Nyt igus online værktøj til polymercoating

Nyt igus online værktøj til polymercoating

Med et tryk på en tast kan brugere af funktionelle overfladecoatings til produktion af f.eks. fødevarer eller under særligt høje temperaturer nu opnå større slidstyrke og dermed længere levetid. Virksomheden igus' iglidur coating-designer vil gøre det nemmere at vælge den rigtige coating

Det stadigt voksende udvalg af igus konfigurations- og levetidsberegningsværktøjer har til formål at gøre valget af den rigtige - og mest økonomiske - løsning så let som muligt.

Den seneste tilføjelse er iglidur coating designer, som lanceres i Tyskland. Værktøjet hjælper brugerne med at få deres individuelle komponent coated i tre enkle trin. Først indlæses en CAD model i onlineværktøjet (filformaterne .stp, .step eller .stl understøttes).

Derefter vælges coatingmaterialet fra seks forskellige iglidur coatingpulvere, der kan sammenlignes direkte i værktøjet. Til sidst specificeres lagtykkelse - og værktøjet klarer resten automatisk, herunder beregning af pris og leveringstid.

Endelig komponentudseende efter coating vises også med det samme. Brugeren kan downloade det tilknyttede datablad ved at klikke på det. I det sidste trin kan brugeren forespørge indkøbskurven, videresende den til den ansvarlige indkøber eller andre parter, der er involveret i design- eller indkøbsprocessen eller bestille med det samme.

Enkel, holdbar og velegnet til en lang række applikationer
Som alle iglidur materialer er coatingmaterialerne tribolologisk optimeret og tilbyder derfor høje friktions- og slidværdier.

Metalliske overflader er beskyttet mod slid fra andre friktionspartnere og mod ridser - uden yderligere komponenter. Dette reducerer applikationskompleksiteten. iglidur coatingpulveret kan påføres næsten enhver overflade, hvilket betyder, at de løser slidproblemer på steder, hvor konventionelle glidelejer ikke kan installeres på grund af underskæringer eller begrænset installationsplads.

De kan bruges på ventiler, hængsler og styreplader. De seks tilgængelige coatingpulvere er velegnede til en lang række anvendelser, for eksempel i kombination med høje temperaturer eller i fødevaresektoren. Det særlige er, at ingen af iglidur coatingmaterialerne kræver yderligere smøring. Integrerede faste smøremidler sikrer altid den lavest mulige friktion.

-iglidur belægningen fungerer som et slidlag, der optimalt beskytter kundekomponenter, og forlænger applikationernes levetid betydeligt, siger Marc Trenkler, produktchef for iglidur coating hos igus, og fortsætter:

-Test i vores interne laboratorium viser, at vores polymercoatinger er op til ti gange så slidstærke som PTFE coatinger.

-lipe

3/8 2023
  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    maskiner ›Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri
  • Robotvirksomhed er gået konkurs

    Robotvirksomhed er gået konkurs

    maskiner ›Kort før nytår indgav den Odensebaserede robotvirksomhed, Scape Technologies konkursbegæring ved Skifteretten i Odense
  • Spansk gennembrud for Q-Interline

    Spansk gennembrud for Q-Interline

    maskiner ›Q-Interline har landet sin første ordre på det spanske mejerimarked. Ordren på DairyQuant GO mælkeanalysator til mejeriet, Calidad Pascual markerer en vigtig og strategisk landvinding for virksomhedens teknologi på det spanske marked
  • Zünd skærer for til nyt domicil

    Zünd skærer for til nyt domicil

    maskiner ›Zünd Skandinavien og Robotfactory har officielt taget det første spadestik til deres kommende domicil i Hørning, Danmark
  • Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    maskiner ›Ny rapport fra Teknologisk Institut afdækker, at knap to ud af tre SMV-produktionsvirksomheder er AI-afventende på fabriksgulvet. Det er mangel på viden og ikke teknologierne, der er den største barriere for at indfri potentialet
  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til fødevareindustrien, Nemco lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked
  • Når kopien overgår originalen

    Når kopien overgår originalen

    maskiner ›Tetra Pak tager digitale tvillinger og AI i brug i ny produktionsløsning til producenter i fødevareindustrien
  • Dansk milepæl i Taiwan

    Dansk milepæl i Taiwan

    maskiner ›Nilpeter anser det som en milepæl, at man har solgt sin første trykmaskine i Taiwan. FA-17 10-farve er installeret hos Wan Long Printing, der producerer etiketter og emballage