Nilpeter FA-17 nummer to til Primoreels
Primoreels' CEO, Henrik Sahlberg, med Nilpeters Allan Pedersen under fabriksindkøringstesten af den nye FA-17.

Nilpeter FA-17 nummer to til Primoreels

Den danske producent af låg til mejeriprodukter, Primoreels, er et godt bekendtskab hos Nilpeter efter at have erhvervet en 9-farve FA-17 i 2018. Trykmaskinen blev imidlertid beskadiget, da en omfattende brand ramte en stor del af Primoreels produktion i september 2020. Nu har producenten købt en ny FA-17

Via hårdt arbejde og beslutsomhed og hjælp fra tætte samarbejdspartnere og leverandører er virksomheden nu tilbage for fuld kraft og har investeret i en ny FA-17.

Under genåbningen af virksomheden købte Primoreels endvidere en renoveret Nilpeter FA-2500 for at komme i gang med produktionen så hurtigt som muligt efter branden.

Beredskabsplanen fungerede optimalt

- Når hele ens fabrik med produktionsudstyr, lager og udviklingsprojekter brænder ned til grunden, føles det som om tæppet bliver trukket væk under en, fortæller Henrik Sahlberg, administrerende direktør, Primoreels.

Som han kommer ind på blev virksomhedens beredskabsplan imidlertid sat i gang  med fuld kraft på branddagen. Afdækning af brugbare konverterings- og trykmaskiner på markedet blev påbegyndt, ekstra lager af råvarer blev udleveret, og flere forskellige tryksamarbejdspartnere blev straks aktiveret med henblik på forberedelse af klichéer og konverteringsværktøjer.

- Beredskabsplanen blev fulgt til punkt og prikke, hvilket betød, at alle der blev produceret for alle Primoreels’ kunder . Ikke en eneste oplevede produktionsstop på grund af branden. Det er en bemærkelsesværdig indsats, og noget vi kan være stolte af, forklarer Henrik Sahlberg.

Hjælper i en nødsituation

- Det var klart, at det var en ulykkelig situation med branden, men vi er glade for, at vi var i stand til at hjælpe Primoreels i en nødsituation sammen med vores branchepartnere og sikre, at de kunne opretholde produktionen under ombygningen. Vi er meget glade for at fortsætte partnerskabet og forventer da også, at der sker store ting nu, da Primoreels er 100% genetableret, siger Jesper Jørgensen, global salgschef, Nilpeter.

Nilpeter FA-17 er bygget op omkring den moderne trykoperatør, som med en intuitiv brugergrænseflade og fuld mobil trykkontrol giver maksimal stabilitet, den strammeste registertolerance og fremragende trykresultater på flere forskellige substrater; alle normale selvklæbende materialer, herunder fleksible emballagefilm, polymerfilm, metalliske film og papir.

FA-17 omfatter Nilpeters nemt monterbare sleeves, som giver reducerede opsætningstider, let håndtering, øgede produktionshastigheder, højere trykkvalitet, imponerende holdbarhed, og en lavere pris pr. etiket.

-hawin

 

 

 

16/8 2021
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives
  • Fødevarer kommer på græs

    Fødevarer kommer på græs

    maskiner ›Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Smag og farve fra udtrækket har hidtil skabt forhindringer, men det har forskere på AAU arbejdet på at gøre noget ved
  • Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    maskiner ›Forsøg med pilotanlæg vil fremskynde produktlanceringer, reducere investeringsrisikoen og hjælpe producenterne med at levere konkurrencedygtige fermenterede produkter af høj kvalitet
  • Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    maskiner ›Den danske miljøvirksomhed, Verdis, har fået til opgave at genanvende københavnernes bleer. På Kanalholmen 24 i Hvidovre opfører de derfor et nyt genbrugsanlæg, der skal sikre, at københavnernes brugte bleer bliver omdannet til genanvendelige materialer som bl.a. plast, cellulose og vand
  • Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    maskiner ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen
  • Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    maskiner ›En stor tablet, labelprinter og egen kraftig strømforsyning er NPTs nyeste bud på en mobil arbejdsstation til lagre og produktionsmiljøer. Løsningen hedder Newcastle NB Slim Cart og er kombineret med Zebras nye KC50 tablet
  • Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    maskiner ›Aldrig før i europæisk skillshistorie har der været så mange deltagere tilmeldt til en EuroSkills-konkurrence. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket, og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark
  • Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    maskiner ›Mettler-Toledo har annonceret en større opdatering af sin førende C31 StandardLine-checkvejer. Den indeholder en række nye muligheder, der giver større fleksibilitet, hurtigere implementering og forbedret overholdelse af fødevaresikkerheden