Rekordmange nyheder på hi 2017

Rekordmange nyheder på hi 2017

hi Tech & Industry Scandinavia byder fra 3.-5. oktober på 133 verdensnyheder blandt de 284 godkendte nyheder til hi Marks

Der bliver endnu en gang meget at glæde sig til, når hi messen fra 3.-5. oktober inviterer fagfolk indenfor i MCH Messecenter Herning til tre dage med industrien i fokus.

I 2015 bød udstillerne på 227 godkendte nyheder, men i år kan messens besøgende se frem til at gå på opdagelse blandt rekordmange nyheder, når hi-messen til oktober åbner dørene til 284 spændende nyheder – herunder 69 trestjernede nyheder, hvoraf de 41 er verdensnyheder.

- Vores nyhedskoncept hi MARKS giver værdifuld branding for udstillerne og deres nyheder, men samtidig er konceptet også med til at give et nyttigt overblik til de besøgende. Derfor er vi stolte over, at udstillerne endnu en gang har gjort sig umage for at kunne præsentere rekordmange nyheder på hi-messen og dermed løfte nyhedsniveauet for både udstillere og besøgende, siger Mona Jakobsen, projektchef i MCH Messecenter Herning, som arrangerer hi.

Fagligt dommerpanel

For at komme i betragtning til en placering i nyhedssystemet hi MARKS har alle udstillerne på den kommende hi-messe haft mulighed for at tilmelde deres nyheder til bedømmelse.

Nyhederne er først blevet opdelt indenfor kategorierne produkt, løsning eller proces, og herefter har et professionelt udvalg bestående af faglige branchefolk, rådgivere og specialister tildelt nyhederne en, to eller tre stjerner afhængig af innovationsværdien.

Tre stjerner tildeles kun produkter af særlig innovativ karakter. Verdensnyheder er nyheder, som ikke har været vist på internationale udstillinger eller messer før den 24. april i år.

De 284 godkendte nyheder kan opleves på hi Tech & Industry Scandinavia 3.-5. oktober samt ses i hi MARKS kataloget på hi’s hjemmeside.

-hawin

8/8 2017
  • Soniar vinder DIRA Teknologiprisen 2025

    Soniar vinder DIRA Teknologiprisen 2025

    maskiner ›Virksomheden har udviklet en ultralydssensor som alternativ til laserstyret robotnavigation. Juryen mener, den kan revolutionere måden robotter og automatiserede systemer opfatter og navigerer på, og som åbner døren for helt nye anvendelser langt ud over klassisk automation
  • Nemco præsenterer nyheder til fødevarebranchen

    Nemco præsenterer nyheder til fødevarebranchen

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til den nordiske fødevareindustri er sammen med kolleger fra hele branchen i øjeblikket samlet i Frankfurt til fødevaremessen, IFFA. Her kan kunderne allerede se to af de løsninger, Nemco fremover vil anbefale til fylde- og pakkeopgaver
  • Nyt, fuldautomatisk bigbag fyldesystem til High Care-industrien

    Nyt, fuldautomatisk bigbag fyldesystem til High Care-industrien

    maskiner ›PanPac Engineering A/S introducerer sit nye system til til fødevare- og mejeriindustrien. Løsningen har fokus på hygiejne, sikkerhed og effektivitet, og forener avanceret fyldeteknik med driftssikker automatisering
  •  Fem nominerede til Plastprisen 2025

    Fem nominerede til Plastprisen 2025

    maskiner ›GreenLine – BEWI, Peter Rosenkrands – PROPLAST, ReGlove, CirkEL og Sundolitt er med i slutspurten til Plastprisen, som Plastindustrien uddeler den 15. maj i København
  • Tysk startup vil revolutionere intralogistikken

    Tysk startup vil revolutionere intralogistikken

    maskiner ›Filics Unit er navnet på de autonome, samarbejdende truckgafler, som kan køre operere selv på snævre områder og reducere både plads- og personalebehovet på lageret og i produktionshallen. Opfindelsen er bl.a. nomineret til en IFOY-pris
  • Millimeterpræcis æggehåndtering

    Millimeterpræcis æggehåndtering

    maskiner ›Automationsvirksomheden RoboTool, har netop leveret et nyt avanceret anlæg til effektiv palletering af æg hos Danæg
  • Distributøraftale på plads i Spanien

    Distributøraftale på plads i Spanien

    maskiner ›Q-Interline har netop indgået en samarbejdsaftale med en ny distributør, Palex, i Spanien, hvilket åbner op for endnu flere muligheder og salgspotentiale i Sydeuropa.
  • Schubert opgraderer sin Care-platform

    Schubert opgraderer sin Care-platform

    maskiner ›I 2022 lancerede Gerhard Schubert sin egenudviklede Care-overvågningsløsning til eksempelvis emballeringsmaskiner og enklere procesoptimering. I år er løsningen så blevet opgraderet