BOBST bygger videre på stærk labelstrategi i Danmark

BOBST bygger videre på stærk labelstrategi i Danmark

Efter den succesfulde lancering af BOBST Digital Master Series 340 og 510 er den autoriserede salgsagent No-Me ApS nu i gang med at introducere de innovative All-in-One maskiner til kunder i Danmark. Virksomheden repræsenterer hele BOBST oneLABEL-porteføljen og har allerede etableret en stærk installationsbase i landet

Med over 30 års erfaring i den grafiske branche er No-Me hovedsageligt fokuseret på etiketter og emballage og betjener kunder i hele Skandinavien med maskiner og udstyr fra førende leverandører. Teamet ledes af CEO Glenn Büttner, som er utrolig glad for at repræsentere BOBSTs portefølje af print- og konverteringsmaskiner til det voksende labelmarked i Danmark.

- Vi har allerede en række store kunder der med succes kører BOBST smal-bane flexo og digitale trykmaskiner, og vi er nu klar til at udvide denne tilstedeværelse yderligere med DIGITAL MASTER-serien.

No-Me yder lokal salgssupport til danske kunder som det perfekte supplement til den eksisterende servicestruktur fra Bobst Group Scandinavia (BGS).

- Vi er meget heldige at have en så erfaren virksomhed som No-Me med i det globale BOBST-netværk af agenter, forklarer Craig Moran, Region Business Director, BU Printing & Converting.

Han fortsætter:

- Nøglen til succes for vores kunder er at have den rette støtte fra de rigtige folk på alle nationale markeder, og jeg ved, at vores ekspanderende etiket-udbud er i gode hænder hos No-Me i Danmark.

Her er det CEO i No-Me, Glenn Büttner, og hans datter, Christine Büttner, som også er ansat i virksomheden.

BGS logistikhub, som ligger i Brøndby ved København, dækker alle de nordiske lande. Det fungerer som en separat juridisk enhed og understøtter kunder med mekaniske og elektriske BOBST-teknikere, lige som de også tilbyder dedikeret teknisk service- og projektledelse.

BGS understøttes af de ekstra tekniske kompetencer fra Bobst Group UK & Ireland, hvis labelteam omfatter en digital specialist, en smal-bane-webprocesspecialist og yderligere to feltteknikere til webbaseret maskineri. 

De nye modulære Digital Master Series 340 og 510 All-in-One, All-Inline maskiner giver trykkerierne en unik mulighed for at opgradere deres fremtidige etiketproduktion.

Maskinerne spænder fra en digital version til en mere avanceret konfiguration med problemfri integration mellem det centrale højhastigheds UV-inkjet-enhed og de valgte flexotryk- og konverteringsmoduler for den ultimative fleksibilitet. 

- Med lanceringen af Digital Master-serien har BOBST bekræftet ambitionen om at blive markedsleder inden for etiketter, og jeg er meget spændt på fremtiden, siger Glenn Büttner.

OneLABEL-porteføljen kan opleves i det fuldt udstyrede kompetencecenter i Bobst Firenze i Italien, hvor teamet er klar til at byde kunder velkommen med personlige demoer eller til at udføre virtuelle fjerndemoer. BOBST BE OUR GUEST-demodagene løber hele året rundt.

-hawin

 

16/6 2022
  • Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    tryk-og-print ›Wintipak er leverandør af aseptiske emballagemateriale-løsninger til flydende fødevarer. Nu styrker virksomheden sine teknologiske kompetencer gennem en betydelig investering i udstyr fra Heidelberg
  • To Red Dot Awards til Canon

    To Red Dot Awards til Canon

    tryk-og-print ›To af Canon Groups grafiske produktionsprintere, varioPRINT iX1700 inkjet produktionsprinter og Colorado XL storformat hybridprinter har begge modtaget den prestigefyldte Red Dot Design Award: Product Design 2026
  • Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    Siepmann Printing investerer i hybridtrykproduktion

    tryk-og-print ›Det hamborgbaserede trykkeri, Siepmann Printing sætter kurs mod fremtiden ved at integrere offset- og digitaltryk i ét samlet arbejdsforløb med Heidelbergs Prinect
  • Fra tryk til hylde

    Fra tryk til hylde

    tryk-og-print ›Udbredelsen i detailhandlen af emballage og etiketter med 2D-koder baseret på GS1 tager fart. Toby Hayhurst, fra Domino Printing Sciences giver sit bud på hvordan emballageproducenter kan imødekomme den stigende kundeefterspørgsel på emballage med de verificerede, kompatible 2D-koder
  • Fremtiden åbner sig for Billes

    Fremtiden åbner sig for Billes

    tryk-og-print ›Billes i Göteborg ruster sig til fremtidens produktion med stor investering i flere af Heidelbergs topmoderne løsninger 
  • Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    Nye HP-løsninger til europæiske trykkerier

    tryk-og-print ›Ved den første europæiske Dscoop-konference i syv år lancerer HP kommerciel tilgængelighed af HP Indigo 7K+, en ny Value Pack til HP Indigo 15K-kunder og ny workflow-automation under Nonstop Digital Printing-visionen
  • Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    Dobbelt anvendelse fremtidssikrer Heidelberg

    tryk-og-print ›Heidelberger Druckmaschinen, Heidelberg, har udnyttet regnskabsåret 2025/2026 til at fremskynde sin omstilling til en mere bredt funderet teknologivirksomhed, som bruger sin ekspertise på flere områder, bl.a. forsvarsindustrien
  • Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    Ny DesignJet-serie og opdateret PrintOS fra HP

    tryk-og-print ›HP har på årets FESPA lanceret sin nye HP DesignJet Z6 og Z9+ PostScript® Printer Series Plus Edition. Serien er udviklet til mindre og mellemstore virksomheder for at forenkle arbejdsgange i storformat