Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen    	 Der bliver et nyt område at udforske for de besøgende på HI-messen i 2027. Foto: MCH/Lars Møller.

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri

Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech & Industry Scandinavia, der udbygges med et nyt brancheområde dedikeret til overfladebehandling. 

Brancheforeningen Dansk Overfladeindustri, der er en del af Dansk Industri, står bag området, og ambitionen er at samle foreningens medlemmer på HI-messen, der tiltrækker mange af industriens eksperter og beslutningstagere.

I Dansk Overfladeindustri ser man frem at realisere det fælles udstillingsområde i samarbejde med MCH, og det fremhæves, at det med den nye konstruktion er oplagt for overfladebehandlingsvirksomheder og deres leverandører at gå sammen om at udstille på messen.

- Jeg forventer, at mange af vores medlemmer vil vælge at være aktive udstillere på messen, så der bliver et stort område i hallerne for underleverandører med fokus på vores branche, lyder det fra Morten Lindholt, bestyrelsesleder i Dansk Overfladeindustri og administrerende direktør i Gardit Marine.

Han suppleres af vicebestyrelsesleder i Dansk Overfladeindustri og salgsdirektør i Ventherm Rune Lund Bendixen:

- For leverandørerne til overfladeindustrien bliver det et kæmpe løft, at vi fremover bliver en del af så stor en messe. Det sikrer, at mange af vores kunder og potentielle kunder vil kigge forbi Dansk Overfladeindustris område til en snak om den nyeste udvikling i branchen.

Også i MCH er forventningsglæden stor forud for det videre forløb.

- Vi er rigtig glade for den tillid, som Dansk Overfladeindustri viser os, og jeg er overbevist om, at vi sammen kan skabe et flot og gennemarbejdet brancheområde. 

- Med denne tilføjelse og udvidelse af underleverandørsektoren styrkes HI-profilen, og det er naturligvis særdeles glædeligt - det er en udvikling med perspektiver i og en udvikling, der gør messen attraktiv for endnu flere, konstaterer HI-projektleder Sisse F. Merrild Nielsen, MCH.

HI Tech & Industry Scandinavia finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027.

-hawin


13/1 2026
  • Postkort til Månens bagside

    Postkort til Månens bagside

    maskiner ›53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle, men rummer også potentiale for store gennembrud.
  • En bronze og 12 Excellence-medaljer ved WorldSkills

    En bronze og 12 Excellence-medaljer ved WorldSkills

    maskiner ›Tjernerelev, Linnea Lind Lehner fik en tredjeplads og så var der priser til ekstraordinære præstationer inden for bl.a. mekaniker- og Industri 4.0 brancherne i Kina
  • 15 unge fagtalenter dyster i Kina

    15 unge fagtalenter dyster i Kina

    maskiner ›Tirsdag åbnede WorldSkills 2026 - også kaldet VM for faglærte i Shanghai. Det danske landshold er frem til fredag i konkurrence med 1400 konkurrenter fra over 70 lande
  • Grøntsagsrester som alternativ til kemiske konserveringsmidler

    Grøntsagsrester som alternativ til kemiske konserveringsmidler

    maskiner ›Fermenterede sidestrømme kan hæmme væksten af sporedannende bakterier i andre retter. og være med til at gøre andre fødevarer mere holdbare, viser undersøgelse fra Teknologisk Institut
  • 44 robotter til 145 medarbejdere

    44 robotter til 145 medarbejdere

    maskiner ›Müller Gas Equipment er en mindre produktionsvirksomhed, de helt store industrikoncerner kan lære meget af. Det mener juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026, som i år går til Sønderjylland
  • Fleksibelt sorteringssystem til alle flaskeformer

    Fleksibelt sorteringssystem til alle flaskeformer

    maskiner ›RoboSELEX hedder Sidels nyeste løsning til kassepakning. Systemet er fri for ophobning og har ubegrænsede muligheder for lette flaskeformer og batchkonfigurationer
  • Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet

    Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet

    maskiner ›Tentoma har leveret ny pakkelinje til amerikanske Atlas Roofing Corporation, som dermed øger kapaciteten til sine fremtidige produkter
  • Vigtige ledsagere til frossent grønt fra A til Z

    Vigtige ledsagere til frossent grønt fra A til Z

    maskiner ›Tryk- og niveausensorer fra VEGA er vigtige samarbejdspartnere for bl.a. Italiens førende producent af friskfrosne grøntsager, Orogel Group. Eksperten i måleteknologi stiller op på årets Foodtech messe til oktober