Nyt igus online værktøj til polymercoating

Nyt igus online værktøj til polymercoating

Med et tryk på en tast kan brugere af funktionelle overfladecoatings til produktion af f.eks. fødevarer eller under særligt høje temperaturer nu opnå større slidstyrke og dermed længere levetid. Virksomheden igus' iglidur coating-designer vil gøre det nemmere at vælge den rigtige coating

Det stadigt voksende udvalg af igus konfigurations- og levetidsberegningsværktøjer har til formål at gøre valget af den rigtige - og mest økonomiske - løsning så let som muligt.

Den seneste tilføjelse er iglidur coating designer, som lanceres i Tyskland. Værktøjet hjælper brugerne med at få deres individuelle komponent coated i tre enkle trin. Først indlæses en CAD model i onlineværktøjet (filformaterne .stp, .step eller .stl understøttes).

Derefter vælges coatingmaterialet fra seks forskellige iglidur coatingpulvere, der kan sammenlignes direkte i værktøjet. Til sidst specificeres lagtykkelse - og værktøjet klarer resten automatisk, herunder beregning af pris og leveringstid.

Endelig komponentudseende efter coating vises også med det samme. Brugeren kan downloade det tilknyttede datablad ved at klikke på det. I det sidste trin kan brugeren forespørge indkøbskurven, videresende den til den ansvarlige indkøber eller andre parter, der er involveret i design- eller indkøbsprocessen eller bestille med det samme.

Enkel, holdbar og velegnet til en lang række applikationer
Som alle iglidur materialer er coatingmaterialerne tribolologisk optimeret og tilbyder derfor høje friktions- og slidværdier.

Metalliske overflader er beskyttet mod slid fra andre friktionspartnere og mod ridser - uden yderligere komponenter. Dette reducerer applikationskompleksiteten. iglidur coatingpulveret kan påføres næsten enhver overflade, hvilket betyder, at de løser slidproblemer på steder, hvor konventionelle glidelejer ikke kan installeres på grund af underskæringer eller begrænset installationsplads.

De kan bruges på ventiler, hængsler og styreplader. De seks tilgængelige coatingpulvere er velegnede til en lang række anvendelser, for eksempel i kombination med høje temperaturer eller i fødevaresektoren. Det særlige er, at ingen af iglidur coatingmaterialerne kræver yderligere smøring. Integrerede faste smøremidler sikrer altid den lavest mulige friktion.

-iglidur belægningen fungerer som et slidlag, der optimalt beskytter kundekomponenter, og forlænger applikationernes levetid betydeligt, siger Marc Trenkler, produktchef for iglidur coating hos igus, og fortsætter:

-Test i vores interne laboratorium viser, at vores polymercoatinger er op til ti gange så slidstærke som PTFE coatinger.

-lipe

3/8 2023
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    maskiner ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag
  • Nyt dansk-spansk samarbejde

    Nyt dansk-spansk samarbejde

    maskiner ›Nordpack Industriservice ved F. Overgaard – Nordpack.dk - har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed Tech M Group. Partnerne udstiller på HI Tech & Industry 2025
  • Næste generations elektroniske trykafbryder

    Næste generations elektroniske trykafbryder

    maskiner ›Parker Hannifin lancerer SCPSDI der er udviklet til permanent seriebrug i f.eks. industrielt produktionsudstyr, tunge maskiner, elproduktion og transport
  • Klinisk center godkendt til fremstilling og import

    Klinisk center godkendt til fremstilling og import

    maskiner ›KLIFO, som leverer end-to-end emballerings- og distributionsservices bl.a. kliniske forsøg i medicinal- og biotekindustrien, har fået Lægemiddelstyrelsens godkendelse sin nye 6.500 m2 lagerfacilitet i Brøndby
  • Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    maskiner ›Som en del af HI-messen lægger Technomania arm med nogle af tidens store teknologiske udfordringer fra AI og digitalisering til cybersikkerhed og kritisk infrastruktur
  • Stor opbakning til årets HI-messe

    Stor opbakning til årets HI-messe

    maskiner ›Godt 620 udstillere har indtil videre meldt deres ankomst til Danmarks største industrimesse, som om seks uger åbner dørene med konkurrencer, konferencer og udstillinger i Herning. I år med elektronikmessen EOT som en del af arrangementet
  • Sick præsenterer ny generation af absolut-incodere

    Sick præsenterer ny generation af absolut-incodere

    maskiner ›ANS/ANM58 PROFINET er designet til, at maskiner og anlæg til maskinkonstruktion, emballage-, lager- og transportteknik bl.a. får mere præcis styring og bliver nemmere at vedligeholde
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives