90.000 tons plastaffald til sortering

90.000 tons plastaffald til sortering

Fremover bliver langt mere plast håndteret på Resource Denmark, i stedet for at blive sendt til udlandet. Det kan blive startskuddet til en ny dansk genanvendelsesindustri og gøre Esbjerg til plastcentrum

Den 1. oktober træder EU-lovgivningen om det udvidede producentansvar for emballage i kraft i Danmark. Det betyder, at ansvaret for at indsamle, sortere og genanvende danskernes emballageaffald flyttes fra kommunerne til de tusindvis af virksomheder, som bliver omfattet af den nye lovgivning.

VANA, den største kollektive ordning til at håndtere virksomhedernes producentansvar på emballage, har valgt Resource Denmark som partner til at sortere en betydelig del af plastaffaldet fra danske husstande, svarende til kollektivordningens markedsandel.

Samarbejdet betyder, at tonsvis af plastaffald, der hidtil er blevet sendt til udlandet, nu skal sorteres lokalt på Resource Denmarks anlæg i Esbjerg, der er landets største.

Det vil spare klimaet for CO2-udledninger til unødig transport over grænserne, og samtidig vil den danske løsning sikre danske arbejdspladser, at langt mindre affald bliver sendt til forbrænding, og at danske virksomheder får bedre mulighed for at spore deres emballagers livscyklus.

- Ny æra for plastsortering
Som led i forberedelserne til 1. oktober har Resource Denmark opjusteret kapaciteten fra to- til treholdsskift og udvidet medarbejderstaben, som holder sorteringsbåndene kørende døgnet rundt. I alt skal ca, 90.000 tons plast nu køre på båndene, hvilket svarer til over halvdelen af anlæggets kapacitet.

Med det nye producentansvar og et anlæg med kapacitet til at sortere al danskernes husholdningsplast er der ifølge Resource Danmark åbnet en unik mulighed for, at Danmark kan udvikle sin egen cirkulære værdikæde for plast. Det vil indebære danske fabrikker, der kan håndtere næste led i kæden, når den rene, sorterede plastik fra Resource Denmark skal genanvendes i nye produkter.

- Den 1. oktober markerer begyndelsen på en ny æra for plastsortering i Danmark. Vi har forberedt os længe, og både anlæg og mandskab er fuldt klædt på til den opgave, der venter, siger Flemming Horn Nielsen, der er administrerende direktør i Resource Denmark.

Han fortsætter:

-Det er virkelig positivt, at vi nu tager mere ansvar for vores affald her i Danmark, og så kan det endda blive startskuddet til at skabe en fuldendt dansk industri for bæredygtig plasthåndtering – måske med hovedsæde her i Esbjerg. Nu er fødekæden på plads, og det er godt nyt for både Danmarks klimamål og erhvervsliv.

Flemming Horn Nielsen understreger, at fundamentet for en sådan cirkulær dansk affaldsøkonomi består af stærke samarbejder på tværs af plastindustrien – som det, der nu træder i kraft mellem Resource Denmark og kollektivordningen VANA.

Marianne Roed Jakobsen, adm. direktør i VANA, supplerer:

- Vi arbejder benhårdt for at få hævet miljøbarren og øget cirkulariteten på affaldsområdet. Sortering og sporbarhed er helt centralt i at indfri de ambitioner, og er derfor også vigtige kriterier i vores valg af samarbejdspartnere. Aftalen med Resource Denmark sikrer, at danskernes plastemballageaffald bliver sorteret i Jylland, og at vi altid ved, hvor affaldet er, og hvem der modtager det. På den måde kan vi på vegne af vores medlemsvirksomheder bane vejen for, at markante andele bliver sendt videre til genanvendelse som en ressource.

 

30/9 2025
  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til fødevareindustrien, Nemco lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked
  • Når kopien overgår originalen

    Når kopien overgår originalen

    maskiner ›Tetra Pak tager digitale tvillinger og AI i brug i ny produktionsløsning til producenter i fødevareindustrien
  • Dansk milepæl i Taiwan

    Dansk milepæl i Taiwan

    maskiner ›Nilpeter anser det som en milepæl, at man har solgt sin første trykmaskine i Taiwan. FA-17 10-farve er installeret hos Wan Long Printing, der producerer etiketter og emballage
  • Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    maskiner ›Tøjmærket Hummel har suppleret sit i forvejen højt automatiserede AutoStore-lager i Padborg med RightPick-robotter og øget såvel hastighed som pålidelighed i driften
  • Millionsatsning på ny robotviden

    Millionsatsning på ny robotviden

    maskiner ›Automatiseret håndtering af fødevarer med hidtil uset præcision er en ambitionerne med Teknologisk Institut resultatkontrakt "Robotics & AI", som forventes at få betydning for over 500 danske virksomheder
  • Insektfabrik er gået konkurs

    Insektfabrik er gået konkurs

    maskiner ›Den knap to år gamle, midtjyske ENORM Biofactory, som bl.a. samarbejdede med Sealing System under BILA Group, er erklæret konkurs
  • Scan og spis

    Scan og spis

    maskiner ›I Bilkavarehuset i Tilst kan kunderne nu scanne avokadoer, før de bliver lagt i i kurven. Den hollandske teknologi skal forhindre fejlkøb og ødelagte frugter, og testen skal vise, om den skal udbredes til de øvrige kæder
  •  Geekplus lancerer fuldt automatiseret plukkeløsning

    Geekplus lancerer fuldt automatiseret plukkeløsning

    maskiner ›Den nye Robot Arm Picking Station markerer ifølge specialisten inden for lagerrobotter en milepæl i arbejdet mod at opnå helt ubemandet lagerlogistik