Days-arrangement. Her var der fokus på emballage, sporbarhed og inkjet-teknologi
  • HP udvider sin Latex-portefølje

    HP udvider sin Latex-portefølje

    tryk-og-print ›Ny generation af storformatprintere skal sammen med et opgraderingssæt til eksisterende printere og nye funktioner i PrintOS-platformen, gøre kundernes produktion mere effektiv