Canon automatiserer det personlige tapet

Canon automatiserer det personlige tapet

Canon har sammen med partner Fotoba lanceret UVgel Wallpaper Factory, som er designet til at maksimere produktionen, levere høj kvalitet og køre hele dagen, hvilket gør UVgel Wallpaper Factory til en perfekte løsning til automatiseret produktion af brugertilpassede tapeter

Når det handler om ikke at gå i et med tapetet, så er løsningen her nu. UVgel Wallpaper Factory er en modulopbygget løsning, der består af en motoriseret Fotoba Jumbo Roll-mediefremfører (JRL), som tilkobles en Colorado rulle-til-rulle-storformatprinter.

Printeren er desuden tilsluttet Fotoba Cutter XLD 170WP og Rewinder REW 162 til automatisk beskæring af fleksible medier i brugerdefinerede formater og længder. Og med den indbyggede tape-enhed er det meget enkelt at printe, beskære og tape. Jobbet færdigbehandles, og tapetrullerne kan sendes direkte til kunden. Til almindelige printjob forbliver Colorado-printerens to medieskuffer tilgængelige.

UVgel Wallpaper Factory-løsningen kan også integreres i eksisterende løsninger, takket være Colorados 'open interface'-struktur, hvilket giver kunder mulighed for at vælge input- og output-løsninger fra forskellige leverandører.

En high-volume-mediefremfører i kombination med den produktive Colorado-printer leverer enestående gennemløb. Som en fuldt automatiseret løsning – fra mediefremføring til færdigt output – der ikke kræver nogen indblanding fra en operatør, kan man være sikker på, at UVgel Wallpaper Factory klarer jobbet.

Brugeren kan fremstille større volumener og maksimere profitten, eftersom man ikke længere behøver tænke på manuel betjening, samtidig med at man kan få glæde af fuld automatisering.

Formfasthed og farveensartethed betyder alt i fremstillingen af tapeter, så brugeren kan være sikker på at få et nøjagtigt match fra panel til panel. Fordelen ved UVgel inks er, at de ikke behøver varme til at tørre, så mediet skævvrides ikke, når det printes på en Colorado, hvilket resulterer i et færdigt produkt af høj kvalitet.

Og hvis man fremstiller store volumener af vægbeklædninger, der består af flere paneler, tilbyder UVgel-teknologien maksimal 'dot gain control' og optimal farveensartethed print efter print, selv når de produceres på flere forskellige printere og på forskellige tidspunkter. Genprint af ordrer med garanteret farveensartethed har derfor aldrig været nemmere med UVgel-teknologien.

Eftersom UVgel inks er lugtfrie samt Greenguard Gold-certificeret af AgBB og Type II-certificeret af ASTM, er tapeter, der er fremstillet på Colorado-printeren, sikre til at blive anvendt indendørs.

Med FLXfinish-teknologi kan man tilbyde brugertilpasset tapet med en fløjlsagtig, mat finish, så man kan skille sig ud fra konkurrenterne og skabe endnu mere vækst.

Hans Dalmeijer, Product Marketing Manager for Production Printing Products hos Canon, kommenterer:

- Vores kunder fortæller os igen og igen, at de kan udforske nye applikationsmuligheder på interior decor markedet med vores UVgel-teknologi. Derfor har vi i samarbejde med Fotoba udviklet UVgel Wallpaper Factory. Med denne fuldt automatiserede løsning kan vores kunder printe tapeter i exceptionel kvalitet, hurtigt og effektivt, hvilket hjælper dem med at udvide deres serviceudbud på markedet. Ud fra den kundefeedback, vi har fået indtil i dag, er vi sikre på, at UVgel Wallpaper Factory vil revolutionere produktionen af high-volume digitale tapeter.

-hawin

2/6 2020
  • Bähren styrker sig på etiketfronten

    Bähren styrker sig på etiketfronten

    tryk-og-print ›Bähren Pharma Packaging investerer i sin første MPS Flexo-trykpresse for at udvide sine kapaciteter inden for farmaceutiske etiketter
  • BOBST automatiserer metallisering

    BOBST automatiserer metallisering

    tryk-og-print ›Virksomhedens nye generation af EXPERT-maskiner, K5 styres af AI, sparer på kemien og kan bl.a. påføre ultratynde metalfolier på papir til lettere emballager
  • FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    FESPA 2026 bliver en hel håndfuld arrangementer

    tryk-og-print ›Bølgepap og Tekstil får hver sit særområde, når messen i Barcelona i maj næste år samler bl.a. print- og skiltebranchen under sloganet: Globalt mødested for eksperter
  • Automatisk pladeproduktion - fra palle til trykpresse

    Automatisk pladeproduktion - fra palle til trykpresse

    tryk-og-print ›Med lanceringen af Compact Pallet Loader og Compact Bender tager Heidelberg endnu et skridt mod fuldautomatisk produktion af trykplader og bidrager dermed til en mere effektiv, kontaktfri og skalerbar håndtering af offsetplader
  • Gravure i fuldt flor

    Gravure i fuldt flor

    tryk-og-print ›Bobst oneECG til gravure giver fleksibel emballage et luksuriøst look og gør det muligt at trykke en bred vifte af metalliske farver med et standardfarvesæt. Dermed kan trykkerier reagere effektivt på de aktuelle udfordringer
  • Åtta45/Exakta i overhalingsbanen

    Åtta45/Exakta i overhalingsbanen

    tryk-og-print ›Åtta45/Exakta fortsætter sin udvikling og styrker sin maskinpark ved at investere i den nye HP Indigo 120K Digital Press
  • Fokus på emballage og sporbarhed

    Fokus på emballage og sporbarhed

    tryk-og-print ›Kunder og forhandlere fra hele verden deltog fornyligt i HSA Systems' Open Days-arrangement. Her var der fokus på emballage, sporbarhed og inkjet-teknologi
  • HP udvider sin Latex-portefølje

    HP udvider sin Latex-portefølje

    tryk-og-print ›Ny generation af storformatprintere skal sammen med et opgraderingssæt til eksisterende printere og nye funktioner i PrintOS-platformen, gøre kundernes produktion mere effektiv