
Canon afslører flere nyheder i sin storformatportefølje på FESPA
Tjek Canons seneste storformatnyheder ud på FESPA Global Print Expo 2025 i Berlin og oplev hvordan Arizona-, Colorado- og imagePROGRAF-printerne trykker på en række forskellige materialer
Gennem eksempler fra den virkelige verden på tværs af segmenterne detailhandel, indretning, POS (Point of Sale) og emballage vil Canon inspirere besøgende på FESPA-messen, der bliver afholdt i Berlin fra den 6. til 9. maj.
Det sker ved at vise en række materialer, der er trykt på Arizona-, Colorado- og imagePROGRAF-printere - som en del af end-to-end workflow-løsninger, der omfatter Canons egenudviklede softwareløsninger som PRISMA XL Suite og flere partnersoftwareprodukter.
Under det overordnede tema ’The Power to Move’ vil kundehistorier blive bragt til live og demonstrere, hvordan effektfuldt print skaber følelsesmæssige forbindelser og giver reel forretningsmæssig fremdrift.
I overensstemmelse med FESPA's tema ’Where visionaries meet’ vil Canon fremvise sit samarbejde med partnere og fremhæve, hvordan det kan opfylde kundernes storformatbehov og hjælpe dem med at skubbe grænserne for at udvide deres muligheder.
Canons stand (hal 25, stand B10) på FESPA 2025 vil indeholde en konceptbutik, der demonstrerer de kreative og kommercielle muligheder inden for indretning, emballage og POS. Der vil blive vist et bredt udvalg af kundeeksempler, herunder soft signage og emballage, POS-displays, posters og indretningselementer.
Bredden af muligheder inden for indretning med tapet, akustikplader, tryk på træ, glas, fliser, posters og mosaikker vil også være tydelig. Der vil også blive vist elementer af Canons "World Unseen"-projekt: en fotoudstilling, som gør det muligt for alle - blinde, svagtseende og seende - at opleve billeder på en helt ny måde, som afspejler prints potentiale til at berige liv og virksomheder.
På standen demonstreres Arizona 2380 GTF flatbed-printeren med FLXflow-teknologi med sin FLOW teknologi. Som ægte flatbed-printere leverer Arizona-serien præcis og effektiv printkvalitet på både stive og fleksible materialer – selv på mere udfordrende medier som pap, træ og glas.
Arizona 2380 FLXflow.
Det giver en bred vifte af anvendelsesmuligheder, der gør serien ideel til blandt andet detailbranchen samt hotel- og restaurationsmiljøer. For at optimere arbejdsgangen vil PRISMA XL Suite-eksempler vise, hvordan PRISMAelevate XL kan bruges til at skabe trykte lag i en højde på 4 mm, hvilket skaber markante, taktile illustrationer, der forbedrer og udvider ens produktudbud - herunder brailleskiltning.
For at fremhæve produktiviteten, modulopbygningen og opgraderingsmulighederne vil den prisbelønnede UVgel-rulle-til-rulle-printer, Colorado M-serie, printe en række grafiske storformatopgaver live på standen. Det omfattende og avancerede udvalg af applikationer, den kan printe, vil blive præsenteret igennem tapeter, vinduesgrafik og soft signage.
Produceret med ukompliceret og effektiv hvid ink og FLXfinish+-teknologi til at printe både mat og blank på samme tid og FLXture til fremhævede overfladedetaljer. De besøgende får mulighed for at se både Arizona- og Colorado-printerne i aktion under demonstrationer på standen.
UVgel Factory konceptet med Colorado vil blive udstillet med forskellige efterbehandlingspartnere for at illustrere dens brede anvendelsesmuligheder, uanset hvad ens volumenkrav eller budget er. Heriblandt UVgel Wallpaper Factory på Fotobas stand, som viser, hvordan man kan automatisere produktionen af digitalprintet tapet i høje volumener, uden opsyn og døgnet rundt.
Denne end-to-end-løsning demonstrerer Colorado M-seriens kapacitet, når den bruges inline med Fotoba jumbo roll feeder, cutter og rewinder til at producere en række forskellige vægbeklædninger.
På NEOLT's stand, vil vi præsentere UVgel Packaging Factory, som vil vise omkostningseffektivt og alsidigt digitaltryk til emballage samt produktion af plakater - perfekt til korte, tilpassede opgaver.
Colorado M.
Canon imagePROGRAF-familien af vandbaserede inkjetprintere repræsenteres igennem imagePROGRAF GP-6600S, som producerer høj kvalitet og sikrer præcis farvegengivelse af billeder og virksomhedsfarver.
Med syv farver, herunder orange blæk, kan imagePROGRAF GP-6600S skabe et iøjnefaldende spektrum af farver med PANTONE™1)-præcision 2) takket være de innovative LUCIA PRO II-blæk 3), hvilket gør den perfekt til print af grafiske applikationer i brand-farver.
Den webbaserede software PosterArtist, vil vise de besøgende, hvordan de kan skabe automatisk genererede, opsigtsvækkende plakater, bannere og flyers, der opfylder alle deres kommercielle behov.
Ved at demonstrere reelle end-to-end-workflows på hele standen ønsker Canon at fremhæve, hvordan PRISMA XL Suite hjælper besøgende med at levere de rigtige print første gang og forenkler produktionen af komplekse storformat jobs, uanset om det drejer sig om at printe fem lag eller skabe teksturerede eller forhøjede applikationer.
De besøgende vil kunne følge hele workflow-styringsprocessen, fra online bestilling inklusive filforberedelse og udskrivning af jobbet, helt frem til forsendelse. Hvert automatiseret trin, som også omfatter software fra Canon-partnerne ERPA, SKYCO, Symphony, OneVision og Onyx, vil vise besøgende, hvordan en holistisk tilgang til workflow kan hjælpe dem med at reagere på konstant skiftende udfordringer og opnå større rentabilitet.
De besøgende vil også få mulighed for at se et udvalg af Canons store medieportefølje, herunder bæredygtigt papir, der giver optimale printresultater.
Hans Dalmeijer, Product Marketing Manager, Canon Danmark, ser frem til FESPA 2025:
- På dette års FESPA vil vi fremvise vores seneste udviklinger og bredden i Canons storformatportefølje af og vise besøgende, hvordan vi kan hjælpe dem med at skabe effektfulde applikationer og åbne op for kommercielle muligheder.
- Ved løbende at udvikle vores teknologier til at have de nyeste banebrydende funktioner og arbejde med vores partnere for at optimere end-to-end workflow-processen, kan vores kunder udvide deres produktudbud igennem unikke applikationer af høj kvalitet, uanset om det er til detailhandel, indretning, POS eller emballageprint.
-hawin
_____________
1) PANTONE™ er et varemærke eller registreret varemærke tilhørende Pantone LLC.
2) 96 % af ’PANTONE™ FORMULA GUIDE Solid Coated’ samplebogen med Canon Premium halvblankt papir 2 med imagePROGRAF-printerdriveren på [Høj] [Farvekorrektion fra].
3) Fem af de syv blæk er nyudviklede. Det matsorte og orange blæk er det samme som det, der bruges i imagePROGRAF GP-2000/4000.