Roterende papirrulleklemmer til alle størrelser og positioner

Roterende papirrulleklemmer til alle størrelser og positioner

stabau udvider sin portefølje af redskaber til at gribe, transportere og beskytte store papirruller. De nye klemmer har 180° roterende drev, som sammen med optimeret gribearmsgeometri, og gør dem egnet til brug på tværs af brancher f.eks. i papir- og emballageproduktion, i trykkerier eller til lastning af lastbiler mm.

Tyske stabau, det tidligere Schulte-Henke GmbH, udvider sin portefølje med en ny, vedligeholdelsesvenlig generation af papirrulleklemmer.

Redskabet har et 180° roterende drev, optimeret armgeometri, afrundede kontaktplader og endepositionsdæmpning til lodret opbevaring af rullerne. Alle hydrauliksystemer er let tilgængelige, så vedligeholdelse og reparationer kan udføres hurtigt.

Papirrulleklemmerne muliggør skånsom håndtering af både vandrette og lodrette papirruller, forklarer Stabau i pressematerialet:

- Det centrale element og den særlige fordel ved de nye klemmer fra stabau er det 180° drejelige drev, som sikrer, at lodrette ruller opbevares i en helt lige position. Sammen med den optimerede gribearmsgeometri muliggør rotationsdrevet præcis tilpasning til forskellige rullestørrelser og -positioner. Det gør det muligt at bruge klemmen på tværs af brancher, f.eks. i papir- og emballageproduktion, i trykkerier eller til lastning af lastbiler eller skibe.

Da kontaktpladerne er i direkte kontakt med de sarte papirprodukter, er det vigtigt, at de kan håndtere rullerne sikkert og skånsomt.

For at tilpasse kontakttrykket til belastningskravene, og forhindre, at rullerne glider, leverer stabau klemmerne som standard med en justerbar overtryksventil og afrundede støbte kontaktplader med en struktureret overflade.

Derudover opretholder endepositionsdæmpningen præcision og forsigtighed ved opbevaring af papirruller i lodret position. Forskellige belægninger, belastningskapaciteter og konfigurationsmuligheder er også tilgængelige for brugerdefinerede krav, for eksempel en delt lang arm til at gribe to ruller parallelt.

Papirrulleklemmerne også designet til at være særligt nemme at vedligeholde. Alle hydrauliske komponenter er let tilgængelige, hvilket forenkler vedligeholdelse og reparationer og minimerer nedetiden. Alle cylindre har også kontraventiler for at sikre de hydrauliske systemers driftssikkerhed.

- De fleksible konfigurationer i alle belastningsklasser giver vores kunder mulighed for at anvende klemmerne på mange forskellige måder, samtidig med at de yder maksimal beskyttelse af materialer, medarbejdere og køretøjer, fortæller Stephan Pantelmann, Domestic Sales Manager i stabau.

-lipe

28/3 2025
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    maskiner ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops
  • Tetra Pak har vundet international industripris

    Tetra Pak har vundet international industripris

    maskiner ›Automatiserings- og digitaliseringsplatformen "Tetra Pak® Factory OS™ har modtaget Microsoft Intelligent Manufacturing Award (MIMA) 2026 i kategorien Scale
  • Konica Minolta lancerer ny dekorationsmaskine

    Konica Minolta lancerer ny dekorationsmaskine

    maskiner ›JETvarnish 3D Web 400 er den nyeste generation af digitale rulle-til-rulle-trykmaskiner til dekorering af etiketter fra MGI Digital Technology
  • Sealed Air reducerer hulrummene

    Sealed Air reducerer hulrummene

    maskiner ›Virksomhedens nye system, I-Pack-Dual tilpasser to kasseformater med én og samme maskine for at reducere emballageaffald og optimere pladsudnyttelsen
  • Nyt anlæg øger genanvendelsen af problem-plast

    Nyt anlæg øger genanvendelsen af problem-plast

    maskiner ›Finske Neste har indviet, hvad der betegnes som verdens største opgraderingsanlæg til flydende plastaffald på sit raffinaderi i Porvoo
  • Føtex afprøver robot-medarbejdere

    Føtex afprøver robot-medarbejdere

    maskiner ›Oprydning, opfyldning af varer på hylderne og tjek af datomærkninger er nogle af de opgaver, en række humaniode HIVE-robotter skal udføre i flere af kædens supermarkeder de kommende år
  • Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    maskiner ›SEALPAC F6 tilhører en serie nydesignede termoformere, som inden for branchen betegnes som banebrydende. På Nemco Packaging Day blev den demonstreret på dansk jord
  • AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    maskiner ›Producenten HAVER & BOECKER demonstrerer fremtidens digitale værktøjer til emballering og logistikløsninger - bl.a. til bulkmaterialer