Kortere pakketid og aflastede medarbejdere

Kortere pakketid og aflastede medarbejdere

Seks UR cobotter klarer pluk, pakning og palletering af tepakkerne på Unilevers fabrik i Polen, mens medarbejderne er fritaget for en trediedel af de tunge opgaver

- Hvert år faldt antallet af ansøgere til stillinger, der havde at gøre med palletering, men dette er en vigtig proces i vores anlæg, som skal udføres effektivt.

Det forklarer Dariusz Ratajczak, som er seniorspecialist i automatisering ved Unilever.
Det er en af verdens største producenter af dagligvarer, og alene i Polen har Unilever fire fabrikker, hvoraf den ene, i byen Katowice, er specialiceret i at pakke te.

Teen bliver leveret til fabrikken i sække på 25 kg, og virksomheden havde i lang tid haft problemer med at fastholde og finde medarbejdere til de monotone, manuelle opgaver inden for pakning og palletering; opgaver, der ofte også var anstrengende på grund af størrelsen på de produkter, der skulle håndteres.

Unilever havde brug for en automatiseret løsning til disse processer, men det var svært at finde en fleksibel robot med en passende nyttelast og rækkevidde kombineret med intuitiv anvendelse og programmering. Særlige opgaver blev delt op i underprocesser for systematisk at automatisere enkelte faser, frigøre folk fra anstrengende opgaver og inddrage de opgaver, der skabte mere værdi.

-Til pakning havde vi brug for en robot med tilstrækkelig armrækkevidde. Den opgave, som robotten skulle udføre, bestod i at plukke forskellige kasser med te og placere dem på en palle, fortæller Dariusz Ratajczak.

Seks robotter afløser et menneske
Løsningen blev danske robotter fra Universal Robots.
UR10-cobotten, med en rækkevidde på 1300 mm og en nyttelast på 10 kg, blev udsat for omfattende tests på Unilevers fabrik i Katowice. Under udførelsen af tepakningsopgaven blev der anvendt en vakuumgriber. Forsøgene gik godt, så godt, at virksomheden besluttede at indføre UR10-cobots. Implementeringen af den første cobot blev udført af en systemintegrator og tog omkring 3 uger.

Unilever automatiserede to produktionslinjer fuldstændigt i Katowice, hvor seks UR10-robotter nu håndterer opgaver relateret til pakning af te. Før indførelsen af automatisering var alle disse opgaver blevet udført af et menneske. Operatørerne brugte omkring 70 % af tiden på pakning og 30 % på palletering.

Nu hvor palleteringen er fuldstændigt automatiseret ved hjælp af cobots, er operatørerne blevet frigjort fra 30 % af opgaverne. Cobots udfører det arbejde, der er mest monotont, og gør det meget effektivt: De palleterer omkring 1100 kasser i løbet af en ottetimersvagt. Under palleteringsprocessen placeres hver enkelt kasse på pallen af en UR10 i henhold til et foruddefineret mønster.

Robotternes programmering afhænger af formen og størrelsen af papemballagen. Men processen er under alle omstændigheder den samme. Efter at have nået det angivne antal kasser på pallen, påbegynder UR10 det næste lag.

Pallen har sædvanligvis seks til ti lag og indeholder ti til enogtyve kasser i hvert lag. Når pakningen af et lag er afsluttet, beregner cobotten den nye højde og markerer startpunktet for det næste. Når operatøren ser, at UR10 begynder at stable kartoner på næste palle, kører han den allerede læssede palle væk. Det tager cobotten omkring 20 til 30 minutter at færdiggøre en palle.

-Indførelsen af UR10-cobots gjorde, at vi kunne forkorte pakningstiden og samtidig forbedre arbejdsprocessernes ergonomi betydeligt. Før automatiseringen var medarbejderne nødt til at udføre monotone opgaver, der involverede at bukke sig ned for at placere kasser på lavere lag på pallen. Denne aktivitet, som var den hårdeste, blev komplet fjernet med UR-robotterne,siger Dariusz Ratajczak.

Han tilføjer, at UR-cobotten har tjent sig selv hjem efter omkring 12 måneder, og at fabrikken nu arbejder på at automatisere andre processer, lige som holdet i Katowice er klar til at dele sine erfaringer med de øvrige Unileverfabrikker, som overvejer at indføre samarbejdsrobotter i produktionen.

-lipe

 

12/12 2019
  • Rustfrie lejer letter aftapningen af belgisk klosterøl

    Rustfrie lejer letter aftapningen af belgisk klosterøl

    maskiner ›Det berømte, belgiske bryggeri Chimay, der er kendt for sin traditionelle trappistøl, har udskiftet rustne, fastklemte kuglelejer med smørefrie lejer af polymer fra igus i sit aftapningsanlæg. Det har øget effektiviteten og reduceret vedligeholdelsen i produktionen
  • Sonair vinder DIRA Teknologiprisen 2025

    Sonair vinder DIRA Teknologiprisen 2025

    maskiner ›Virksomheden har udviklet en ultralydssensor som alternativ til laserstyret robotnavigation. Juryen mener, den kan revolutionere måden robotter og automatiserede systemer opfatter og navigerer på, og som åbner døren for helt nye anvendelser langt ud over klassisk automation
  • Scanvaegt Systems i strategisk partnerskab med Bent Nygaard Elektronik

    Scanvaegt Systems i strategisk partnerskab med Bent Nygaard Elektronik

    maskiner ›Scanvaegt Systems har med virkning fra 1. maj 2025 erhvervet aktiemajoriteten i Bent Nygaard Elektronik. Opkøbet markerer begyndelsen på et strategisk partnerskab, som er et vigtigt skridt i Scanvaegt-koncernens vækststrategi
  • Nemco præsenterer nyheder til fødevarebranchen

    Nemco præsenterer nyheder til fødevarebranchen

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til den nordiske fødevareindustri er sammen med kolleger fra hele branchen i øjeblikket samlet i Frankfurt til fødevaremessen, IFFA. Her kan kunderne allerede se to af de løsninger, Nemco fremover vil anbefale til fylde- og pakkeopgaver
  • Nyt, fuldautomatisk bigbag fyldesystem til High Care-industrien

    Nyt, fuldautomatisk bigbag fyldesystem til High Care-industrien

    maskiner ›PanPac Engineering A/S introducerer sit nye system til til fødevare- og mejeriindustrien. Løsningen har fokus på hygiejne, sikkerhed og effektivitet, og forener avanceret fyldeteknik med driftssikker automatisering
  •  Fem nominerede til Plastprisen 2025

    Fem nominerede til Plastprisen 2025

    maskiner ›GreenLine – BEWI, Peter Rosenkrands – PROPLAST, ReGlove, CirkEL og Sundolitt er med i slutspurten til Plastprisen, som Plastindustrien uddeler den 15. maj i København
  • Tysk startup vil revolutionere intralogistikken

    Tysk startup vil revolutionere intralogistikken

    maskiner ›Filics Unit er navnet på de autonome, samarbejdende truckgafler, som kan køre operere selv på snævre områder og reducere både plads- og personalebehovet på lageret og i produktionshallen. Opfindelsen er bl.a. nomineret til en IFOY-pris
  • Millimeterpræcis æggehåndtering

    Millimeterpræcis æggehåndtering

    maskiner ›Automationsvirksomheden RoboTool, har netop leveret et nyt avanceret anlæg til effektiv palletering af æg hos Danæg