Markant fremgang for Heidelberg

Markant fremgang for Heidelberg

Heidelberg Danmark/Sverige har oplevet en markant fremgang i salget i de seneste måneder. Virksomheden har allerede nu solgt mere end i hele 2009 – ikke mindst er der solgt hele 29 trykværker i den seneste måned.

TRYK - Udviklingen er vendt for os her i 2010, fortæller Niels Stielund, adm. direktør for Heidelberg Danmark/Sverige. - Vi oplever en stor stigning i investeringslysten – og vi mærker, hvordan mange af vores kunder igen er begynde at planlægge mere langsigtet.

På en enkelt måned har Heidelberg solgt to 8-farve Speedmaster XL 75 trykmaskiner, en 8-farve Speedmaster SM 102 med lakværk og skøn- og vidertryk og en 4-farve Speedmaster SM 74. Og det ser ikke ud til at stoppe her, der er mange interessante investeringer i pipe-line.

Foruden den øgede aktivitet på investeringerne i trykmaskiner, oplever Heidelberg et særligt øget fokus på integrationsløsninger. således er der solgt en del Prinect-løsninger – og flere er efter sigende på vej.

- Nu glæder vi os endnu mere til IPEX, siger Niels Stielund. - På IPEX introducerer vi nemlig flere interessante nyheder , som både omfatter trykmaskinenyheder samt nyheder inden for workflow og integration. Men også vores konsulentydelser vil være i fokus – som vi i øvrigt også mærker en stærkt stigende interesse for blandet vores kunder , siger Niels Stielund.

Nyansættelser
Samtidig kan Heidelberg Danmark/Sverige byde velkommen til ikke mindre end 5 nye ansigter, der alle starter 1. maj 2010. Det drejer sig om Jens Cronval (salgsdirektør), Ingrid Salmon-Norén (HR-ansvarlig), Henrik Kold (Service Supervisor for Press og Post-press), Martin Weberg (Prinect Specialist) samt Lars Gimsing (Controller).

De mange nye ordrer i 2010 tæller bl.a.:
PJ Schmidt, Danmark: 8-farve Speedmaster SM 102 med skøn- og vidertryk og lakværk – samt et samlet Prinect workflow – fra Prepress til Press og Postpress.

Skive Offset Oddense ApS, Danmark: 8-farve Speedmaster XL 75 med skøn- og vidertryk - og en Stahlfolder KH 82 falsemaskine.

Naqitat Grafisk production A/S, Grønland: 4-farve Speedmaster SM 74 inkl. Prinect Axis Control.

CS Grafisk, Danmark: CS Grafisk har investeret i samlet Press og Postpress workflow – som udbygning af deres eksisterende Prinect Prepress workflow. Dvs. den nye investering omfatter Prinect Pressroom Manager og Prinect Postpress Manager – Prinect Direct Access – og Prinect Scheduler. Dermed er CS Grafisk klar til at blive fuldt integreret fra A til Z – inklusive customer online connection med Prinect Direct Access.

Kartongbolaget, Helsingborg, Sverige: Suprasetter 105 termisk CtP-løsning samt Prinect Prepress Manager - integreret prepress workflow.

Provinsforlaget A/S, Danmark: Stahlfolder Ti 52 Proline falsemaskine.

Centraltrykkeriet, Skive, Danmark: Prinect Prepress Manager – integreret Prepress workflow.

Faxe Bogtryk/grafisk, Danmark: Stahlfolder TA-52 falsemaskine. 

Skanem Hobro, Danmark: Topsetter 74 termisk CtP-løsning.

-jk

Foto: Niels Stielund, adm. direktør, Heidelberg Danmark/Sverige.
 

12/5 2010
  • Tryk fødevareemballagen uden bekymringer

    Tryk fødevareemballagen uden bekymringer

    tryk-og-print ›Resinos nye DFC-trykfarver til direkte fødevarekontakt kombinerer ekspertise inden for overholdelse af lovgivningen med produktionsklar ydeevne og specialiseret teknisk support
  • Effection bliver en del af Stibo Complete Group

    Effection bliver en del af Stibo Complete Group

    tryk-og-print ›Stibo Complete Group overtager Effection, som fortsætter som selvstændigt brand med egen ledelse. Sammen skaber virksomhederne et stærkere fagligt miljø med flere kompetencer, større kapacitet og flere muligheder for kunderne
  • Gallus og Heidelberg satser på vækstmarked i Indien

    Gallus og Heidelberg satser på vækstmarked i Indien

    tryk-og-print ›På årets i LOUPE India 2026 vil parterne præsentere teknologier og tjenester inden for etiketter og emballage målrettet til en af verdens hurtigst voksende økonomier
  • Probeco opruster med HP Indigo og ABG

    Probeco opruster med HP Indigo og ABG

    tryk-og-print ›Den danske producent af plastprodukter, Probeco fortsætter med at udvide sin digitale produktionskapacitet ved at investere i sin anden HP Indigo 6K+ Digital Press samt yderligere to efterbehandlingsløsninger fra ABG. Alt udstyr leveres af Visutech
  • HP lancerer AI-drevet produktionsløsning

    HP lancerer AI-drevet produktionsløsning

    tryk-og-print ›Den samlede AI-løsning til storformater kobler software og printer sammen hele vejen fra ordren kommer ind, til printet er færdigt. Målet er bl.a at gøre produktionen enklere og reducere fejl
  • Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    tryk-og-print ›Øget produktivitet og printkvalitet er ambitionen de 12 nye TM- og TX-modeller, Canon Europe lancerer til tekniske og professionelle storformatprintløsninger
  • Fagligt løft hos Heidelberg

    Fagligt løft hos Heidelberg

    tryk-og-print ›Danske HK-Privat-medlemmer blandt trykkere og bogbindere var for nyligt på succesfuldt kursus i Heidelbergs ”Home of Print”
  • Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    tryk-og-print ›Hubergroup Print Solution udvider sit nitrocellulosefrie blæksystem med den egenudviklede Gecko CyclOne til tryk på både for- og bagsider og laminering