ProdX-softwareopgradering kan øge produktsikkerheden

ProdX-softwareopgradering kan øge produktsikkerheden

Mettler-Toledo Product Inspection lancerer nu af ProdX 2.7, som den seneste opdatering af virksomhedens datastyringssoftware til fødevareproduktion. Den nye version leverer forbedret enhedsstyring, driftseffektivitet og forbedret dataindsigt for at optimere produktionslinjer og indsatser for bæredygtighed

ProdX- softwaren er udviklet til at spare producenter tid og penge ved at automatisere vigtige kvalitetskontrolprocesser.

Softwaren integreres problemfrit med produktinspektionsenheder som kontrolvejning, metaldetektering, røntgeninspektion og visuelle inspektionssystemer.

De vigtigste opdateringer
Den nye version indeholder vigtige forbedringer inden for rapportering, brugerstyring, enhedsintegration og driftsgennemsigtighed, hvilket gør det muligt for producenter at øge effektiviteten, reducere deres omkostninger og sikre et højt niveau af overensstemmelse og sikkerhed på tværs af produktionslinjer.
 
De vigtigste forbedringer i ProdX 2.7 omfatter:
Forbedrede dashboard- og overvågningsfunktioner: ProdX 2.7 introducerer nu diagrammer på dashboardet, der gør det nemmere for brugerne at overvåge enhedsstatusser og vigtige resultater i realtid.

Den brugervenlige grænseflade gør det muligt for producenter at overvåge flere baner på samme tid takket være statistik over flersporede kontrolvejere, der vises i et nyt tabelformat, som forbedrer synligheden.
 
Derudover omfatter den webbaserede skærm nu nye værdidiagrammer over "produktspild" og "individuelt", som giver mere detaljeret dataindsigt for både enkeltudstyrs- og produktionslinjevisninger.

Optimerede rapporteringsfunktioner
Et af de betydelige fremskridt, Mettler Toledo fremhæver hos ProdX 2.7 er den udvidede automatisering af rapporter.

Den nye version giver brugerne mulighed for at generere tilpassede rapporter med større fleksibilitet, og der er tilføjet en ny skabelon særligt til resultater af test af ydeevnen.

Softwaren omfatter også automatiske opsummeringsrapporter, der giver et enkelt overblik over, om love vedrørende fødevaresikkerhed er blevet overholdt, hvad enten det drejer sig om individuelle batches eller bredere produktionsserier.

Udvidet bruger- og adgangsstyring, er også blandt de vigtigste forbedringer, skriver Mettler Toledo i pressematerialet:

- Et af højdepunkterne i den nye opdatering til ProdX er øget gennemsigtighed. Softwaren registrerer alle brugerhændelser, herunder gennemførte og mislykkede loginforsøg, ændringer af adgangsrettigheder og profilændringer.

Dette øgedeniveau af sporbarhed styrker ikke kun datasikkerheden, men forenkler også overholdelse af revisionsprocesser, lyder det fra virksomheden.

-lipe

21/10 2024
  • Robotbrag bliver del af Week of Robotics

    Robotbrag bliver del af Week of Robotics

    maskiner › Under den fælles titel går det traditionelle ROBOTBRAG til næste år sammen med konferencen NextGen Robotics LIVE i et tre dage langt, internationalt robotarrangement på Fyn
  • Lukkesystem bliver kompatibelt med genbrugspapir

    Lukkesystem bliver kompatibelt med genbrugspapir

    maskiner ›Maskinproducenten Schuberts 'Dotlock' teknologi, hvor emballager og låg kan samles uden klæbemidler, er anvendt med Koehler Papers genbrugspapir i vellykket pilotprojekt
  • Danske Scape strømliner produktion i Kina

    Danske Scape strømliner produktion i Kina

    maskiner ›Den højtteknologiske, kinesiske virksomhed, SENEX har med SCAPE's 3D Vision-Guided Robotics opnået en fejlfri, fleksibel og fuldautomatisk produktion af sine differenstryksensorer
  • Kongsberg lancerer halvautomatisk Smart Material Handler

    Kongsberg lancerer halvautomatisk Smart Material Handler

    maskiner ›I den modulære skæremaskine kan operatøren lægge nye materialer på, mens skæremaskinen stadig bearbejder det forrige ark. Det halverer behovet for arbejdskraft
  • To To-i-en'ere fra nye samarbejdspartnere

    To To-i-en'ere fra nye samarbejdspartnere

    maskiner ›Specialisten i emballering og automatisering, MULTIVAC og Provisur, som leverer udstyr til fødevareforarbejdning har slået sig sammen og præsenterer to fuldautomatiske løsninger
  • Scape Open Day

    Scape Open Day

    maskiner ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  • Fokus på teknologisk udvikling og samarbejde

    Fokus på teknologisk udvikling og samarbejde

    maskiner ›Teknologisk Institut og flere industrivirksomheder var samlet hos Unimec til faglig dialog om bin picking og fremtidens automatiseringsløsninger
  • HI messen samlede atter industrien

    HI messen samlede atter industrien

    maskiner ›Innovative løsninger, nytænkende produkter og aktiviteter der gav stof til eftertanke var i centrum på HI-messen, der samlede industrien til tre udbytterige dage