Ny funktion halverer billedbehovet i kamerainspektionAnomaly Detection, der f.eks. er velegnet til kontrol og klassifikation af organiske emner, bliver både integreret og trænet direkte i kameraet og behøver derfor ikke noget eksternt it-netværk.

Ny funktion halverer billedbehovet i kamerainspektion

Med ’Deep Learning-metoden anomaly detection’ forenkler SICK A/S brugen af visionskamera. Teknologien kan lære kameraet alene at opdage varianter af 'gode emner' uden at skulle definere fejltyper

Sensor- og visions-teknologivirksomheden SICK A/S har taget et stort skridt mod lettere anvendelse af maskin-vision i den typer opgaver, som ellers typisk har krævet både regelbaserede inspektionsteknik og menneskelig medvirken for at sikre, at der ikke er uvelkomne objekter i et industriprodukt.

Den tyske division af Sick har udviklet og implementeret softwareløsninger til alle sine smartkameraer i InspectorP6xx serien, som, ud over at foretage den klassiske sortering af emner ud fra klassificering, nu har adgang til kunstig intelligens, også kaldet Deep-/Machine-Learning.

Algoritmer agerer som menneskelig hjerne
Løsningen er baseret på såkaldt neurale netværk, der er inspireret af biologiske hjerne-neuroner, og derfor kan efterligne den menneskelige måde at se, opfatte og tage beslutninger på.

Softwaren er funderet i SICKS eget App-system, som tillader brugeren enten at udvikle egne applikationer eller blot anvende de færdige apps, som SICK tilbyder, og som ikke kræver viden om hverken visionsteknolgi eller programmerig og kan sammenlignes med brugeroplevelsen, man kender fra smartphones.

Teknologien med kunstig intelligens er ny en del af alle SICK-kameraer i Inspector P-serien.

Den nye funktion i appens software kaldes 'Intelligent Inspection'. Den er udbygget med algoritmer for at kunne arbejde med en type neurale netværk - anomaly detection - der evner at se, observere og reagere, når varierende typer objekter fra en på forhånd defineret kvalitetsnorm viser sig i en produktion af f.eks. fødevarer.

Anomaly detection-algoritmerne har den fordel, at et netværk kan trænes direkte på kameraet, og at de kun har behov for at 'lære', hvordan forskellige varianter af 'gode' emner ser ud.

Dermed behøver man ikke definere diverse fejl-objekter for kameraet, og det halverer antallet af nødvendige billeder. Samtidigt gør det hele inspektionsarbejdet hurtigere og mere fleksibelt, da teknologien er indlejret direkte i SICKS kompakte, industrielle smartkameraer.

Derfor er kundevirksomhederne ikke længere afhængige af de traditionelle og ofte komplicerede og omkostningsfulde, cloudbaserede PC-løsninger under inspektionsopgaverne i produktionen.

-lipe

 

 

 

 

 

19/12 2022
  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til fødevareindustrien, Nemco lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked
  • Når kopien overgår originalen

    Når kopien overgår originalen

    maskiner ›Tetra Pak tager digitale tvillinger og AI i brug i ny produktionsløsning til producenter i fødevareindustrien
  • Dansk milepæl i Taiwan

    Dansk milepæl i Taiwan

    maskiner ›Nilpeter anser det som en milepæl, at man har solgt sin første trykmaskine i Taiwan. FA-17 10-farve er installeret hos Wan Long Printing, der producerer etiketter og emballage
  • Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    maskiner ›Tøjmærket Hummel har suppleret sit i forvejen højt automatiserede AutoStore-lager i Padborg med RightPick-robotter og øget såvel hastighed som pålidelighed i driften
  • Millionsatsning på ny robotviden

    Millionsatsning på ny robotviden

    maskiner ›Automatiseret håndtering af fødevarer med hidtil uset præcision er en ambitionerne med Teknologisk Institut resultatkontrakt "Robotics & AI", som forventes at få betydning for over 500 danske virksomheder
  • Insektfabrik er gået konkurs

    Insektfabrik er gået konkurs

    maskiner ›Den knap to år gamle, midtjyske ENORM Biofactory, som bl.a. samarbejdede med Sealing System under BILA Group, er erklæret konkurs
  • Scan og spis

    Scan og spis

    maskiner ›I Bilkavarehuset i Tilst kan kunderne nu scanne avokadoer, før de bliver lagt i i kurven. Den hollandske teknologi skal forhindre fejlkøb og ødelagte frugter, og testen skal vise, om den skal udbredes til de øvrige kæder
  •  Geekplus lancerer fuldt automatiseret plukkeløsning

    Geekplus lancerer fuldt automatiseret plukkeløsning

    maskiner ›Den nye Robot Arm Picking Station markerer ifølge specialisten inden for lagerrobotter en milepæl i arbejdet mod at opnå helt ubemandet lagerlogistik