Nyt kombineret checkvejnings- og serialiseringssystem til lægemiddel- og kosmetikindustrien

Nyt kombineret checkvejnings- og serialiseringssystem til lægemiddel- og kosmetikindustrien

Det kompakte system CT33 byder på integration af Track & Trace og checkvejning med henblik på kvalitetskontrol og beskyttelse af varemærker i et enkelt system, som er ideelt til små til mellemstore producenter af lægemidler og kosmetik

Mettler-Toledo Product Inspection har lanceret en ny kombineret løsning til Track & Trace og checkvejning rettet mod små og mellemstore producenter i lægemiddel- og kosmetikindustrierne.

Systemet Mettler-Toledo CT33 giver operatører adgang til dyb integration mellem Mark & Verify-funktioner, serialisering og præcis vejning, hvilket hjælper dem med at sikre overensstemmelse med de givne krav, bedre beskyttelse af varemærket, kvalitetskontrol og sporbarhed gennem forsyningskæden.  

Virksomheder kan benytte CT33 til serialisering af individuelle æsker og dermed styrke gennemsigtigheden i forsyningskæden, hvilket hjælper producenter af lægemidler og kosmetik med at beskytte deres varemærker mod det alvorlige problem med forfalskede produkter.

De serialiserede æsker føres ind i checkvægten, hvor præcisionsvejning baseret på FlashCell EMFR-teknologien gør det muligt at udføre fuldstændighedskontrol og derved sikre, at alle produktkomponenter, herunder indlægssedler, er til stede.  

CT33 er opbygget omkring det modulære stel fra Mettler-Toledos C-serie. Det betyder, at kunderne kan vælge mellem en lang række konfigurationer, herunder med varmeoverførelsesprintere og smartkameraer, afhængigt af den anvendelse, systemet konstrueres til.

Stellet fra C-serien er også nemt at rengøre. Operatørerne kan interagere med såvel checkvejnings- som Track & Trace-softwaren via et enkelt HMI.

De to funktionaliteter er blevet integreret for at gøre systemet mere brugervenligt, og alarmer og notifikationer vedrørende auditsporet er samlet ét sted, ligesom de fleste indstillinger er tilgængelige via Track & trace-softwaren.

Den integrerede hardware er også til gavn for kunderne, som får adgang til to forskellige produktinspektionsteknologier i et enkelt, kompakt system. 

Forbedret produktivitet
En helt ny funktion i CT33 er håndteringsenheden til tværgående justering, som letter produktskift. Enheden sørger for, at æsker fra opstrøms forarbejdningsmaskiner placeres korrekt på transportbåndet med henblik på mærkning, verifikation og efterfølgende præcisionsvejning.

CT33-systemets evne til automatisk at annullere frasorterede produkter forbedrer produktiviteten og brugervenligheden yderligere.

Det indebærer, at æsker, der passerer systemets serialiseringsfase, men derefter frasorteres af checkvægten, ikke behøver at blive scannet manuelt af operatøren for at registrere det frasorterede produkts serienummer. Takket være den forbedrede produktsporing registreres denne information automatisk.

CT33-systemets præcise størrelse afhænger af konfigurationen, men systemet vil have en længde på op til ca. 1,5 meter.

Det kan behandle æsker med en højde, bredde og længde på op til 200 mm, med mindstemålene 10 mm × 45 mm × 25 mm (højde × bredde × længde) og med en maksimal vægt på 600 gram.

Det højeste gennemløb er 300 artikler i minuttet, og transportørens højeste hastighed er 60 meter i minuttet. 

- Vi ved, at serialisering og kvalitetskontrol er vigtige aspekter for alle virksomheder i lægemiddel- og kosmetikbrancherne, udtaler Marco Pelka, Head of Market Management hos Mettler-Toledo PCE.

- For små og mellemstore producenter er det afgørende, at de kan gøre brug af produktive, men samtidig omkostningseffektive inspektionsløsninger, der giver dem disse fordele. Og det er med præcis dette formål for øje, at Mettler-Toledo har udviklet CT33-systemet: sporbarhed, kvalitetskontrol og produktivitet integreret i ét kompakt system, som det er nemt at finde plads til på produktionslinjen.

-hawin

26/10 2022
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives
  • Fødevarer kommer på græs

    Fødevarer kommer på græs

    maskiner ›Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Smag og farve fra udtrækket har hidtil skabt forhindringer, men det har forskere på AAU arbejdet på at gøre noget ved
  • Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    maskiner ›Forsøg med pilotanlæg vil fremskynde produktlanceringer, reducere investeringsrisikoen og hjælpe producenterne med at levere konkurrencedygtige fermenterede produkter af høj kvalitet
  • Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    maskiner ›Den danske miljøvirksomhed, Verdis, har fået til opgave at genanvende københavnernes bleer. På Kanalholmen 24 i Hvidovre opfører de derfor et nyt genbrugsanlæg, der skal sikre, at københavnernes brugte bleer bliver omdannet til genanvendelige materialer som bl.a. plast, cellulose og vand
  • Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    maskiner ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen
  • Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    maskiner ›En stor tablet, labelprinter og egen kraftig strømforsyning er NPTs nyeste bud på en mobil arbejdsstation til lagre og produktionsmiljøer. Løsningen hedder Newcastle NB Slim Cart og er kombineret med Zebras nye KC50 tablet
  • Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    maskiner ›Aldrig før i europæisk skillshistorie har der været så mange deltagere tilmeldt til en EuroSkills-konkurrence. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket, og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark
  • Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    maskiner ›Mettler-Toledo har annonceret en større opdatering af sin førende C31 StandardLine-checkvejer. Den indeholder en række nye muligheder, der giver større fleksibilitet, hurtigere implementering og forbedret overholdelse af fødevaresikkerheden