ECO3 hæver overliggeren for automatisering af avisproduktion

ECO3 hæver overliggeren for automatisering af avisproduktion

I forbindelse med at ECO3 fejrer Arkitex' 20 års jubilæum, har virksomheden lanceret yderligere forbedringer til workflow-løsningen til avisudgivere. Nu er version 6 klar til trykkerier og deres samarbejdspartnere

Med udgangspunkt i 20 års investeringer fortsætter ECO3 sin mission om at forbedre automatisering i avisproduktion med Arkitex workflow-løsningen, der integrerer flere avancerede funktioner, bl.a. ved at optimerere og strømline processen fuldt ud.

Med den seneste version gør ECO3 det muligt for avisproduktioner, uanset størrlesen, at flytte til skyen og tilføjer mere integration med tredjepartssystemer.

- Det er et bevis på Arkitex' vedvarende styrke, at det stadig er den førende workflow-løsning inden for avistryk. Vi er stolte af, at den modulære og skalerbare software medvirker til at producere hundredtusindvis af sider med nyheder globalt hver dag.

- Endnu vigtigere er det, at ECO3 aldrig hviler på laurbærrene, men fortsætter med at investere kraftigt i udviklingen af workflow-løsninger til aviser, især for at finjustere hele Arkitex-familien som svar på nye markedskrav og udfordringer, siger Andy Grant, ECO3's Global Head of Software.

Flytter til skyen
Arkitex Production 6.0 bringer Cloud-oplevelsen ud til et bredere publikum ved at udnytte dens multi-bruger-funktioner.

For mindre avistrykkerier giver kombinationen af ’multi-tenancy’ og skyen dem mulighed for at flytte deres systemer til en ekstern server, der hostes af ECO3, og derved reducerer deres interne IT-hardware, softwarehåndtering og tjenester.

I mellemtiden kan større kunder investere i deres egen ’multi-tenant’ server for at konsolidere sine afdelinger inden for en aviskoncernen.

For at strømline brugerinteraktionen tilføjer version 6 nu fuld integration med tredjeparts autentificeringstjenester, der ofte bruges i avisbranchen til ’single sign-on’.

- Efterhånden som flere og flere af vores kunder flytter deres systemer til skyen, fortsætter ECO3 med at udvide Arkitex' workflow-løsninger med avancerede funktioner, der sikrer problemfri og effektiv drift.

- Det giver mindre kunder mulighed for at drage fuld fordel af cloud-baserede systemer til en optimal pris, samtidig med at de bevarer sikkerheden, som var systemet på deres eget site, siger Grant.

Han forklarer at avistrykkerier dermed kan være sikre på, at deres software altid er opdateret, og at deres system fungerer optimalt, så de kan fokusere på deres kerneopgave - at trykke aviser af høj kvalitet.

Tættere integration af tjenester
Med just-in-time pladelevering som markedsmål tager Arkitex 6.0 det næste skridt inden for automatisering ved at forbedre integrationen af tredjeparts sorteringssystemer med pladefremstillingsworkflowet, der skaber optimal tidsstyring.

Det er da også ECO3's målsætning, som leverandør af totalløsninger, at etablere værdifulde partnerskaber og at levere det højeste niveau af automatisering, der er i overensstemmelse med branchens krav.

Derudover vil Arkitex Portal til interaktion og kommunikation med eksterne kunder og Arkitex Courier, sidetransmissionsløsningen til fildistribution, flytte ind i Arkitex Production i version 6.

Det gør en tættere integration af eksterne kunder af enhver størrelse nemmere og optimerer workflowet yderligere.

- Som ECO3 gentager vi vores urokkelige engagement i avisbranchen med den seneste version, Arkitex 6.0, som skaber værdifulde forbedringer, der støtter kunderne i en konkurrencepræget og udfordrende branche, forklarer Andy Grant.

-hawin

29/11 2023
  • Blæksystem til metaldåser går globalt

    Blæksystem til metaldåser går globalt

    tryk-og-print ›Hubergroup Print Solutions udvider tilgængeligheden af sit etablerede blæksystem til metaldekoration, Tinkredible MGA til globale markeder
  • Klar til avanceret tekstiltryk

    Klar til avanceret tekstiltryk

    tryk-og-print ›Den svenske tekstilforarbejdnings-virksomhed, Bamatex med egen produktion i Borås, investerer i en HP Indigo 7900 Digital
  • Canon satser på trafikskilte

    Canon satser på trafikskilte

    tryk-og-print ›Canon lancerer printeren Colorado M-Traffic, der kan producere både regulerede og ikke-regulerede trafikskilte
  • Brother vil overtage Mutoh Holding

    Brother vil overtage Mutoh Holding

    tryk-og-print ›For at komme ind på markedet med industriel print på bredformat har Brother budt hvad der svarer til knap 1,5 milliarder danske kroner for den ligeledes japanske Mutoh Holding
  • To nye løsninger til bon-print

    To nye løsninger til bon-print

    tryk-og-print ›Koehler Paper og printerspecialisen SEWOO har samarbejdet om højkvalitetsprint på både konventionelt termopapir og det mere miljøvenlige Blue4est®-alternativ
  • Ny type foldekarton fra Stora Enso

    Ny type foldekarton fra Stora Enso

    tryk-og-print ›Den finsk-svenske emballageproducent introducerer Performa Lumi med ekstra hvidhed og glat, grafisk trykflade
  • Rekord i fastelavns-spild

    Rekord i fastelavns-spild

    tryk-og-print ›Too Good To Go tilbyder i øjeblikket særlige lykkeposer, hvor indholdet udelukkende består af fastelavnsboller. Alene i uge 4 blev der reddet 705 poser fra affaldscontainerne
  • Mindre oplag og flere trykopgaver

    Mindre oplag og flere trykopgaver

    tryk-og-print ›Heidelberg udvider sit sortiment af digitale trykmaskiner med Jetfire 75 i B2-format. Den lever op til efterspørgslen på mere fleksibilitet og mere automatisering i driften