Ny løsning til pluk af alle størrelser

Ny løsning til pluk af alle størrelser

Siemens, Universal Robots og Zivid har sammen udviklet en logistikløsning der strømliner lagerautomatiseringen og løser vedvarende udfordringer ved intralogistiske "fulfillmentopgaver". Løsningen er i fuld gang med at blive præsenteret på messer og ved forskellige arrangementer

De tre parter har bidraget med den nyeste teknologi inden for deres ekspertiser:

Siemens' SIMATIC Robot Pick AI, en fortrænet, deep learning-baseret vision-software, der gør det muligt for robotter at udføre opgaver, der tidligere var begrænset til manuel indgriben.

- Universal Robots' UR20, der med sin udvidede rækkevidde og kompakte design, muliggør automatisering af applikationer, som kræver løft af tunge genstande over længere afstande, samtidig med at UR's sikkerhedsstandarder opretholdes (løsningen fungerer problemfrit på tværs af hele UR cobot-familien).

- Zivids innovative 2+ M130-kamera er den første 3D-sensor, der kan tage billeder af alt, inklusive gennemsigtige og gennemskinnelige genstande, hvilket udvider tilgængeligheden og plukkeevnen for e-handels- og fulfillment-applikationer.

Pluk af produkter i alle størrelser, former mv.
-Partnerskabet repræsenterer et betydeligt skridt fremad for måden, hvorpå vi løser komplekse udfordringer i logistik- og e-handelssektoren, fortæller de tre virksomheder i en meddelelse.

Moderne fulfillment-centre er kendetegnet ved automatiseret transport af store mængder og varianter af lagerbeholdningsenheder (stock-keeping units, SKUs). Den nye løsning er derfor designet til at sikre en pålidelig og sikker løsning til plukning af varer, uanset deres form, størrelse, opacitet eller gennemsigtighed.

-Ved at kombinere vores 3D vision-løsning med Siemens og UR, opnår vi en solid løsning, der imødekommer de konstant foranderlige behov inden for logistik- og e-handelssektoren, siger Amy Landau, Product Marketing Engineer hos Zivid, og fortsætter:

-Vores samarbejde skaber nye muligheder inden for automatisering af ordreplukning, som kan udbredes og gøres tilgængelig for alle.

Ignacio Moreno, som er Business Development Manager hos Siemens, udtaler:

-Vi ser frem til, i samarbejde med Universal Robots og Zivid, at introducere denne banebrydende løsning til at løse intra-logistiske opgaver Ved hjælp af avanceret visionteknologi og de førende kollaborative robotter i industrien, er SIMATIC Robot Pick AI i stand til at udføre plukningsopgaver i alle slags miljøer.

-Der er et stort potentiale samt en betydelig efterspørgsel efter automatisering i fulfillment-centre og e-handelsbranchen. Ved at samarbejde med de bedste udbydere af vision-, robot- og detektionssoftware, får vores kunder en brugervenlig og integreret løsning, siger Daniel Friedman, Global Director, Strategic Partnerships hos Universal Robots, og han tilføjer:

-Samarbejdet med Siemens og Zivid understreger ønsket om at forene vores robotplatform med AI-teknologier og markerer samtidig vores dedikation til at levere automatisering til alle, overalt.


De seneste uger er løsningen blevet demonstreret på flere messer i både Europa og Nordamerika, og i den kommende tid bliver den vist på Hannover Messen den 22.-26. april og på Automate i Chicago den 6.-9. maj.

-lipe

10/4 2024
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    maskiner ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops
  • Tetra Pak har vundet international industripris

    Tetra Pak har vundet international industripris

    maskiner ›Automatiserings- og digitaliseringsplatformen "Tetra Pak® Factory OS™ har modtaget Microsoft Intelligent Manufacturing Award (MIMA) 2026 i kategorien Scale
  • Konica Minolta lancerer ny dekorationsmaskine

    Konica Minolta lancerer ny dekorationsmaskine

    maskiner ›JETvarnish 3D Web 400 er den nyeste generation af digitale rulle-til-rulle-trykmaskiner til dekorering af etiketter fra MGI Digital Technology
  • Sealed Air reducerer hulrummene

    Sealed Air reducerer hulrummene

    maskiner ›Virksomhedens nye system, I-Pack-Dual tilpasser to kasseformater med én og samme maskine for at reducere emballageaffald og optimere pladsudnyttelsen
  • Nyt anlæg øger genanvendelsen af problem-plast

    Nyt anlæg øger genanvendelsen af problem-plast

    maskiner ›Finske Neste har indviet, hvad der betegnes som verdens største opgraderingsanlæg til flydende plastaffald på sit raffinaderi i Porvoo
  • Føtex afprøver robot-medarbejdere

    Føtex afprøver robot-medarbejdere

    maskiner ›Oprydning, opfyldning af varer på hylderne og tjek af datomærkninger er nogle af de opgaver, en række humaniode HIVE-robotter skal udføre i flere af kædens supermarkeder de kommende år
  • Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    maskiner ›SEALPAC F6 tilhører en serie nydesignede termoformere, som inden for branchen betegnes som banebrydende. På Nemco Packaging Day blev den demonstreret på dansk jord
  • AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    maskiner ›Producenten HAVER & BOECKER demonstrerer fremtidens digitale værktøjer til emballering og logistikløsninger - bl.a. til bulkmaterialer