Økonomisk totalkoncept for genanvendelige ståposer

Økonomisk totalkoncept for genanvendelige ståposer

Südpack udvikler sammen med SN Maschinenbau et koncept, hvor fødevareproducenter selv kan fremstille genanvendelige emballager med tud i forbindelse med fyldning i stedet for at bruge præfabrikerede poser. Løsningen bliver præsenteret på Prod&Pack-messen i Lyon fra den 21. til den 23. november

Af Lisbeth Petersen

Med deres nytænkende koncept for in-house fremstilling går de to tyske virksomheder helt nye veje for producenter af - eller pakkerier for - ståposer til flydende produkter som frugtpuréer, smoothies mv.

Overordnet er løsningen baseret på kraftfuld emballageteknologi og højtydende, genanvendelige emballagekomponenter af polypropylen.

-Med det samlede koncept tilbyder vi vores kunder et attraktivt alternativ til de dyre præfabrikerede poser, hvis forarbejdning og fyldning ofte er forbundet med en stor logistisk indsats. Vores løsning at fremstille in-house ståposer, som derefter kan fyldes og forsegles som normalt på deres eksisterende fyldemaskiner, fortæller Lutz Neugebauer, produktchef hos SÜDPACK, og fortsætter.

-Vores koncept er baseret på en brugervenlig posefremstillingsmaskine kombineret med film og tude, der er perfekt koordineret, hvilket betyder, at de kan behandles på en fuldt sikker og pålidelige måde,

Neugebauer forklarer endvidere, at PP-plastfolien kan forarbejdes fra rullen, hvilket giver mange fordele med hensyn til effektivitet og økonomisk rentabilitet uden at skulle gå på kompromis med kvaliteten.

Det gør konceptet til en økonomisk attraktiv totalløsning for alle produktionsmængder.

Fokus på genanvendelighed og miljøvenlighed
De PP-baserede Pure-Line-folier, der bruges i dette emballagekoncept, er klassificeret som genanvendelige på grund af deres monostruktur. I kombination med de PP-tude, der i øjeblikket er på markedet, er resultatet en genanvendelig tudepose.

Og takket være dens varmebestandighed kan posen også bruges til hotfilling og pasteurisering. Desuden kan folierne udstyres med forskellige barrierefunktioner, så de passer til de produkter, der skal emballeres.

Foliematerialet er udviklet på baggrund af SÜDPACKs mangeårige ekspertise, især inden for produktion af innovative forseglingslag.

Maksimal emballageeffektivitet og pålidelighed
På den horisontale posefremstillingsmaskine, SPM 50 fra SN Maschinenbau fremstilles poserne horisontalt fra rullen, og tudene forsegles.

Derefter indsættes de automatisk i de kommercielt tilgængelige skinnesystemer og opbevares på en transportvogn. Hver skinne kan derefter nemt og ergonomisk indsættes i de eksisterende posefyldemaskiner, så de tomme tudeposer kan fyldes.

Sammenlignet med færdiglavede poser forenkler dette håndteringen betydeligt og gør det muligt for personalet at behandle et større antal poser mere effektivt, f.eks. fordi den tidskrævende proces med at adskille skinnerne elimineres.

Den vedligeholdelsesvenlige maskine er effektiv og kan bruges i trange produktionsrum takket være dens kompakte design. Det giver mulighed for fleksibel placering, enten lige ved siden af fyldemaskinen eller alene i et separat rum.

5/11 2023
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives
  • Fødevarer kommer på græs

    Fødevarer kommer på græs

    maskiner ›Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Smag og farve fra udtrækket har hidtil skabt forhindringer, men det har forskere på AAU arbejdet på at gøre noget ved
  • Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    maskiner ›Forsøg med pilotanlæg vil fremskynde produktlanceringer, reducere investeringsrisikoen og hjælpe producenterne med at levere konkurrencedygtige fermenterede produkter af høj kvalitet
  • Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    maskiner ›Den danske miljøvirksomhed, Verdis, har fået til opgave at genanvende københavnernes bleer. På Kanalholmen 24 i Hvidovre opfører de derfor et nyt genbrugsanlæg, der skal sikre, at københavnernes brugte bleer bliver omdannet til genanvendelige materialer som bl.a. plast, cellulose og vand
  • Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    maskiner ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen
  • Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    maskiner ›En stor tablet, labelprinter og egen kraftig strømforsyning er NPTs nyeste bud på en mobil arbejdsstation til lagre og produktionsmiljøer. Løsningen hedder Newcastle NB Slim Cart og er kombineret med Zebras nye KC50 tablet
  • Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    maskiner ›Aldrig før i europæisk skillshistorie har der været så mange deltagere tilmeldt til en EuroSkills-konkurrence. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket, og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark
  • Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    maskiner ›Mettler-Toledo har annonceret en større opdatering af sin førende C31 StandardLine-checkvejer. Den indeholder en række nye muligheder, der giver større fleksibilitet, hurtigere implementering og forbedret overholdelse af fødevaresikkerheden