HP og Scribos samler kræfterne mod forfalskninger

HP og Scribos samler kræfterne mod forfalskninger

Forfalskede varer til en værdi af omkring 120 milliarder euro importeres alene til EU hvert år. Med den kopibeskyttede, serialiserede ValiGate® Direct-Print QR-kode fra SCRIBOS, som kan printes direkte på etiketter eller på produktemballage ved hjælp af standard printprocessen, kan den samlede løsning nu nemt bruges på HPs digitale trykmaskiner verden over

Af Lisbeth Petersen

Ifølge Europols og Den Europæiske Unions Kontor for Intellektuel Ejendomsret, EUIPOs seneste trusselsvurdering om ejendomsret, er omfanget af piratkopiering og varmemærkeforfalskninger bekymrende. 

Rapporten konklucerer, at online og offline distribution af forfalskede 'under standard'-varer under COVID var en af de kriminelles hovedaktiviteter, og det viser, hvor vigtigt det er for brandownere at beskytte sig selv og sine produkter mod forfalskning og misbrug. 

Blandt de gode nyheder er så, at de seneste års tekniske fremskridt og udvikling muliggør nye tiltag i kampen mod varemærkeforfalskning. For eksempel de forfalskningssikrede ValiGate® Direct Print-mærker fra SCRIBOS, som er en førende leverandør af løsninger til bekæmpelse af forfalskninger. Mærkerne kan printes direkte på etiketter eller produktemballagen ved hjælp af en standard printproces.

Serialiserede koder kan scannes uden app
SCRIBOS, som er en førende leverandør af digitale printløsninger og tryk, er gået sammen med HP Indigo for at styrke kampen mod kriminelle forfalskninger og netværk og for at fremme brugen af meget sikre QR-koder. 

Brugen af koderne er i de senere år etableret som en hurtig og nem måde at beskytte analoge produkter og publikationer til den digitale verden. 

QR-koder kan dog nemt kopieres og bruges normalt som statiske links til individuelle hjemmesider eller produktinformation, for eksempel på restauranter. for at vise digitale menuer.
Evolutionen, de såkaldte serialiserede QR-koder, åbner op for nye muligheder såsom track and trace eller tilbagekaldelser, ved at være udstyret med unikke serienumre. Beskyttelse mod forfalskning er dog stadig ikke mulig med denne form for QR-kode. 

Kun de forfalskningssikre, serialiserede ValiGate® QR-koder fra SCRIBOS, som nemt kan scannes uden en app, opfylder alle kravene til pålideligt at identificere originaler til enhver tid. Derudover forhindrer digitale tvillinger, såsom det at have beskyttede serienumre, forfalskning, muliggør individuelle tilbagekaldelseshandlinger og tillader personlig kommunikation med forbrugere.

-SCRIBOS tilbyder nu et plug-in til HP Indigo-softwaren og printpresserne, som tillader kontrolleret udskrivning af forfalskningssikre koder på tusindvis af HP-printpresser verden over. En testversion, inklusive en hurtig startguide til at oprette og udskrive 1.000 kopibeskyttede ValiGate® QR-koder, er tilgængelig på efterspørgsel - gratis. Koderne kan kvalitetstjekkes med en app og verificeres på en SCRIBOS 360 demo cloud-godkendelsesplatform. Dette giver en trykkeoplevelse, hvor nemt det er at oprette, udskrive og levere kopibeskyttede QR-koder, forklarer de to samarbejdspartnere.

ValiGate® gør alt dette muligt uden brug af tilfældige mønstre eller fingeraftryksteknologi, ved at bruge hele QR-koden til at indlejre det patenterede kopibeskyttelsesmønster, som SCRIBOS udviklede med viden fra dets holografiske sikkerhedsfunktioner. ValiGate® er ikke begrænset til QR-koder, men kan også kombineres med andre 2D- og 1D-koder, eller den kan endda bruges som en fri version integreret i emballagedesignet.

2/3 2023
  • Tøjprint i topgear

    Tøjprint i topgear

    tryk-og-print ›Roland DG finjusterer teknologien til Direct-to-film-printeren, TY-300 og styrker professionelt print af tøj
  • De fem topscorere på packm.dk i 2025

    De fem topscorere på packm.dk i 2025

    tryk-og-print ›Certificeret konservesemballage og prissætning af affaldsfraktioner var blandt de fem mest læste historier på packm.dk i 2025. Se listen neden for
  • Tre “Good Design Award 2025” til Brother

    Tre “Good Design Award 2025” til Brother

    tryk-og-print ›Kort før jul blev Brother Industries, tildelt den japanske designpris “Good Design Award 2025” for tre af sine nyeste produkter
  • Også troldmænd trykker med Roland DG

    Også troldmænd trykker med Roland DG

    tryk-og-print ›Det engelske trykkeri, Sticker Wizard opstod som lidt af en succeshistorie, under Covid-19-nedlukningen. Roland DG’s trykmaskiner hjalp godt på vej
  • Inkjet-ark-printere klar i andet kvartal

    Inkjet-ark-printere klar i andet kvartal

    tryk-og-print ›Canon har netop meldt ud at man lancerer de to nye nyeste inkjet-arkproduktionsprintere, varioPRESS iV7 og varioPRINT iX1700 i andet kvartal 2026
  • Bedre psykisk arbejdsmiljø giver økonomisk gevinst

    Bedre psykisk arbejdsmiljø giver økonomisk gevinst

    tryk-og-print ›Et forbedret psykisk arbejdsmiljø kan potentielt give samfundet en samlet årlig gevinst på cirka 5,5 milliarder kroner, viser ny forskning
  • Heidelbergs kundeportal viser vej til den digitale fremtid

    Heidelbergs kundeportal viser vej til den digitale fremtid

    tryk-og-print ›Specialiserede apps i Heidelbergs cloudbaserede ”Customer Portal” hjælper kunderne med at effektivisere og styre trykproduktionen. Mere end 3.000 trykkerier bruger allerede systemet
  • Perma Press styrker sin produktion

    Perma Press styrker sin produktion

    tryk-og-print ›Producenten af varmetransfer og varmetryk, Perma Press fortsætter med at styrke sin produktion ved at udskifte sin HP Indigo 5900 med en HP Indigo 7900