Endnu en HP Indigo 7900 hos Addbrand i januarDen nye trykmaskine vil blive placeret side om side med Addbrands eksisterende HP Indigo 7900.

Endnu en HP Indigo 7900 hos Addbrand i januar

Med investeringen i endnu en HP Indigo 7900 leveret at Visutech øger den svenske producent at tryksager, Addbrand, kapaciteten og effektiviteten

Den nye maskine kommer til at stå ved siden af virksomhedens eksisterende HP Indigo 7900 og styrker Addbrands evne til at imødekomme den stigende efterspørgsel.

Addbrand har arbejdet sammen med Visutech i mange år ved hjælp af HP Indigo-teknologien. Med en stærk tro på fremtiden
fortsætter trykkeriet med at investere i trykløsninger, der kombinerer høj kvalitet og pålidelig produktion.

Det mangeårige samarbejde har lagt grundlaget for en stabil og succesfuld udvikling, hvor Addbrand løbende har været i stand til at imødekomme sine kundernes behov med innovative løsninger og høj produktionskapacitet.

- Vi er meget glade for, at Addbrand har valgt at investere i endnu en HP Indigo 7900, siger Johan Gustafsson, salgschef hos Visutech.

Han fortsætter:

- Det er et bevis på deres tillid til både teknologien og vores serviceorganisation. Den nye installation giver Addbrand mulighed for at imødekomme den stigende efterspørgsel uden at gå på kompromis med kvaliteten.

Addbrands administrerende direktør, Patrik Sjölin, kommenterer:

- At investere i endnu en HP Indigo 7900 er et naturligt skridt for os. Vi har brugt HP Indigo-teknologien i mange år og er meget tilfredse med både kvaliteten og den fleksibilitet, det giver os at trykke med op til syv farver i trykpressen.

Installationen af den nye HP Indigo 7900 er planlagt til at være færdig i januar, og Addbrand ser frem til hurtigt at få gavn af den øgede kapacitet i den daglige produktion.

Addbrand arbejder løbende på at udvide sit sortiment for at kunne tilbyde sine partnere et stadigt voksende udvalg af
produkter.

Ved at lytte til forhandlerne og aktivt scanne markedet for nye egnede produkter, sikrer Addbrand en dynamisk og voksende produktportefølje.

Virksomheden har afdelinger i Bankeryd, Stockholm, Göteborg og Svedala i Sverige, Drammen i Norge og Vejle og København i Danmark.

-hawin

 

14/1 2025
  • Fra tryk til hylde

    Fra tryk til hylde

    tryk-og-print ›Udbredelsen i detailhandlen af emballage og etiketter med 2D-koder baseret på GS1 tager fart. Toby Hayhurst, fra Domino Printing Sciences giver sit bud på hvordan emballageproducenter kan imødekomme den stigende kundeefterspørgsel på emballage med de verificerede, kompatible 2D-koder
  • Fremtiden åbner sig for Billes

    Fremtiden åbner sig for Billes

    tryk-og-print ›Billes i Göteborg ruster sig til fremtidens produktion med stor investering i flere af Heidelbergs topmoderne løsninger 
  • Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    tryk-og-print ›Ved den første europæiske Dscoop-konference i syv år lancerer HP kommerciel tilgængelighed af HP Indigo 7K+, en ny Value Pack til HP Indigo 15K-kunder og ny workflow-automation under Nonstop Digital Printing-visionen
  • Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    tryk-og-print ›Heidelberger Druckmaschinen, Heidelberg, har udnyttet regnskabsåret 2025/2026 til at fremskynde sin omstilling til en mere bredt funderet teknologivirksomhed, som bruger sin ekspertise på flere områder, bl.a. forsvarsindustrien
  • Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    tryk-og-print ›HP har på årets FESPA lanceret sin nye HP DesignJet Z6 og Z9+ PostScript® Printer Series Plus Edition. Serien er udviklet til mindre og mellemstore virksomheder for at forenkle arbejdsgange i storformat
  • Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    tryk-og-print ›Hybridprinteren til krævende skilt- og displaymiljøer modtog den prestigefyldte EDP Award på FESPA Global Print Expo 2026
  • AddiThy vinder Plastprisen 2026

    AddiThy vinder Plastprisen 2026

    tryk-og-print ›Iværksættervirksomheden udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Torsdag modtog den Plastindustriens årlige pris
  • Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    tryk-og-print ›Huber Group Print Solutions præsenterer ny teknologi baseret på syntetisk harpiks til offsetblæk. Den skal sikre forbedringer i både præstation og kvalitet