Designpris til Syntegons montageløsning til injektionspenne

Designpris til Syntegons montageløsning til injektionspenne

Producenter af diabetes- og vægttabsmedicin er målgruppen for teknologivirksomhedens enkle og fleksible monteringsmaskine, der netop har modtaget 'Baden-Württemberg Design Award FOCUS Silver' for sin innovation og brugervenlighed

Af Lisbeth Petersen

Syntegon, der er global leverandør af maskiner til bl.a. farma- og fødevareindustrien, har modtaget den internationale designpris Baden-Württemberg Design Award for sin RMA-løsning (Range Manual Assembly) til penne og autoinjektorer.

RMA er designet til kliniske studier og småskalaproduktion og imponerede konkurrence juryen med sin enestående brugervenlighed og optimerede processer, hvilket gør den til et benchmark for intuitivt maskindesign i den farmaceutiske industri, fortæller virksomheden i en pressemeddelelse.

RMA-systemet hjælper lægemiddelproducenter med at samle små partier af medicinleverance-systemer i overensstemmelse med lovmæssige standarder. Det er et vigtigt skridt i udviklingen, før kapaciteten skaleres til en markedslancering med monteringssystemer med højere output.

RMA's præmierede design forenkler ifølge juryen driften ved at forbedre automatiseringen, integrere et intuitivt hyldesystem og understøtte flere formatsæt.

-Ved at reducere kompleksiteten og optimere arbejdsgangene giver samleløsningen langsigtet værdi til producenter af en bred vifte af farmaceutiske produkter, såsom diabetes- og vægtkontrolmedicin, lyder beskrivelsen løsningen.

Det stærke fokus på brugeroplevelsen, integrationen af kundefeedback og det tætte samarbejde mellem vores Industrial Design- og Design Thinking-teams har været nøglen til dette projekts succes, fortæller siger Simon Rytman, som er Head of Engineering hos Syntegon i Sandved i Danmark, der blev støttet af bureauet whiteID i udviklingen af designet.

Han fortsætter:

-Denne pris er en anerkendelse af vores dedikation til at kombinere funktionalitet med en intuitiv brugergrænseflade.
Syntegons succes ved Baden-Württemberg Design Award bekræfter virksomhedens position som en strategisk partner for medicinalindustrien.

Pris er baseret på et holistisk syn
Design Center Baden-Württemberg har uddelt Baden-Württembergs internationale designpris hvert år siden 1991.

De innovationer, der indsendes til prisen, spænder fra lige fra kapitalgoder til værktøj og bygningsteknologi.

Vurderingerne kandidaterne er baseret på et holistisk syn. Ud over æstetiske faktorer spiller aspekter som bæredygtighed, brugervenlighed, meningsfuldhed, originalitet og innovation en afgørende rolle for kåringerne.

25/2 2025
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    maskiner ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag
  • Nyt dansk-spansk samarbejde

    Nyt dansk-spansk samarbejde

    maskiner ›Nordpack Industriservice ved F. Overgaard – Nordpack.dk - har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed Tech M Group. Partnerne udstiller på HI Tech & Industry 2025
  • Næste generations elektroniske trykafbryder

    Næste generations elektroniske trykafbryder

    maskiner ›Parker Hannifin lancerer SCPSDI der er udviklet til permanent seriebrug i f.eks. industrielt produktionsudstyr, tunge maskiner, elproduktion og transport
  • Klinisk center godkendt til fremstilling og import

    Klinisk center godkendt til fremstilling og import

    maskiner ›KLIFO, som leverer end-to-end emballerings- og distributionsservices bl.a. kliniske forsøg i medicinal- og biotekindustrien, har fået Lægemiddelstyrelsens godkendelse sin nye 6.500 m2 lagerfacilitet i Brøndby
  • Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    maskiner ›Som en del af HI-messen lægger Technomania arm med nogle af tidens store teknologiske udfordringer fra AI og digitalisering til cybersikkerhed og kritisk infrastruktur
  • Stor opbakning til årets HI-messe

    Stor opbakning til årets HI-messe

    maskiner ›Godt 620 udstillere har indtil videre meldt deres ankomst til Danmarks største industrimesse, som om seks uger åbner dørene med konkurrencer, konferencer og udstillinger i Herning. I år med elektronikmessen EOT som en del af arrangementet
  • Sick præsenterer ny generation af absolut-incodere

    Sick præsenterer ny generation af absolut-incodere

    maskiner ›ANS/ANM58 PROFINET er designet til, at maskiner og anlæg til maskinkonstruktion, emballage-, lager- og transportteknik bl.a. får mere præcis styring og bliver nemmere at vedligeholde
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives