Dette års Scanstar-konkurrence udelte priser til syv emballager -" /> Dette års Scanstar-konkurrence udelte priser til syv emballager - samt en opfordring til deltagerne om at lægge mere vilje bag næste års bidrag

" />
Syv vindere udvalgt i Scanstar 2010

Syv vindere udvalgt i Scanstar 2010

Dette års Scanstar-konkurrence udelte priser til syv emballager - samt en opfordring til deltagerne om at lægge mere vilje bag næste års bidrag

EMBALLAGE Scandinavian Packaging Association SPA er arrangør af Scanstar-konkurrencen og i år blev det praktiske i forbindelse med arrangementet varetaget af den finske emballagesammenslutning. Vinderne modtog deres priser ved en ceremoni i forbindelse med PacTec-udstillingen i Helsinki den 21. september 2010.

 

Danmark modtog en Scanstar, Finland to og Norge hele fire Scanstars – mens Sverige end ikke deltog i konkurrencen.

 

Juryen, der var udset til at repræsentere ekspertisen fra den nordiske emballagebranche, anlagde i år en tydelig mere stringent linje og opfordrede deltagerne til næste år at udvise en højere grad af grundighed: - Jurymedlemmerne håber, at deltagerne i fremtiden vil gøre mere ud af at indsende løsninger til konkurrencen, fx beskrive, hvorledes emballagen adskiller sig fra tidligere løsninger eller andre lignende emballager.

 

Jurymedlemmerne ved Scanstar 2010-konkurrencen var:

Roger Bagge, Finska Förpackningsföreningen, Finland

Kirsten Lykke, Amcor Flexible Denmark, Danmark

Esko Boman, Stora Enso Ubgerois Oy, Finland

Sigrid Svanborg, Fjordland AS, Norge

Jan-Ove Holmen Den Norske Emballasjeforening, Norge

Auli Fagerström, Presserepresentant/Pakkaus, Finland.

 


Vindere Scanstar 2010

 

Produkt: K-Bag til frugt

Patentindehaver og design: Folie Invest AS, Kjell Løvold; Norge

Producent: Bengt Lundin AB

Bruger: Norgesgruppen.

I supermarkederne har kunderne i frugtafdelingen undertiden svært ved at få åbnet de tynde plastposer. Kunderne forsøger undertiden at puste i poserne eller komme spyt på deres fingerspidser for på denne måde at have held med at gnide posen åben.

Den patenterede, let asymmetrisk foldede K-Bag åbner sig ved at man blot trækker fra siderne i hver sin retning. Poserne har modtaget anbefalinger fra både de norske og svenske gigtforeninger.

 

Produkt: Nonstop multipack

Producent: Maskinpakking AS, Norge

Design: Per Anders Berge, Hans Willemsen

Bruger: Kraft Foods AS.

Slik sælges tit i poser med 250 gram, som kan være noget af en mundfuld at indtage på én gang. Denne slik har også en tilbøjelighed til at rulle ud af posen, hvis man forsøger at tage den med i f.eks. en bil.

Nonstop multibag rummer otte poser med et indhold på 30 gram slik. Nu kan man medbringe en mindre mængde slik og let have det med sig i f.eks. en taske.

Både denne multibag og de små poser indeni er nemme at åbne og kommer i et attraktivt design.     

     

Produkt: Hyldeklar emballage til tandpastatuber

Producent: Glomma Papp A/S, Norge

Design: Ulf-Petter Lande

Bruger: Lilleborg AS.

Den hyldeklare emballage til tandpastatuber var førhen en wrap around løsning i bølgepap. Nu anvendes plastbakken under tuberne som en af konstruktionens vægge. Den øvre del af bølgepappet hæftes med flaps på bakken.

Emballagen åbnes ved hjælp af tear tape, der skiller bølgepappet i to dele og bakken kan nemt placeres på butikshylden.

     

Produkt: Emballage til fiskekroge

Producent: Moltzau Plasttrykk AS, Norge

Design: M 8 Design and Moltzau Plasttrykk AS

Bruger: Mustad

Mustad ønskede at give deres fiskekroge en stærkere appeal i butikkerne og en løsning, hvor krogene ikke blev filtret ind i hinanden. Det var målet at få en nem emballage og samtidig kunne undgå at anvende PVC.

Den nye emballage i polypropylen er en enkel konstruktion i et stykke plus en etiket. Krogene anbringes separat og de er klart synlige men kan ikke stjæles fra emballagen. De kurvede linjer adskiller emballagen fra andre mere æskeformede løsninger.     

 

Produkt: Indsats til toiletkumme-emballage

Producent: Stora Enso Packaging Oy, Finland

Design: Mika Tuhkunen, Stora Enso Packaging Oy

Bruger: IDO Kylpyhuone Oy.

Brugeren ønskede at finde frem til et alternativ til en EPS indsats, der bruges til at beskytte toiletkummens øvre del. Den nye løsning består af en én-komponent udstanset og sliterskåret konstruktion i bølgepap. De leveres som flade ark og kan rejses og låses uden brug af lim. De kan også nemt udformes i forskellige størrelser.

Løsningen sparer transportomkostninger og lagerplads og gør recirkulering nemmere for slutbrugeren.

    

Produkt: Sandshaker

Producent: Mercamer Oy, Finland

Design: Pekka Saarinen

Bruger: Mercamer Oy.

Her er en helt nyt produkt-idé til de isede vintre, hvor vejene er glatte: en lille mængde sand emballeret i en board shaker af bølgepap. Med en pakke kan man tilsande omkring 10 m².

Emballagen kan åbnes og lukkes adskillige gange og således også blive genfyldt. Æsken kan anbringes i bilens bagagerum eller ved døren som en form for "føste-hjælps" pakke.     

 

Produkt: VistoPac med grill-indsats

Producent: Plus Pack AS, Danmark

Design: Plus Pack, Bent Egelund

Bruger: fødevareindustrien.

VistoPac blev oprindeligt udformet til kold mad såsom det danske smørrebrød. Nu er der så kommet også en perforeret aluminiumsbakke som indsats således at pakken nu har fået et nyt anvendelsesområde og kan benyttes til barbeque. Bakken løfter kødet fra pakkens bund og ud af kødsafterne.

Når grilningen påbegyndes kan maden løftes op fra pakken og på aluminiumsbakken blive placeret direkte på grillen. Dette gør selve grilningen til en både renere og nemmere proces (se yderligere omtale på sitet).

 

-jk

 

Foto: Hyldeklar emballage til tandpastatuber, Norge (foto: Markku Ojala).

Foto/lille: Emballage til fiskekroge, Norge (foto: Markku Ojala).

 

27/9 2010
  • Plastic Change: Nordisk rapport undervurderer plastikforurening

    Plastic Change: Nordisk rapport undervurderer plastikforurening

    andet ›For nylig blev en ny nordisk rapport om verdens plastikforurening præsenteret i forbindelse med FN´s 78. generalforsamling i New York, men rapporten mangler de nødvendige løsninger, mener miljøorganisationen
  • Forbrugere interesseret i CO2-neutral hjemmelevering

    Forbrugere interesseret i CO2-neutral hjemmelevering

    andet ›Descartes Systems Group har udgivet sin nye globale forbrugerrapport. Blandt de norske respondenter er 57 procent interesserede i CO2-neutral hjemmelevering, mens kun 17 procent mener, at det er vigtigt, at leveringerne sker med elkøretøjer
  • Nu kan du pante tæt på genbrugspladsen i Næstved

    Nu kan du pante tæt på genbrugspladsen i Næstved

    andet ›Dansk Retursystem åbner og tester en pantstation ved siden af AffaldPlus’ genbrugsplads i Næstved
  • Affald fra showroom bliver genanvendt

    Affald fra showroom bliver genanvendt

    andet ›Körber Supply Chain i Arden lancerer et nyt initiativ med fokus på genanvendelse af store mængder affald fra deres showroom, der ellers ville være blevet destrueret. I samarbejde med den landsdækkende miljøvirksomhed, Marius Pedersen, vil Körber nu tackle denne udfordring
  • Pop-up emballagemesse stiller skarpt på forbrugerindflydelse

    Pop-up emballagemesse stiller skarpt på forbrugerindflydelse

    andet ›Torsdag den 14. september inviterer Scanpack Pop-up 2023 til engdagssmesse i Göteborg under overskriften: Forbrugernes påvirkning/indflydelse på udviklingen af emballage. Dagen byder på oplæg og debatter om bl.a. hvordan forbrugerne agerer i købsøjeblikket, hvilken rolle, emballagen spiller og hvordan producenter kan opnå kundeloyalitet samtidigt med øgede miljø- og bæredygtighedskrav
  • Skæve, frasorterede grøntsager opgraderes til plantebøffer

    Skæve, frasorterede grøntsager opgraderes til plantebøffer

    andet ›Med lige knap 15 mio. kr. i tilsagn og en gammel, asiatisk fermenteringsteknik vil GUDP-projektet SOLID-PRO give frasorterede grøntsager en ny chance for at blive et eftertragtet og klimavenligt måltid
  • Michael Bayer Thomsen bliver ny formand for klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder

    Michael Bayer Thomsen bliver ny formand for klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder

    andet ›Den nye formand, som er udpeget af regeringen, bliver medlem af Grønt Erhvervsforum, som på vegne af sektoren leverer input og rådgivning til regeringen om den grønne omstilling. Michael Bayer Thomsen, bestyrelsesformand i Letbek og næstformand i Plastindustrien overtager fra CEO i Danfoss, Kim Fausing
  • Lukket plastkredsløb til genanvendelse af plastemballage går på vingerne

    Lukket plastkredsløb til genanvendelse af plastemballage går på vingerne

    andet ›Emirates introducerer i denne måned et nyt tiltag for at håndtere luftfartsselskabets millioner af plastbakker, skåle, emballage til snacks og madvarer m.m. ombord. Fremover vil de mange typer af plastik blive håndteret lokalt og genanvendt til nye skåle, bakker og flasker i stedet for at blive kasseret