Universal Robots bag verdens største, virtuelle robotmesse

Universal Robots bag verdens største, virtuelle robotmesse

WeAreCOBOTS verdens største virtuelle messe om kollaborative robotter afholdes i dagene fra den 16. til den 18. juni 2020. På programmet er foredrag om automatiseringstrends og en række produktnyheder og fremvisninger

I disse tider, hvor den europæiske messescene er vendt på hovedet, tænker Universal Robots (UR) i nye baner: Fra tirsdag 16. juni til og med torsdag 18. juni vil den danske cobot-pioner være vært for WeAreCOBOTS - verdens største virtuelle messe om kollaborative robotter.

Besøgende fra alle industrier inviteres til gratis at deltage i messen, udforske de virtuelle stande og lære mere om kollaborativ automatisering, mens de samtidig kan deltage foredrag fra førende cobot-eksperter.

Efter i april at have afholdt en lignende online-messe i Tyskland med stor succes lancerer UR nu WeAreCOBOTS for hele Europa. Med flere end 30 virtuelle stande og 50 liveforedrag, vil de besøgende således få nye indsigter i automatiseringens fremtid uden behov for fysisk tilstedeværelse.

Nytænkning hos Universal Robots
Arrangementet har høj prioritet i virksomheden, og det peger også fremad mod nye måder at interagere med omverdenen på. Jürgen von Hollen, CEO for Universal Robots forklarer.

- Hos Universal Robots har det altid været et mål at tænke kreativt, selv når udfordringen er voldsom, siger Jürgen von Hollen og fortsætter:

- Lanceringen af den virtuelle cobot-messe slår en streg under denne målsætning, og det er en fantastisk ny måde, hvorpå vi kan interagere med alle dem, der interesser sig for automatiseringens verden. Med messen giver vi vores publikum mulighed for at lære mere om tendenser inden for automatisering. Det er særligt relevant i dag med tanke på de problemer, som verden står over for.

Jürgen von Hollen nævner blandt andet udfordringerne ved social distancering og afbrudte forsyningskæder i produktionsindustrierne. Virksomhederne er udfordret af både at sikre virksomhedskontinuiteten samt opretholde produktionen, mens der samtidig skal tages yderligere hensyn til medarbejdernes sikkerhed og trivsel.

- Vi glæder os meget over at kunne tilbyde dette virtuelle rum, hvor deltagerne kan opleve, hvordan kollaborativ automatisering kan imødekomme disse udfordringer, siger Jürgen von Hollen.

Ekspertforedrag og over 30 messestande
WeAreCOBOTS har en bred dagsorden med 50 liveforedrag om trends og analyser fra ledende eksperter, de mange muligheder med UR+-økosystemet, samt hvordan man får mest ud af sin cobot fra Universal Robots Academy.

Messen vil også have optagelser med livedemonstrationer af innovative automatiseringsapplikationer såsom emballering og palletering, slibning og polering, maskinpasning samt skruning. Alle foredragene vil være tilgængelige på engelsk, tysk, fransk, spansk og italiensk.

På tværs af flere end 30 virtuelle messestande kan de besøgende indgå i 1-1-samtaler med UR-eksperter samt forskellige UR+-partnere. Derudover kan de også deltage i livedemonstrationer af UR-cobots og -applikationer.

-lipe

2/6 2020
  • Fødevarer kommer på græs

    Fødevarer kommer på græs

    maskiner ›Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Smag og farve fra udtrækket har hidtil skabt forhindringer, men det har forskere på AAU arbejdet på at gøre noget ved
  • Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    maskiner ›Forsøg med pilotanlæg vil fremskynde produktlanceringer, reducere investeringsrisikoen og hjælpe producenterne med at levere konkurrencedygtige fermenterede produkter af høj kvalitet
  • Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    maskiner ›Den danske miljøvirksomhed, Verdis, har fået til opgave at genanvende københavnernes bleer. På Kanalholmen 24 i Hvidovre opfører de derfor et nyt genbrugsanlæg, der skal sikre, at københavnernes brugte bleer bliver omdannet til genanvendelige materialer som bl.a. plast, cellulose og vand
  • Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    maskiner ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen
  • Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    maskiner ›En stor tablet, labelprinter og egen kraftig strømforsyning er NPTs nyeste bud på en mobil arbejdsstation til lagre og produktionsmiljøer. Løsningen hedder Newcastle NB Slim Cart og er kombineret med Zebras nye KC50 tablet
  • Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    maskiner ›Aldrig før i europæisk skillshistorie har der været så mange deltagere tilmeldt til en EuroSkills-konkurrence. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket, og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark
  • Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    maskiner ›Mettler-Toledo har annonceret en større opdatering af sin førende C31 StandardLine-checkvejer. Den indeholder en række nye muligheder, der giver større fleksibilitet, hurtigere implementering og forbedret overholdelse af fødevaresikkerheden
  • CirkEL vinder Plastprisen 2025

    CirkEL vinder Plastprisen 2025

    maskiner ›Vinder af Plastprisen 2025 blev CirkEL-projektet, der har udviklet en metode til at genanvende plast fra udtjente stikkontakter. Prisen blev uddelt ved Plastindustriens årsdag,