Element Logic Danmark opruster med ny Delivery Director

Element Logic Danmark opruster med ny Delivery Director

Element Logic Danmark, der er markedets førende leverandør af AutoStore-robotlageranlæg, har ansat Mads Remy Stentoft som ny Delivery Director

Den 39-årige, erfarne branchemand kommer til virksomheden efter blandt andet 14 år hos tyske SSI Schäfer, hvor han den seneste årrække har været i ledelsesstillinger som Helpdesk Manager og Service Account Manager. Han bringer således en masse erfaring til Element Logic Danmark.

- Det er utroligt spændende for os at få en kapacitet som Mads ind i vores organisation. Med sin mangeårige erfaring fra logistikbranchen ser vi meget frem til, at han kan styrke vores i forvejen stærke team med sin faglighed og karakter, siger Nikolaj Bjørn Eriksen, administrerende direktør hos Element Logic Danmark.

Forståelse for flere forretningsben
Mads Remy Stentoft skal stå i spidsen for det team, der har til opgave at levere alle bestilte aktiver til virksomhedens kunder. Dette indebærer samtlige skridt fra underskrevet kontrakt over leverance og installation til færdig drift ude hos kunden. Mads Remy Stentoft og hans team er desuden ansvarlige for at overlevere det enkelte kundeprojekt til Element Logics Support & After Market-afdeling.

Det er blandt andet i samarbejdet med Element Logics forskellige afdelinger, at Mads Remy Stentoft qua sin erfaring selv mener, at han kan gøre en forskel.

- Jeg kommer fra en verden med service og support, og er nu i levering. Med min forståelse for flere segmenter kan jeg være med til at knytte organisationen tættere sammen, og forhåbentlig kommer det mine kolleger og vores kunder til gode, siger Mads Remy Stentoft.

En virksomhed i buldrende vækst
Element Logic er verdens førende leverandør af AutoStore.

I Danmark beskæftiger Element Logic Danmark ca. 30 medarbejdere på hovedkvarteret i Odense, og virksomheden har leveret robotlageranlæg til blandt andre Proshop, Hummel, T. Hansen, Imerco, Sanistål, EET Group, DSV Prime Cargo og Kids-world.

- Jeg er imponeret over de effektive men på samme tid enkle løsninger, som Element Logic tilbyder. Hastigheden og stabiliteten på de leverede anlæg, virker til at overraske positivt hos kunderne og det glæder jeg mig meget til at være en del af. Når man har glade kunder, er det sjovere at tage på arbejde, siger Mads Remy Stentoft og fortsætter:

- Samtidig betyder det meget for mig, at der hos Element Logic er en mentalitet, hvor man ser medarbejderne som den vigtigste ressource. Selvom virksomheden er veletableret, er der en iværksætterånd og et sammenhold, som er umulig at undgå at bemærke.

Privat bor Mads Remy Stentoft I Middelfart med sin kone og børn. Han er far til fire børn på henholdsvis 17, 15, 2 og 0 år.

-lipe

25/9 2022
  • Global lancering af ny metaldetektor på Interpack

    Global lancering af ny metaldetektor på Interpack

    maskiner ›Mettler Toledo vil på messen i maj bl.a. introducere ny generation i sin M50 R-serie, der står til at blive den førende løsning i virksomhedens sortiment
  • Mindre spild, mere chokolade

    Mindre spild, mere chokolade

    maskiner ›Aasted udstiller på Interpack 2026 og viser flere nyheder, der effektiviser processerne og giver ressourcebesparelser i chokoladefremstilling
  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    maskiner ›Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri
  • Robotvirksomhed er gået konkurs

    Robotvirksomhed er gået konkurs

    maskiner ›Kort før nytår indgav den Odensebaserede robotvirksomhed, Scape Technologies konkursbegæring ved Skifteretten i Odense
  • Spansk gennembrud for Q-Interline

    Spansk gennembrud for Q-Interline

    maskiner ›Q-Interline har landet sin første ordre på det spanske mejerimarked. Ordren på DairyQuant GO mælkeanalysator til mejeriet, Calidad Pascual markerer en vigtig og strategisk landvinding for virksomhedens teknologi på det spanske marked
  • Zünd skærer for til nyt domicil

    Zünd skærer for til nyt domicil

    maskiner ›Zünd Skandinavien og Robotfactory har officielt taget det første spadestik til deres kommende domicil i Hørning, Danmark
  • Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    maskiner ›Ny rapport fra Teknologisk Institut afdækker, at knap to ud af tre SMV-produktionsvirksomheder er AI-afventende på fabriksgulvet. Det er mangel på viden og ikke teknologierne, der er den største barriere for at indfri potentialet
  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer

    maskiner ›Leverandøren af udstyr til fødevareindustrien, Nemco lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked