Intelligente og integrerede løsninger i fokus

Intelligente og integrerede løsninger i fokus

Mettler Toledo er på plads på interpack 2023 i starten af maj måned. Her viser man for første gang i Europa en række nye produktinspektionsløsninger, herunder den nye røntgeninspektionsplatform X2 og det basale røntgensystem X12 sammen med en omfattende portefølje af inspektionsteknologier, der kan integreres med datastyringssoftwaren ProdX

Mettler-Toledo Product Inspection tager budskabet om produktivitet og integration med til interpack 2023-messen i Düsseldorf i maj 2023. 

Virksomheden viser et bredt udvalg af intelligente produktinspektionsløsninger, hvoraf nogle præsenteres for første gang i Europa. Alle løsninger kan, ifølge Mettler-Toledo hjælpe fødevareproducenter med at tackle det voksende behov for digitalisering på markedet og bidrage til at bekæmpe de stigende produktionsomkostninger.

Det overordnede tema på Mettler-Toledos stand er ’Giv produktiviteten et boost!’.

Selve standen består af flere øer med forskellige temaer, der eksempelvis er dedikeret til kontrolvejning, metaldetektering, røntgeninspektion, visuel inspektion, track and trace og kombinerede produktinspektionssystemer, hvor mere end én teknologi er integreret i en enkelt ramme.

Temaet gøres til virkelighed ved netop at integrere mange af Mettler-Toledos nyeste teknologier i et system, der er forbundet med leverandørens datastyringssoftware ProdX. På standen demonstreres det, hvordan integrationen medfører en række fordele i form af digital produktivitet og sikkerhed.

Høje detektionsrater
Også røntgeninspektionsplatformen X2 til små og mellemstore pakninger bliver afsløret på messen.

Som en del af X2-platformen vil den basale røntgeninspektionsløsning X12 blive fremvist for første gang i Europa på Interpack. Røntgenløsningen er ideel til brand-ejere, som har behov for omkostningseffektiv detektering af kontaminanter med ekstra integritetskontroller. 

En anden nyhed, der præsenteres for første gang, er røntgensystemet X32. Det er en del af X2-serien, og består af en avanceret detektor og optimal generator, der sikrer enestående detekteringsydelse.

300 pakker i minuttet
Et nyt visuelt inspektionssystem - V13 - til flade pakker står foran en global lancering på interpack. Systemet udfører inspektioner fra bunden og opad med et unikt linjescanningskamera, som inspicerer etiketter på undersiden af flade pakker med hastigheder på op til 300 pakker i minuttet. 

Løsningerne kan udføre 100 procent etiketinspektioner fra alle retninger, med alle pakkeformer og for alle etiketkvaliteter og datamangler. Desuden er systemerne modulære og fås som sæt, enkeltstående systemer og som kombinationssystemer.

På Interpack lanceres også to nye standardiserede kombinationssystemer, som integrerer 100 % etiketinspektion med kontrolvejning og eventuelt med metaldetektering, som kan tilvælges. Disse kombinationssystemer skaber avanceret kvalitetskontrol til alle produktformer. 

Derudover kan man opleve kontrolvejere med den nye FlashCell EMFR-teknologi, som giver mulighed for præcisionsvejning ved hastigheder på op til 800 pakker i minuttet, og nedvaskningskontrolvægte, der er konstrueret til barske produktionsmiljøer, og som understøtter intens og hyppig rengøring og samtidig yder pålidelig nøjagtighed.

-hawin 

 

21/3 2023
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    maskiner ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag
  • Nyt dansk-spansk samarbejde

    Nyt dansk-spansk samarbejde

    maskiner ›Nordpack Industriservice ved F. Overgaard – Nordpack.dk - har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed Tech M Group. Partnerne udstiller på HI Tech & Industry 2025
  • Næste generations elektroniske trykafbryder

    Næste generations elektroniske trykafbryder

    maskiner ›Parker Hannifin lancerer SCPSDI der er udviklet til permanent seriebrug i f.eks. industrielt produktionsudstyr, tunge maskiner, elproduktion og transport
  • Klinisk center godkendt til fremstilling og import

    Klinisk center godkendt til fremstilling og import

    maskiner ›KLIFO, som leverer end-to-end emballerings- og distributionsservices bl.a. kliniske forsøg i medicinal- og biotekindustrien, har fået Lægemiddelstyrelsens godkendelse sin nye 6.500 m2 lagerfacilitet i Brøndby
  • Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    maskiner ›Som en del af HI-messen lægger Technomania arm med nogle af tidens store teknologiske udfordringer fra AI og digitalisering til cybersikkerhed og kritisk infrastruktur
  • Stor opbakning til årets HI-messe

    Stor opbakning til årets HI-messe

    maskiner ›Godt 620 udstillere har indtil videre meldt deres ankomst til Danmarks største industrimesse, som om seks uger åbner dørene med konkurrencer, konferencer og udstillinger i Herning. I år med elektronikmessen EOT som en del af arrangementet
  • Sick præsenterer ny generation af absolut-incodere

    Sick præsenterer ny generation af absolut-incodere

    maskiner ›ANS/ANM58 PROFINET er designet til, at maskiner og anlæg til maskinkonstruktion, emballage-, lager- og transportteknik bl.a. får mere præcis styring og bliver nemmere at vedligeholde
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives