Agfa udvider sin Anapurna Ciervo inkjetprinter-serie

Agfa udvider sin Anapurna Ciervo inkjetprinter-serie

Agfa har tilføjet en 2,5 m Anapurna Ciervo H2500 inkjet-printer til sit sortiment af hybridprintere. Den nye printer supplerer den større Anapurna Ciervo H3200, og giver den samme alsidighed og ydeevne i et mere kompakt format

Ciervo H2500-printeren får sin debut på C!Print Lyon fra den 4.-6. februar 2025, hvor den bliver vist sammen med Agfas hybridprinter Jeti Bronco H3300S.

Agfa fortæller i en pressemeddelelse at den nye Ciervo H2500 er ideel til virksomheder, der har brug for førsteklasses printfunktioner på en række stive og fleksible substrater op til en bredde på 2,5 m.

Ligesom sine større søskende har Ciervo H2500 seksfarvet plus hvidt blæk og UV LED-hærdning. Med en nydesignet printmotor og shuttle opnår Ciervo H2500 produktivitetsniveauer på op til 59 m2/t i produktionstilstand.

Det er en stigning på næsten 70 % i forhold til forgængeren - og så leverer printeren resultater i høj kvalitet på alt fra bannere og vinyl til bølgepap og coatede tekstiler.

Den kontinuerlige papindføring gør det muligt at printe effektivt på op til fire stykker pap samtidigt, hvilket gør den ideel til trykkerier, der ønsker smidighed og ydeevne.

- Ligesom alle Agfas "ubehagelige" inkjetprintere er Anapurna Ciervo H2500 kraftfuld af natur og kombinerer et kompakt fodaftryk med uovertruffen ydeevne og smidighed.

- Den nye tilføjelse til Ciervo-familien er endnu et bevis på Agfas forpligtelse til løbende innovation og til at levere et bæst til ethvert behov.

- Det sikrer, at professionelle leverandører af skilte- og displayløsninger har de rigtige værktøjer uanset opgavens art,  siger Arnaud Calleja, Vicepræsident for digitale printløsninger hos Agfa

Udvidet alsidighed med fremføringsguider til bølgepap
Både Anapurna Ciervo H3200- og H2500-printerne tilbyder nu valgfri fremføringsguider til bølgepap.

Det udvider deres anvendelsesområde til at omfatte præcis og pålidelig printning på bølgepap, hvilket gør dem ideelle til emballage- og point-of-sale-applikationer.

De nye fremføringsguider kan også eftermonteres på eksisterende Ciervo-printere.

Begge Ciervo-modeller fortsætter, ifølge producenten, med at opretholde Agfas ry for effektivitet og sikkerhed.

Printerne er konstrueret til at arbejde i mange timer takket være deres robuste konstruktion og forbedrede mediehåndteringsfunktioner.

Greenguard Gold-certificeret blæk sikrer, ifølge udmeldingen, levende farver med minimal miljøpåvirkning, mens Agfas Thin Ink Layer-teknologi minimerer blækforbruget uden at gå på kompromis med kvaliteten.

Med en beskyttende hætte og flere andre smarte designfunktioner garanterer Ciervo-familien også optimal operatørsikkerhed.

-hawin

10/2 2025
  • Canon afslører flere nyheder i sin storformatportefølje på FESPA

    Canon afslører flere nyheder i sin storformatportefølje på FESPA

    tryk-og-print ›Tjek Canons seneste storformatnyheder ud på FESPA Global Print Expo 2025 i Berlin og oplev hvordan Arizona-, Colorado- og imagePROGRAF-printerne trykker på en række forskellige materialer
  • Kommunikationsbranchen i den nye foranderlige virkelighed

    Kommunikationsbranchen i den nye foranderlige virkelighed

    tryk-og-print ›Uforudsigelige, geopolitiske strømninger, krig og ændrede konkurrencebetingelser i Europa giver også kommunikationsindustrien nye udfordringer. Emnerne er derfor på dagordenen når GRAKOM afholder KOMM DAGEN i næste måned i Horsens
  • femina genopstår på papir

    femina genopstår på papir

    tryk-og-print ›Det var en fejl, at ugebladet femina sidste år udelukkende gik den digitale vej. Derfor vender bladet nu tilbage som månedsmagasin på print, samtidig med, at den digitale udgave bliver abonnementsbaseret i nyt format
  • Roland DG øger hastigheden på UV-flatbed-printere i storformat

    Roland DG øger hastigheden på UV-flatbed-printere i storformat

    tryk-og-print ›Leverandøren af digitale printløsninger, Roland DG har netop annonceret lanceringen af VersaOBJECT LO-640/300-serien af UV-flatbed-printere, der printer med høj præcision og i store mængder på et stort udvalg af substrater
  • Fujifilm lancerer single pass-løsning og ny blækteknologi

    Fujifilm lancerer single pass-løsning og ny blækteknologi

    tryk-og-print ›En nyudviklet HS-printermodel 3000 til det brede publikum bliver sammen med den helt nye AQUAFUZE blækteknologi, der kombinerer fordelene ved UV-LED og vandbaseret inkjetprint præsenteret på Fujifilms stand på FESPA i næste måned
  •  KVIK går tilbage til fysiske kataloger

    KVIK går tilbage til fysiske kataloger

    tryk-og-print ›Kunderne vil gerne have et katalog i hånden, så efter flere år med en digitaliseret udgave har køkken-, bad- og garderobe-producenten valgt igen at trykke fysiske kunde-kataloger. Ifølge trykleverandøren er det en tiltagende tendens
  • Nyeste skud på stammen indenfor storformatprint

    Nyeste skud på stammen indenfor storformatprint

    tryk-og-print ›HP introducerer den kompakte alt-i-en-storformatprinter HP Latex R530 og HP PrintOS Production Hub, der kan optimere printproduktion og åbne nye markedsmuligheder
  • Ecco Print styrker labelproduktionen yderligere med ny HP Indigo model

    Ecco Print styrker labelproduktionen yderligere med ny HP Indigo model

    tryk-og-print ›Virksomheden i Hjørring fortsætter med at investere i den nyeste trykteknologi, og har nu tilføjet en HP Indigo 6K til sin flåde. Den supplerer Ecco Prints første trykpresse HP Indigo 6800