90.000 tons plastaffald til sortering

90.000 tons plastaffald til sortering

Fremover bliver langt mere plast håndteret på Resource Denmark, i stedet for at blive sendt til udlandet. Det kan blive startskuddet til en ny dansk genanvendelsesindustri og gøre Esbjerg til plastcentrum

Den 1. oktober træder EU-lovgivningen om det udvidede producentansvar for emballage i kraft i Danmark. Det betyder, at ansvaret for at indsamle, sortere og genanvende danskernes emballageaffald flyttes fra kommunerne til de tusindvis af virksomheder, som bliver omfattet af den nye lovgivning.

VANA, den største kollektive ordning til at håndtere virksomhedernes producentansvar på emballage, har valgt Resource Denmark som partner til at sortere en betydelig del af plastaffaldet fra danske husstande, svarende til kollektivordningens markedsandel.

Samarbejdet betyder, at tonsvis af plastaffald, der hidtil er blevet sendt til udlandet, nu skal sorteres lokalt på Resource Denmarks anlæg i Esbjerg, der er landets største.

Det vil spare klimaet for CO2-udledninger til unødig transport over grænserne, og samtidig vil den danske løsning sikre danske arbejdspladser, at langt mindre affald bliver sendt til forbrænding, og at danske virksomheder får bedre mulighed for at spore deres emballagers livscyklus.

- Ny æra for plastsortering
Som led i forberedelserne til 1. oktober har Resource Denmark opjusteret kapaciteten fra to- til treholdsskift og udvidet medarbejderstaben, som holder sorteringsbåndene kørende døgnet rundt. I alt skal ca, 90.000 tons plast nu køre på båndene, hvilket svarer til over halvdelen af anlæggets kapacitet.

Med det nye producentansvar og et anlæg med kapacitet til at sortere al danskernes husholdningsplast er der ifølge Resource Danmark åbnet en unik mulighed for, at Danmark kan udvikle sin egen cirkulære værdikæde for plast. Det vil indebære danske fabrikker, der kan håndtere næste led i kæden, når den rene, sorterede plastik fra Resource Denmark skal genanvendes i nye produkter.

- Den 1. oktober markerer begyndelsen på en ny æra for plastsortering i Danmark. Vi har forberedt os længe, og både anlæg og mandskab er fuldt klædt på til den opgave, der venter, siger Flemming Horn Nielsen, der er administrerende direktør i Resource Denmark.

Han fortsætter:

-Det er virkelig positivt, at vi nu tager mere ansvar for vores affald her i Danmark, og så kan det endda blive startskuddet til at skabe en fuldendt dansk industri for bæredygtig plasthåndtering – måske med hovedsæde her i Esbjerg. Nu er fødekæden på plads, og det er godt nyt for både Danmarks klimamål og erhvervsliv.

Flemming Horn Nielsen understreger, at fundamentet for en sådan cirkulær dansk affaldsøkonomi består af stærke samarbejder på tværs af plastindustrien – som det, der nu træder i kraft mellem Resource Denmark og kollektivordningen VANA.

Marianne Roed Jakobsen, adm. direktør i VANA, supplerer:

- Vi arbejder benhårdt for at få hævet miljøbarren og øget cirkulariteten på affaldsområdet. Sortering og sporbarhed er helt centralt i at indfri de ambitioner, og er derfor også vigtige kriterier i vores valg af samarbejdspartnere. Aftalen med Resource Denmark sikrer, at danskernes plastemballageaffald bliver sorteret i Jylland, og at vi altid ved, hvor affaldet er, og hvem der modtager det. På den måde kan vi på vegne af vores medlemsvirksomheder bane vejen for, at markante andele bliver sendt videre til genanvendelse som en ressource.

 

30/9 2025
  • Mettler-Toledo styrker sin europæiske portefølje

    Mettler-Toledo styrker sin europæiske portefølje

    maskiner ›Mettler-Toledo udvider med højeffektive røntgenfunktioner til emballerede og uemballerede fødevarer og fedtanalyseteknologier til kød- og fjerkræproducenter
  • Én applikator, millioner af varianter

    Én applikator, millioner af varianter

    maskiner ›På Interpack 2026 præsenterer Herma for første gang en stand, der udelukkende er dedikeret til opbygning – skræddersyet til maskinbyggere, integratorer og slutbrugere
  • Næste generation af inline-brochuremaskiner

    Næste generation af inline-brochuremaskiner

    maskiner ›Canon er klar med modellerne BLM435e og BLM450e, som er næste generation af Plockmatic-løsninger til Booklet Makers i mængder på ca. 30.000 stk. om måneden
  • Tre finalister til DIRA Teknologiprisen

    Tre finalister til DIRA Teknologiprisen

    maskiner ›En gående humanoid robot, en ny navigationsteknologi og en gartnerrobot er i finalen til prisen, som Dansk Robot Netværk uddeler i næste måned
  • Nyt Nova-system kombinerer teknologier

    Nyt Nova-system kombinerer teknologier

    maskiner ›SICK demonstrerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen ved at kombinere AI-Intelligent Inspection med gennemprøvet LIDAR-teknologi
  • 50 millioner til grønnere uddannelser

    50 millioner til grønnere uddannelser

    maskiner ›Villum Fonden har for tredje gang bevilget penge til at uddanne grønnere frontløbere på tværs af brancher - fra fødevareproduktion til transport
  • Ny teknologi giver håb i kampen mod PFAS

    Ny teknologi giver håb i kampen mod PFAS

    maskiner ›Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    maskiner ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops