Ni maskiner på standenGrafiske Maskinfabrik udstiller blandt andet DC350Flex+ Wine-serien på sin stand på Labelexpo Europe 2023.

Ni maskiner på standen

Grafisk Maskinfabrik er klar til Labelexpo Europe 2023. Med sig har de ni maskiner, som bliver udstillet på standen

Den internationalt anerkendte danske producent af trykmaskiner udstiller blandt andet DC350Flex+ Wine-serien, som er særlig bemærkelsesværdig på grund sine egenskaber med henblik på foil og embossing, og sine effektfulde screen-farver og flexo-lak-effekter.

Med 130 meter i minuttet ved roterende stansning (80 meter i minuttet ved semi-roterende) og et 50-ton ’hot stamping-modul’ er DC350Flex+-serien egnet til skræddersyede applikationer og kan fungere enten som stand-alone eller in-line med en digital trykmaskine.

GM viser også den nye kompakte HF350 Hot Foil-maskine, som skaber omkostningseffektive løsninger ved at tilføje prægnings- og folieringseffekter.

DC350Mini Compact labelfinisher viser, hvordan man reducerer spild og maksimerer produktiviteten, mens den ultrakompakte DC350Nano nok vil imponere med sin kraft, hastighed og fleksibilitet.

De besøgende på Grafisk Maskinfabriks stand får også mulighed for at se SR350 slitter-inspektionsoprulleren, som sørger for højhastighedsopskæring, LR250+ inspektionsoprulleren, som kan konfigureres til pharma-etiketter og endda omdannes til en mini-inkjet digital presse.

CC160S halvautomatisk ’core cutter’ og CS350 højhastighedsskæreren fuldender billedet af løsninger, som Grafisk Maskinfabrik viser på messen i Bruxelles.

-hawin

29/8 2023
  • Zünd skærer for til nyt domicil

    Zünd skærer for til nyt domicil

    maskiner ›Zünd Skandinavien og Robotfactory har officielt taget det første spadestik til deres kommende domicil i Hørning, Danmark
  • Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    maskiner ›Ny rapport fra Teknologisk Institut afdækker, at knap to ud af tre SMV-produktionsvirksomheder er AI-afventende på fabriksgulvet. Det er mangel på viden og ikke teknologierne, der er den største barriere for at indfri potentialet
  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til fødevareindustrien, Nemco lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked
  • Når kopien overgår originalen

    Når kopien overgår originalen

    maskiner ›Tetra Pak tager digitale tvillinger og AI i brug i ny produktionsløsning til producenter i fødevareindustrien
  • Dansk milepæl i Taiwan

    Dansk milepæl i Taiwan

    maskiner ›Nilpeter anser det som en milepæl, at man har solgt sin første trykmaskine i Taiwan. FA-17 10-farve er installeret hos Wan Long Printing, der producerer etiketter og emballage
  • Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    Fremtidssikret ordreafvikling med AI-drevet plukteknologi

    maskiner ›Tøjmærket Hummel har suppleret sit i forvejen højt automatiserede AutoStore-lager i Padborg med RightPick-robotter og øget såvel hastighed som pålidelighed i driften
  • Millionsatsning på ny robotviden

    Millionsatsning på ny robotviden

    maskiner ›Automatiseret håndtering af fødevarer med hidtil uset præcision er en ambitionerne med Teknologisk Institut resultatkontrakt "Robotics & AI", som forventes at få betydning for over 500 danske virksomheder
  • Insektfabrik er gået konkurs

    Insektfabrik er gået konkurs

    maskiner ›Den knap to år gamle, midtjyske ENORM Biofactory, som bl.a. samarbejdede med Sealing System under BILA Group, er erklæret konkurs