Stor anerkendelse til schweizisk producent af digitale skæresystemer

Stor anerkendelse til schweizisk producent af digitale skæresystemer

Kort før sommeren satte ind vandt Zünd Systemtechnik AG2023 Red Dot Award for produktdesign for sin nyligt lancerede Q 32-32 D cutter. Red Dot Design Award er en internationalt anerkendt pris for design af høj kvalitet. Den internationale jury reserverer dette eftertragtede kvalitetsstempel til produkter med enestående design.

Den nye Q-Line skæremaskine er resultatet af et helt nyt designkoncept baseret på en markant stil.

De præcist dimensionerede redskaber, let skrånende mod hinanden, definerer formen og skaber et afbalanceret look. Sidekabinetter indrammer det højtydende maskineri.

Avanceret teknologi såsom den fuldautomatiske værktøjsskifter adskiller den og er integrerede komponenter, der tilføjer fræserens dynamiske udseende.

Betjeningen og det nykonfigurerede kontrolpanel er ergonomisk og visuelt tiltalende.

Kombinationen af design og teknologi gør da også maskinen til den perfekte løsning til højautomatiseret og effektiv digital skæring til industrielle applikationer.

Den nye Q-Line med BHS180 blev præsenteret for offentligheden for første gang i april 2023. Som supplement til markedslanceringen har produktet nu vundet ros fra den internationale jury af eksperter til den årlige Red Dot Design Award.

De 43 uafhængige jurymedlemmer vurderer individuelt kriterier såsom graden af innovation, ergonomisk komfort, produktsilhuet, symbolsk og følelsesmæssig værdi, kvalitetsbevidsthed og et produkts miljømæssige egenskaber.

Zünd-skæreren Q 32-32 D har taget ydeevnen inden for digital skæring til nye højder. Udtrækkelige sikkerhedsglaspaneler og integrerede lysbarrierer sikrer maksimal sikkerhed, når de to stråler accelererer med op til 2g.

Ved sådanne produktionshastigheder sikrer den solide mineralstøbte base stabilitet og giver den største præcision ved skæring sammen med den nødvendige masse til at modvirke vibrationer.

Bjælkerne er lavet af kulfiberforstærket komposit, hvilket gør dem meget lette og stærke og giver dem et sofistikeret, high-end look.

Zünd Systemtechnik er glad for at have vundet prisen og er stolt over, at deres skæresystemer imponerede juryen med hensyn til både funktionalitet og design. De gør digital skæring endnu mere effektiv – og de ser flotte ud i processen.

-hawin

Zünd Skandinavien udstiller på årets HI Tech & Industry Scandinavia på stand J7338

7/8 2023
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives
  • Fødevarer kommer på græs

    Fødevarer kommer på græs

    maskiner ›Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Smag og farve fra udtrækket har hidtil skabt forhindringer, men det har forskere på AAU arbejdet på at gøre noget ved
  • Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    maskiner ›Forsøg med pilotanlæg vil fremskynde produktlanceringer, reducere investeringsrisikoen og hjælpe producenterne med at levere konkurrencedygtige fermenterede produkter af høj kvalitet
  • Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    maskiner ›Den danske miljøvirksomhed, Verdis, har fået til opgave at genanvende københavnernes bleer. På Kanalholmen 24 i Hvidovre opfører de derfor et nyt genbrugsanlæg, der skal sikre, at københavnernes brugte bleer bliver omdannet til genanvendelige materialer som bl.a. plast, cellulose og vand
  • Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    maskiner ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen
  • Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    maskiner ›En stor tablet, labelprinter og egen kraftig strømforsyning er NPTs nyeste bud på en mobil arbejdsstation til lagre og produktionsmiljøer. Løsningen hedder Newcastle NB Slim Cart og er kombineret med Zebras nye KC50 tablet
  • Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    maskiner ›Aldrig før i europæisk skillshistorie har der været så mange deltagere tilmeldt til en EuroSkills-konkurrence. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket, og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark
  • Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    maskiner ›Mettler-Toledo har annonceret en større opdatering af sin førende C31 StandardLine-checkvejer. Den indeholder en række nye muligheder, der giver større fleksibilitet, hurtigere implementering og forbedret overholdelse af fødevaresikkerheden