Sikre og grønne løsninger til den farmaceutiske industri

Sikre og grønne løsninger til den farmaceutiske industri

På messen ACHEMA 2024 præsenterer MULTIVAC en komplet linje til fremstilling af farmaceutiske kombipakker, et transportbånd og til fleksibel og sikker mærkning af farmaceutiske produkter. Desuden er der fokus på mere miljøvenlige emballagekoncepter

MULTIVACs komplette linje producerer farmaceutiske kombipakker med sprøjte, filter og hætteglas, hvor pakkerne er fremstillet af bæredygtig monofilm.

Hjertet i denne linje er den termoformende RX 4.0-emballeringsmaskine i GMP-design, som er er udstyret med et sikkerhedskabinet af glas for optimale produktions produktionsbetingelser.

En integreret SCARA-robot bruges til den præcise og automatiserede ilægning af de enkelte produkter. Før den øverste bane forsegles til den nederste bane, udskrives den inline med et flerfarvet design af en digital printer.

Visuel inspektion af printbilledet udføres derefter ved hjælp af et visuelt inspektionssystem. Varmefølsomme produkter beskyttes under pakkeprocessen af et afkølet produkt afskærmningsplade: Hvis maskinen stopper, placeres afskærmningspladen automatisk placeret mellem den varme svejseplade og produktet.

Når pakkeprocessen er afsluttet, adskiller en 6-akset robot pakkerne i pakkerne i gode og afviste pakker, og den placerer dem på forskellige transportbånd til videre forarbejdning.

Takket være det omfattende sensorsystem og den kontinuerlige procesovervågning procesovervågning tilbyder RX 4.0 termoformningsemballeringsmaskinen en høj grad af procespræcision og reproducerbarhed. De RFID-kodede matricer med permanent statusovervågning sikrer, at formatændringer udføres pålideligt, og at de ændrede forme placeres korrekt på maskinen. 

Fleksibel og sikker mærkning af farmaceutiske produkter
Transportbåndsetiketteringsmaskinerne i L 320-serien tilbyder et højt niveau af fleksibilitet og præcision ved mærkning af cylindriske produkter som f.eks. som f.eks. hætteglas, medicinske flasker og krukker.

Ved hjælp af princippet "Print, Apply & Verify"-princippet er de forskellige faser af print, etiketpåføring og verifikation integreret i én maskine, og de styres fra en enkelt kontrolterminal.

Etiketter kan påføres som wrap-around-etiketter eller på forsiden og bagsiden af produktet afhængigt af
anvendelse. Forseglingsetiketter kan også anvendes.

Produkterne transporteres transporteres på et modulopbygget plastbånd, hvor de kan stilles i kø, placeres og justeres meget præcist. Takket være en bred vifte af muligheder for produkthåndtering eller etiketudskrivning og -inspektion gør den modulære modulære konstruktion af etiketteringsmaskinen, at den kan tilpasses perfekt til de komplekse krav i den farmaceutiske sektor.

Fremtiden for farmaceutisk emballage er grøn
MULTIVAC vil på messen også udstille forskellige løsninger til en lang række inspektionsopgaver og en række emballagekoncepter, som kan bidrage til at spare på forbrugsmaterialer og ressourcer i emballageprocessen, og forbedre emballagens genanvendelighed.

-Bæredygtige emballageløsninger bliver stadig vigtigere for den farmaceutiske industri. siger Verena Vetter, produktchef for Medical & Pharma Solutions hos MULTIVAC.

Hun fortsætter:

For eksempel er vores maskiner designet på en sådan måde, at de kan køre en lang række emballagematerialer materialer med lethed. Herunder monofilm, som gør det muligt at genbruge genanvendes lettere. I samarbejde med vores kunder i Corporate Training & Innovation Center kan vi udvikle skræddersyede emballageløsninger og -koncepter, som giver både processikkerhed og miljømæssige fordele.

ACHEMA finder sted i Frankfurt am Main i Tyskland fra den 10. til den 14. juni.

-lipe

 

24/4 2024
  • 90.000 tons plastaffald til sortering

    90.000 tons plastaffald til sortering

    maskiner ›Fremover bliver langt mere plast håndteret på Resource Denmark, i stedet for at blive sendt til udlandet. Det kan blive startskuddet til en ny dansk genanvendelsesindustri og gøre Esbjerg til plastcentrum
  • Fødevarer, farma og kemi driver robotudviklingen

    Fødevarer, farma og kemi driver robotudviklingen

    maskiner ›Danmark fastholder sin status som et af de mest automatiserede lande i verden. Og nye brancher har overtaget fra den den traditionelle metalindustri viser de nyeste tal fra den internationale robotsammenslutning, IFR
  • Pallehåndteringen bliver elektrisk

    Pallehåndteringen bliver elektrisk

    maskiner ›Den danske specialist i pallemagasiner, Palomat lancerer nu en ny, 100 procent elektrisk løsning, som er et strategisk skridt ind i Industri 5.0
  • Mængden af reddet overskudsmad stiger

    Mængden af reddet overskudsmad stiger

    maskiner ›97 tons fødevarer - alene fra Dagrofa Foodservice - er i år uddelt af organisationen Stop Spild Lokalt til økonomisk pressede personer i hele landet. Det er 10 tons mere end sidste år
  • Mere hjælp til investeringer i produktion

    Mere hjælp til investeringer i produktion

    maskiner ›Virksomhedsguidens SMV-rettede vejledning får suppleret en ny digital indsats, som skal gøre det lettere og hurtigere for produktionsvirksomheder at etablere og udvide
  • Den lettere, den hurtigere og den helt ekstreme

    Den lettere, den hurtigere og den helt ekstreme

    maskiner ›Den danske specialist inden for bl.a. datafangst og stregkoder til industrien, NPT A/S har en helt ny og to opgraderede stregkodelæsere fra Zebra på hylderne
  • Langtrækkende plukkeassistent fra UR

    Langtrækkende plukkeassistent fra UR

    maskiner ›Universal Robots er med modellen UR8 Long klar med med en slankere og lettere men lige så robust udgave af sin populære UR20
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    maskiner ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag